još je nemate?

Ovo je hit biljka 2025. godine: Gotovo ju je nemoguće ubiti, a uz to pročišćava zrak

18.12.2024 u 06:04

Bionic
Reading

Neki je zovu sanseverija, sabljica ili pak svekrvin jezik, a riječ je o vrlo vjerojatno najlakšoj biljci za uzgoj, što je čini idealnim izborom za svaki dom. Stoga je upravo ona itekako zaslužila nositi titulu najbolje biljke 2025. godine

Ako tražite još jedan izgovor da kupite kakvu zgodnu biljku koja će krasiti vaš dom ili se pak naći kao idealan poklon ispod bora, na pravom ste mjestu. 1-800-Flowers, internetska stranica za dostavu cvijeća, objavila je svoje top cvjetne izbore za 2025. te će nas zasigurno inspirirati i nagovoriti da osvježimo dom najljepšim ukrasima, biljkama. Naime ovo je osma godina zaredom da 1-800-Flowers bira svoje cvjetne godišnje izbore.

'Sanseverija predstavlja dugovječnost, zdravlje i rast', rekao je Alfred Palomares, potpredsjednik marketinga tvrtke, dodajući kako ova biljka osim atraktivnog izgleda 'predstavlja dar koji njeguje odnose i promiče dobrobit - upravo ono što svi želimo u godini pred nama.'

Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

Najbolja biljka 2025. godine

Sanseverija je sobna biljka koju je vjerojatno najlakše uzgajati, što je čini izvrsnom opcijom za svaki dom. Zahtijeva vrlo malo njege, a uspijeva u uvjetima slabog osvjetljenja i s vrlo malo vode. Zapravo, najbolje ju je ostaviti na miru što je više moguće kako bi se spriječilo prekomjerno zalijevanje te truljenje korijena. Može se naći u brojnim varijantama - kao lijepa mala stolna ili upečatljiva velika podna biljka.

'Godina 2025. ne označava samo godinu sanseverije, već je i godina zmije u kineskom horoskopu, što ovaj odabir čini još značajnijim', stoji u priopćenju za javnost stranice 1-800-Flowers.

Prirodni pročišćivač zraka

Dostupna je u više od 50 sorti i kultivara, s lišćem poput krutog mača obojenog trakama zelene, žute i krem ​​boje. To je biljka koju je teško ubiti, što je čini idealnom za sve nove vlasnike ili bilo koga tko nije zainteresiran za tjedno zalijevanje. A odlična je i za pročišćavanje zraka u prostorijama.

Dobro ju je smjestiti u spavaću sobu jer kao prirodni pročišćivač zraka emitira kisik noću, omogućujući nam da bolje i dulje spavamo. Također je vrlo učinkovita po pitanju uklanjanja štetnih kemikalija iz zraka, kao što su ksilen, trikloretilen, toluen, benzen i formaldehid, koje se često nalaze u svakodnevnim aerosolima (kao što je lak za kosu) i lako se mogu zadržati u prostoriji u kojoj spavate te, posljedično, utjecati na disanje.

Uz apsorpciju štetnih kemikalija u aerosolima, svekrvin jezik uklanja priličnu količinu zračenja aparata, uključujući mobitel i televizor.

Uzgoj sanseverije

Dobar je izbor za početnike jer podnosi niz različitih uvjeta, zahtijeva malo održavanja i djeluje vrlo dekorativno u zatvorenom prostoru.

Svjetlo

Najbolje raste uz osam do 10 sati neizravne svjetlosti ili nekoliko sati ranojutarnje izravne svjetlosti, ali više od toga može joj oštetiti lišće. Ova biljka podnosi nešto sjene, ali nedostatak svjetla može joj zaustaviti rast i razrijediti boju.

Tlo

Kao sobna biljka, sanseverija preferira rahlu i dobro dreniranu mješavinu tla za posude. Dobro uspijeva u pjeskovitijem tlu, što univerzalnu zemlju za sadnju kaktusa čini dobrim izborom. Izbjegavajte mješavine tla koje sadrže visok postotak treseta jer mogu zadržati previše vode.

Zalijevanje

Zalijevajte sanseveriju kada se tlo potpuno osuši. Tijekom zime provjeravajte mješavinu tla za biljku svaka otprilike dva tjedna - možda će je trebati zalijevati samo jednom mjesečno. Ako primijetite da su listovi lomljivi i suhi, odmah je zalijte.

Imajte na umu da je pretjerano zalijevanje najbrži način da ubijete biljku zbog truljenja njezinog korijenskog sustava. Lišće koje žuti rani je znak pretjeranog zalijevanja.

Temperatura i vlažnost

Sanseverija najbolje raste na temperaturama između 21 i 32 stupnja. Držite je podalje od hladnog propuha. Ne podnosi mraz, a produljena izloženost temperaturama nižim od 10 stupnjeva može je ubiti. Dobro joj odgovara prosječna vlažnost zraka u kućanstvu između 30 i 50 posto.

Gnojivo

Prihranite je jednom u proljeće i jednom sredinom ljeta uravnoteženim, sporo otpuštajućim gnojivom, a svakako izbjegavajte gnojidbu zimi.