Biljke mesožderke popularne su među ljubiteljima biljaka diljem svijeta zbog svojih zanimljivog izgleda, jedinstvenih karakteristika i neobičnih mehanizama hvatanja. Na svijetu ih postoji više od 600 vrsta, a kako i samo ime kaže uz fotosintezu koriste i lov kukaca kako bi se prehranile i razvijale
Svi ljubitelj neobičnih biljaka svojoj jedinstvenoj kolekciji kućnih biljaka sigurno imaju - biljke mesožderke. Osim estetske imaju i brojne druge funkcije od kojih je najvažnija uloga pročišćivača zraka.
Ove zanimljive predstavnice biljnog svijeta, za razliku od ostalih biljaka, ne mogu fotosintezom proizvesti tvari koje su im neophodne za život pa svojim mamcima hvataju kukce koje probavljuju u procesu hranjenja. U tu svrhu modificirale su listove da bi mogle uloviti svoj plijen, što čine na aktivan ili pasivan način.
Njega i održavanje biljaka mesožderki
U insektivornim biljkama nećete uživati dugo, budući su kratkog vijeka. Održavanje potpuno drukčije od svega što ste do sad naučili o biljkama. Zahtijevaju niz posebne njege kako bi bile zdrave kada se uzgajaju.
Mesožderke uživaju na puno svjetlosti i u vlažnom supstratu. Ono što im trebate osigurati jest dovoljno svjetla (ne izravnog sunca). Najprikladnija izravna svjetlost je jutarnja i kasno poslijepodne, kada sunčeve zrake ne mogu spaliti lišće.
Obavezno ih zalijevajte destiliranom vodom svakih 3-4 dana. Najbolje ih je stalno držati u dubini od jednog inča vode. Izuzetak su ovdje mesožderi iz roda Nepenthes, koji ne bi smjeli stajati u vodi, te se gornja dva centimetra zemlje trebaju se osušiti između dva zalijevanja. Dobro ćete učiniti ako ih povremeno orosite prskalicom.
Prihrana se vrši od proljeća do jeseni specijalnim gnojivom te ovisno o brzini rasta biljke potrebno ju je presaditi u veću teglicu. Najbolje je posaditi u treset pomiješan s perlitom u omjeru 50:50 zbog prohodnosti zraka i vode. Potrebno joj je bar pet mjeseci hladnijeg vremena kako bi preživjela pa je zimi treba staviti na hladno na temperaturi oko 2°C. U tom periodu joj se postupno smanjuje i unos vode. Ako primijetite da se vaša biljka odavno nije 'pogostila' prihranite ih sitnim komadićem mesa ili uginulom muhom, koju ste umjesto njih ulovili u svom domu.
Mesožderke plijen probavljaju izlučujući posebne probavne sokove koji im omogućuju laku apsorpciju svih hranjivih tvari. Zbog toga mogu rasti u tlu vrlo siromašnom hranjivim tvarima gdje većina biljaka ne bi preživjela. Nalaze se po cijelom svijetu osim Antarktike, s najviše vrsta u Sjevernoj Americi, jugoistočnoj Aziji i Australiji.
A, od svih mesožderki, najpoznatija i najrasprostranjenija je svakako Dionaea muscipula, odnosno venerina muholovka. Prezimljava mirujući, a u proljeće ponovno stvara listove koji narastu od 6 do 15 cm. Biljka cvate tek kada navrši 6 godina. Tijekom ljeta, na rubnom dijelu klopke boji se u crveno kako bi privukla pažnju kukaca.