'Ako ste u nedoumici, posadite geranij', legendarna je izjava slavne vrtlarice Margery Fish, koja je itekako aktualna i danas
Bez obzira na boje koje volite vidjeti u svoje vrtu, ili stil kojim je uređen, nema sumnje da ćete pronaći idealan geranij. Ova divna trajnica dolazi u širokom rasponu boja i karakteristika, uz koje ih je lako uklopiti u svaki kutak vrta - čak i onaj koji se 'muči' s puno hlada.
Praktične biljke divnog izgleda
Šareni geraniji posebno lijepo izgledaju na prednjem dijelu gredica gdje uljepšavaju rubove uz staze, a istovremeno privlače pčele i druge oprašivače.
Po pitanju boja, mogu se koristiti za ujednačavanje biljnih kombinacija u jednoj nijansi – primjerice, s bijelim ili plavim cvjetovima. Vrsta Geranium phaeum 'Album' posebno je učinkovita u sjenovitim dijelovima vrta gdje stvara efekt 'bazena' bijelih cvjetova.
Za kontrast i izražajnost birajte više sorte poput Geranium psilostemon ili 'Ann Folkard', koje svojim purpurnim nijansama unose živost u miješane gredice.
Ne miješajte ih s pelargonijama
Za razliku od pelargonija, s kojima ih se često zamjenjuje, geraniji su prave trajnice koje bez problema prezimljuju na otvorenom. Bliski su rođaci poljskog žabnjaka, divlje biljke koja raste na livadama i rubovima šuma.
No, ove dvije biljke često se 'brkaju'. U 18. stoljeću došlo je do zabune kada su pelargonije pogrešno nazvane geranijima – ime se zadržalo, iako su u stvarnosti to različite biljke. Pelargonije su osjetljivije i bolje uspijevaju u posudama ili kao sobne biljke, dok su geraniji izdržljivi i predviđeni za sadnju na otvorenom.
Razlika je i u tome što se geraniji povlače zimi i ponovno niču u proljeće, dok pelargonije u blažim uvjetima mogu zadržati lišće i cvjetati cijele godine. Također, pelargonije dolaze u nijansama crvene, ružičaste i bijele, dok su geraniji poznati po nježnijim ružičastim, ljubičastim, plavim i bijelim cvjetovima.
Idealan period sadnje je od ožujka do svibnja
Geraniji su poznati po svojoj prilagodljivosti – to ih čini idealnim biljkama za svaki vrt. Vole vlažno, dobro drenirano tlo, ali kad se jednom prime, mogu preživjeti i s vrlo malo vode. Dobro uspijevaju i na suncu i u polusjeni – uz zidove, grmlje ili drveće.
Kao i kod većine trajnica, sadnja se preporučuje na početku ili kraju vegetacijske sezone.
'Sadite geranije u proljeće, od ožujka do svibnja, prije nego stignu visoke temperature. Tako ćete dobiti cvjetove cijelo ljeto’, kaže iskusna vrtlarica Sarah Raven za House Beautiful i dodaje:
'Alternativa je jesenska sadnja – od rujna do listopada, dok je tlo još toplo. Tako će se korijen dobro razviti i na proljeće ćete imati obilje cvjetova.'
Kako pravilno posaditi geranij
Za pravilnu sadnju, iskopajte rupu malo veću od posude u kojoj je biljka došla, dodajte malo komposta, zalijte i pustite da voda iscuri. Nježno izvadite biljku iz posude, lagano razdvojite korijenje ako je gusto.
Postavite biljku u rupu i čvrsto pritisnite tlo oko nje, rukama kako biste je stabilizirali. U početku obilno zalijevajte. Geraniji su niskoodržive biljke i nakon početnog zalijevanja, traže malo pažnje – osim u slučaju velikih suša.
Mogu li geraniji rasti u posudama?
Većina otpornih geranija ima kratku sezonu cvatnje pa nisu idealni za tegle kao jednogodišnje biljke. No sorta 'Rozanne' ima dugu sezonu i odličan je izbor za velike tegle. Zimi se posuda može smrznuti i oštetiti biljku, stoga je preporučljivo posaditi je u zemlju na jesen, umotati teglu ili je premjestiti na zaštićeno mjesto.
Ako su u posudama, geraniji zahtijevaju redovito zalijevanje jer u suhom tlu ne uspijevaju dobro.
Ne zahtijevaju puno truda
Geraniji ne zahtijevaju mnogo održavanja, osim povremene podjele pregustih busenova svakih nekoliko godina. No Sarah Raven ima dodatni savjet:
'Kada biljke počnu izgledati umorno u srpnju ili kolovozu, odrežite ocvale cvjetove i lišće do razine tla kako biste potaknuli novi val cvjetanja.'