lako se održava

Atrakcija u vrtu: Spektakularan cvijet ove trajnice mamac je za poglede

06.04.2025 u 18:12

Bionic
Reading

Pasiflora (Passiflora spp.) jedna je od najupečatljivijih trajnica koju je moguće uzgojiti u vrtu ili na balkonu

Najveća čar predivne pasiflore krije se u njenom egzotičnom cvijetu - koji se pojavljuje samo jedan dan u godini. Većina vrtlara sadi je upravo zbog iščekivanja ovog spektakularnog trenutka, ali njena ljepota krije se i u elegantnom lišću koje je samo po sebi dovoljan ukras u vrtu.

Održiva i nezahtjevna – idealna biljka za početnike

Pasiflora je višegodišnja penjačica koja brzo raste i lako se održava, što je čini idealnom za vrtlare početnike, ali i iskusne ljubitelje biljaka. Može narasti i do 9 metara u visinu, oslanjajući se na pergole, ograde, zidove i druge biljke pomoću vitica koje se same hvataju za podlogu.

Osim upečatljivih cvjetova koji dolaze u nijansama ljubičaste, ružičaste, bijele i zelene, mnoge vrste pasiflore daju i jestive plodove blago kiselkastog okusa. Cvjetovi odišu blago slatkastim i zemljanim mirisom, a biljka privlači pčele, leptire i kolibriće.

Što više sunca, to bolje

Za uspješan rast, pasiflora treba barem četiri do šest sati izravnog sunca dnevno, dok u hladnijim podnebljima dobro podnosi i više svjetlosti. U toplijim krajevima preporučuje se djelomična sjena u poslijepodnevnim satima kako bi se izbjegla oštećenja od jakog sunca.

Biljke u posudama tijekom zime treba unijeti u prostoriju s jakim, ali neizravnim svjetlom, daleko od propuha. Ovakvom njegom osigurat ćete njen rast i dogodine, a u svom domu imat ćete predivan ukras u hladnijim mjesecima.

Tlo i sadnja

Pasiflora najbolje uspijeva u dobro dreniranom, ali hranjivom i vlažnom tlu s neutralnim do kiselim pH. Kompost obogaćuje tlo hranjivim tvarima, dok sloj malča pomaže u zadržavanju vlage i štiti korijenje u hladnijim mjesecima.

Idealno ju je saditi u proljeće ili jesen, uz zaklonjenu površinu poput zida, gdje će imati oslonac poput rešetke, pergole ili drugih biljaka.

Umjereno, ali redovito zalijevanje

Nakon sadnje, biljku je potrebno dobro zaliti, a kasnije održavati vlagu uz jedno do dva zalijevanja tjedno, ovisno o vremenskim uvjetima – oko 2,5 do 4 cm vode tjedno je optimalno.

Redovito dodavanje gnojiva pospješit će rast

Budući da je riječ o energičnoj penjačici, pasiflora je biljka koja voli redovitu prihranu. Potrebno ju je gnojiti uravnoteženim gnojivom s jednakim udjelima dušika, fosfora i kalija (npr. 10-10-10) svakih četiri do šest tjedana od ranog proljeća do kraja ljeta.

Preporučuje se prihranjivanje prije pojave novih izdanaka u proljeće, ali treba izbjegavati gnojiva s previsokim udjelom dušika ako se želi više cvjetova, a manje lisne mase.

Rezidba i održavanje

Pasiflora ne zahtijeva uklanjanje ocvalih cvjetova, a rezidba se provodi radi održavanja željene veličine, uklanjanja suhih izdanaka i poticanja bujnijeg rasta.

Najbolje vrijeme za rezidbu je kasna zima ili rano proljeće, prije pojave novih pupova, jer biljka cvate na novim izbojcima. Dodatna rezidba moguća je i krajem ljeta ako je potrebno.

@epicgardening passionflower. 1 of the prettiest flowers and tastiest fruits #fyp #plants #fruits #gardening ♬ Pull Up - Luh Kel

Uzgoj u tegli

Pasiflora odlično uspijeva i u posudama, što je izvrsna opcija za sprječavanje prekomjernog širenja u vrtu, ali i za njen rast na balkonu. Za uzgoj u tegli potrebno je koristiti kvalitetan, hranjiv supstrat i osigurati dobre drenažne rupe na dnu posude.

Zemlja treba biti stalno vlažna, ali bez zadržavanja vode u korijenju. Biljke u loncima zahtijevaju redovitiju gnojidbu, jer se hranjive tvari brže ispiru tijekom zalijevanja.

Zovu ih 'prirodni botoks': Ove namirnice usporavaju starenje kože Izvor: Ostale fotografije / Autor: Neven Bučević montaža