Smokve su omiljeno voće mediteranskog podneblja, a iako ih najčešće jedemo u ukusnim džemovima ili u sušenoj varijanti, mogu biti idealan sastojak umaka, salate ili pizze
Na Mediteranu se smokva obožava od davnina, pa su Stari Grci i Rimljani smatrali ovo voće simbolom muškosti, plodnosti i moći.
Iako sadržavaju puno prirodnih šećera, 100 grama smokava ima oko 60 kalorija, a uz sve to prepune su željeza, fosfora, kalija, kalcija, magnezija, vitamina B6, E, C te vitamina A, ali i betakarotena.
Manje je poznato to da smokve sadržavaju više kalcija nego mlijeko, a magnezij pomaže protiv povišenog tlaka, PMS-a i nesanice.
Zdravstvena prednost smokava je velika, posebno zbog velike količine topljivih i netopljivih vlakana. Upravo netopljiva vlakna igraju važnu ulogu u redovnom pražnjenju crijeva jer vežu vodu, što je u konačnici oblik prevencije raka debelog crijeva. Također, studije su pokazale da topljiva vlakna utječu na smanjivanje kolesterola u krvi i prevenciju raka pluća.
Smokve ne mogu dugo stajati ni u hladnjaku, svega nekoliko dana, pa ih je najbolje složiti na pladanj da se ne bi stisnule i koža im se raspukla. Ukoliko ih zamrznete, morate ih iskoristiti u roku od šest mjeseci.
Iako ih najviše koristimo u slasticama ili kolačima, smokve su savršen dodatak i pizzi, ricotti, ali i u salatama...
Zašto ne biste isprobali zanimljivu salatu sa smokvama?
Uzmite desetak zrelih crnih ili žutih smokvi, zelenu salatu, 150 g očišćenih oraha, mrvice sira s plijesni, maslinovo ulje, pola iscijeđenog limuna i prstohvat soli.
Salatu operite i ocijedite, a smokve operite, narežite i ogulite po želji. Ulje, sol i limun pomiješajte pa prelijete po salati kao preljev. Zatim dodajte orahe sa sirom i ukusna salata je gotova. Dobar tek!