Indijska smokva (Opuntia ficus-indica) kaktus je podrijetlom iz Meksika, a danas je rasprostranjen diljem Mediterana, uključujući i našu obalu, gdje se uzgaja zbog dekorativnosti i jestivih plodova
Postoje brojne sorte, uključujući i zimootporne, koje mogu podnijeti niže temperature i pogodne su za uzgoj u kontinentalnijim područjima.
Zimootporne sorte opuncije rastu kao grmolike, višegodišnje biljke koje mogu doseći visinu do 3 metra. Ove sorte podnose temperature i do -10 °C, ali je preporučljivo zaštititi ih ili unijeti u zatvoren prostor pri dugotrajnim niskim temperaturama.
Najbolje uspijevaju na pjeskovitim, kamenitim i hranjivima siromašnim tlima, uz dobru drenažu, dok vlažna tla ne podnose. Potrebno im je puno sunčeve svjetlosti, idealno cijeli dan. Vrlo su otporne na sušu, pa je zalijevanje potrebno samo u dužim sušnim razdobljima ili kod mladih biljaka.
Nije zahtjevna
Opuncija se razmnožava sjemenom ili lisnim reznicama. Sjemenom se sije u male posude, sjeme se lagano utisne u zemlju i održava umjereno vlažnim. Klijanje je sporo, a prve plodove biljka daje nakon 3 do 4 godine. Najčešći način razmnožavanja je lisnim reznicama: odsječeni članak (kladodij) ostavi se nekoliko dana da rana zacijeli, zatim se sadi u zemlju i smješta na sunčano mjesto.
Opuncija ne zahtijeva posebnu prihranu; povremeno se može dodati kompost ili organsko gnojivo. Biljka je vrlo otporna na štetnike i bolesti, pa nije potrebna zaštita pesticidima. Plodovi se beru u rukavicama zbog sitnih, gotovo nevidljivih bodlji, a vanjska kora se guli prije konzumacije.
Na Siciliji se uzgajaju sorte žutog, crvenog i bijelog mesa ploda. U 100 grama ploda ima oko 53 kcal, 83 posto vode, 0,8 g proteina, 0,1 g masti, 13 posto šećera, 17 mg vitamina C, 10 mg vitamina A, 30 mg kalcija i 0,4 mg željeza. Plodovi se koriste svježi, za marmelade, sladolede, fritule, alkoholna pića i rakije. Osim plodova, jestivi su i mladi članci (nopal), a cvjetovi se mogu koristiti za čaj.
Za uspješan uzgoj preporučuje se sadnja na sunčano i zaklonjeno mjesto, najbolje u proljeće. Treba izbjegavati vlažna i teška tla, a mlade biljke zaštititi od jače zime. Prilikom berbe i čišćenja plodova uvijek treba koristiti rukavice i nož.
Zimootporna sorta indijske smokve odličan je izbor za mediteranske i kontinentalne vrtove.
Osim što je dekorativna, vrlo je korisna zbog jestivih i nutritivno vrijednih plodova, a zahtijeva minimalnu njegu i izuzetno je otporna na sušu i bolesti.