UKRAS SVAKOG VRTA

Otporan, jednostavan za uzgoj, a uz to i ljekovit: Ovaj grm baca sjenu i na najljepše cvijeće

07.12.2024 u 17:49

Bionic
Reading

Kada razmišljamo o uređenju vrta, prvo na što ćemo pomisliti je cvijeće. No, još jedan dodatak predivno uređenih vrtova su ukrasne trave i grmovi koji lijepo popunjavaju praznine, obrubljuju rubove vrta i staze, uspijevaju čak i na balkonu. A ove jeseni kada sadite proljetne lukovice, svakako u zemlju zasadite i rusku kadulju – nećete požaliti

Salvia yangii, obično zvana ruska kadulja, prethodno je poznata kao Perovskia atriplicifolia. Riječ je o aromatičnom, listopadnom poludrvenastom grmu okruglog oblika i uspravnog rasta. Žilaste srebrne stabljike nose fino raščlanjene sivozelene listove koji biljci daju maglovit učinak. Visoke metlice malih vijugastih ljubičasto-plavih cvjetova uzdižu se iznad lišća od ljeta do jeseni.

Ova biljka je vrlo otporna te odlično tolerira sušu, a porijeklom je iz jugozapadne i središnje Azije, posebno iz Afganistana, Pakistana, Tibeta, Zapadne Himalaje i Xinjianga.

Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

Nedavna reklasifikacija

Slično kao ružmarin, ruska kadulja također je nedavno reklasificirana kao Salvia. Ova ponovna klasifikacija je na snazi ​​od 2017. Prethodni naziv ove biljke bio je Perovskia atriplicifolia koji se sada smatra sinonimom.

Prethodno ime roda Perovskia dao je ruski botaničar Karelin u čast ruskom generalu V.A. Perovskom, a zbog toga ovaj grm nazivaju ruskom kaduljom, iako nije porijeklom iz Rusije.

Na prvi pogled podsjeća na lavandu

Ovaj listopadni grm srednje veličine je poludrvenasta biljka, odnosno pri dnu drvenasta, a pri vrhu zeljasta. Grm ima doseže prosječnu visinu od 1 do 1,2 m te širinu od 60 cm do 1 m. Na prvi pogled, ovaj grm izgleda kao engleska lavanda, ali pomnije promatranje otkriva da su ove dvije biljke prilično različite.

Stabljike su krute i raširene s blago zakrivljenim krajevima), vrlo razgranate, zeljaste na vrhu i drvenaste na dnu. Gusto su prekrivene dlačicama i uljnim kapljicama koje im daju srebrnastu boju. A na vrhu stabljika su metlice ljubičasto-plavih cvjetova.

Ova biljka posebno se ističe lišćem koje je sivkastozeleno, dlakavo i jako aromatično te ljubičasto-plavim cvjetovima koji rastu na tankim granama. Svaki cvijet nalazi se unutar zvonaste ljubičaste čaške koja je gusto prekrivena bijelim ili ljubičastim dlačicama. Oni ostaju pričvršćeni za stabljike dugo nakon što cvjetovi nestanu, što daje iluziju duljeg vremena cvatnje. A sami cvjetovi cvjetaju tijekom ljeta i jeseni.

Upotreba ruske kadulje

Ruska kadulja je raskošna biljka i zanimljiv dodatak vrtu tijekom cijele godine. Zimi su žilave srebrne stabljike prekrasan prizor. U proljeće ima sivo-zeleno lišće koje je u kontrastu s drugim zelenim tonovima koje možda imate u vrtu. Tijekom ljeta i jeseni, visoke metlice ljubičasto-plavih cvjetova daju prozračan izgled vrtu.

Može se koristiti kao zasebna biljka ili je se može kombinirati s drugima. Također se može saditi u posude ili uz rubove vrtova, a podjednako uspijeva u kamenjarima i šljunčanim vrtovima.

Zbog svoje intenzivne arome koju otpušta kada je se dotakne, ova je biljka dobar i za aromatične vrtove. Privlači kukce i kolibriće što ga čini idealnim za vrtove prepune života, a obzirom da je otporna na sol, uspijeva u primorskim vrtovima.

Ljekovita svojstva

Ruska kadulja korištena je u tradicionalnoj medicini u njezinim izvornim azijskim zemljama. Koristi se za liječenje nekoliko medicinskih stanja, kao što su groznica, dizenterija, želučane tegobe, šuga i dijabetes. Istraživanja su pokazala da ima protuupalna svojstva te antimikrobno i antimutageno djelovanje.

Cvjetovi ruske kadulje smatraju se jestivima. Imaju slatki papreni okus i koriste se u salatama ili kao ukras, pa čak i za aromatiziranje votke. Ali budite oprezni s listovima jer su otrovni i ne smiju se jesti. Također mogu izazvati iritaciju kože ili alergijsku reakciju kod nekih ljudi.

Ruska kadulja je vrlo robusna biljka koja lako klija, prilagođava se suši, niskim temperaturama i siromašnim tlima te zahtijeva vrlo malo održavanja. Osim toga, ima potencijal akumulirati i tolerirati velike količine teških metala iz kontaminiranog tla.

Zbog svih tih razloga, ruska kadulja se smatra dobrom opcijom za korištenje u fitoremedijaciji za čišćenje zagađenog tla i poboljšanje okoliša.

Uzgoj i briga za rusku kadulju

Ova je biljka otporna na mraz i podnosi temperature do -15ºC, sve dok je tlo dobro drenirano. Naime, hladno i vlažno tlo može biti pogubno za nju.

Kako biste zaštitili korijenje od niskih temperatura i lišće od mokre zemlje, dodajte debeli sloj malča. Malč bi po mogućnosti trebao biti šljunak kako bi se lišće zaštitilo od truljenja uslijed vlage. Također možete koristiti koru ili drveno iverje, ali pripazite na truljenje.

Ovoj je biljci potrebno je puno sunca (barem 6 sati dnevno) kako bi održala kompaktan oblik i obilnije cvjetala. Može podnijeti nešto sjene, ali bez sunca postaje mlitavija jer njezine stabljike gube čvrstoću kada su lišene sunčeve svjetlosti.

Ruska kadulja preferira dobro drenirana kamenita ili pjeskovita tla. Ne voli vlažno tlo, zbog čega je izloženija gljivičnim bolestima. Stoga je izbjegavajte saditi na uvijek vlažnim mjestima. Dobro uspijeva u većini vrsta tla, od blago kiselih, neutralnih do blago alkalnih.

Zalijevanje i orezivanje

Ruska kadulja je tolerantna na sušu i može izdržati dulje vrijeme bez vode nakon što se ustali . Jednom kada se ustali, ne treba je zalijevati ljeti jer vrući, vlažni uvjeti mogu dovesti do gljivičnih infekcija. Međutim, pri dugotrajnoj suši ili iznimno vrućem vremenu, potrebno ju je zalitu, ali pazite da se tlo potpuno osuši između zalijevanja.

Tijekom prve godine nakon sadnje, mladu biljku potrebno je zaliti svaka dva do tri tjedna tijekom ljeta. Kada je biljka mlada, korijenje još uvijek nije uspostavljeno i trebat će ovu dodatnu vodu dok ne izraste i ne bude mogla samostalno dobivati ​​vodu na dubljim razinama tla.

Kada je zalijevate, morate to činiti obilno, kako bi voda mogla dobro prodrijeti u tlo i omogućiti dugom korijenu da duboko izraste. Duboko korijenje omogućit će biljci da preživi duža sušna razdoblja jer donji slojevi tla duže vrijeme ostaju vlažni.

Rezidba je ključna za održavanje kompaktnosti i cvatnje ove biljke. To bi trebalo učiniti nekoliko puta godišnje. Orezujte je u rano proljeće kako biste zadržali kompaktan oblik i dali biljci potrebnu snagu. Zatim redovito odrežite ocvale cvjetove kako biste potaknuli novo cvjetanje.

Kada saditi rusku kadulju

Najbolja sezona za sadnju ruske kadulje je tijekom jeseni, tako da ima cijelu zimu da razvije svoje korijenje. U vrlo hladnim područjima najbolje je saditi tijekom proljeća sve dok ima vode tijekom ljeta kako bi preživjela dok razvija svoje korijenje.

Ruska kadulja vrlo je žilava biljka koja može preživjeti teške uvjete s lošim tlom, sušu i niske temperature, ali to ne znači da je invazivna ili da će čak dobro rasti posvuda. No, poštivanjem osnovnih pravila ova biljka je vrlo laka za uzgoj te predstavlja zanimljiv i efektan dodatak svakom vrtu.