Pelargonija, poznata i po nazivima žeravak, muškatla ili điran, jedno je od najomiljenijih i najčešće sađenih vrsta ljetnog cvijeća. Međutim, dok je neki obožavaju, drugi je smatraju 'priprostim' ukrasom, a upravo je sadnja i uzgoj ovog malenog, a tako efektnog cvijeta u Velikoj Britaniji pokrenula popriličnu raspravu
Usprkos velikoj popularnosti i lakom uzgoju, britanski dizajner interijera Nicky Haslam ovaj cvijet smatra priprostim. Dao mu je i naziv 'ruža siromaha' te ga smatra nedostojnim ukrasom. No, s njegovim mišljenje ne slažu se brojnim vrtlari, amateri i zaljubljenici u cvijeće. 'Podsmjeh dizajnera interijera prema jednom od naših najljepših cvjetova pokazuje kako snobizam može uništiti britanske vrtove,' piše inews.co.uk.
Vesele i razigrane pelargonije nesumnjivo su jedno od najpopularnijeg cvijeća, a voli ih i britanska kraljica. Naime, navodno je Elizabeta II inzistirala da se ispred Buckinghamske palače zasade grimizne pelargonije. No ni to nije pokolebalo Haslama koji redovito objavljuje godišnji popis stvari koje smatra 'uobičajenim' i neprikladnim za pristojno društvo. 'U Austriji ili na Capriju pelargonije su sasvim uredu, ali ne i engleskim vrtovima. Posađene ispred Buckinghamske palače izgledaju užasno, posebno crvene, a bijele i ružičaste su u redu,' navodi.
S dizajnerovim stajalištem ne slaže se niti BBC-jeva voditeljica i dizajnerica vrta Victoria Fritz te priznaje kako i sama uzgaja ovo cvijeće. Ovaj tjedan u Britaniji počinje i tradicionalni Tjedan vrtlarstva, a uzgajivači pelargonija pokrenuli su kampanju putem Instagrama i drugih platformi kako bi potaknuli vrtlare na uzgoj ove biljke.
Zbog obilne i dugotrajne cvatnje pelargonije su omiljen ukras mnogih balkona, terasa i kućnih vrtova. Ovaj južnoafrički ne zahtijeva puno brige, a bujnim i raskošnim cvjetovima cvate od ranog ljeta do kasne jeseni, a ako i vi želite svoj vrt pretvoriti u cvjetnu bajku, pelargonija je sjajan odabir.
Pelargonija u Europu stigla je još u 18. stoljeću, a nakon godina kultiviranja i križanja različitih vrsta danas su dostupne različite boje cvijeta, od ljubičaste, više nijansi crvene, ružičaste pa do bijele boje. Pelargoniju krase mirisni, baršunasti listovi, a može imati jednostavne ili pune cvjetove. Biljka je to koja ne zahtijeva puno brige, uspijeva gotovo uvijek, sve dok se slijedi nekoliko jednostavnih pravila.
Prostor za rast
Pelargonije najbolje uspijevaju kada se mogu slobodno razvijati. Žardinjere bi stoga trebale biti najmanje 18 cm visoke, a kada se kombiniraju prilikom sadnje, udaljenost između susjednih biljaka trebala bi biti barem 20 cm.
Mjesto na suncu
Pelargonije vole sunce. Što više svjetlosti dobivaju, to su njihovi cvjetovi raskošniji i intenzivnije boje. Idealno mjesto je na suncu, odnosno u polusjeni. Pelargonije također bez problema podnose puno popodnevno sunce. Ali zato sjeverni balkon nije prikladno okruženje.
Dodatni savjet: Pelargonije rastu prema suncu. Ako želite prekrasne biljke sa svake strane, zarotirajte pelargonije koje se nalaze u posudi za cvijeće za 90 stupnjeva svaki tjedan kako bi dobile dovoljno svjetla sa svake strane.
Voda kao tretman ljepote
Pelargonija izvorno dolazi iz Južne Afrike, gdje dulja razdoblja suše nisu rijetkost. Pelargonije ih preživljavaju pohranjujući puno tekućine u svojim mesnatim listovima i debelim stabljikama, tako da povremeni nedostatak vode obično ne uzrokuje trajnu štetu. Međutim, kako bi cvjetale raskošno i kontinuirano, pelargonije je potrebno redovito zalijevati. Za vrijeme sunčanih dana biljke treba svakodnevno zalijevati, po mogućnosti ujutro vodom sobne temperature i, ako je moguće, ustajalom vodom. U posebno vrućim danima, drugo zalijevanje navečer neće im naštetiti. Važno je i da se tlo niti potpuno ne osuši, niti da bude potpuno natopljeno. Kako biste spriječili prekomjerno zadržavanje vode pobrinite se da višak vode otječe.
Napomena: Kada pada kiša, nemojte samo prestati zalijevati. Posebno kada se radi o bujnim biljkama, jer im je lišće ponekad toliko gusto da kišnica uopće ne dopire do tla. Ako niste sigurni, oprezno zabodite prst u zemlju. Ako se čini suhom što dublje idete, zalijte ga.
Ako ne želite zalijevati svaki dan, odaberite žardinjere s rezervoarima vode. Balkonska posuda veličine jedan metar ima kapacitet skladištenja oko 10 litara. Pokazatelj razine vode pokazuje količinu dostupne vode.
Dodatna pomoć
Kao takozvane 'gladne' biljke, pelargonije imaju visoku potrebu za hranjivim tvarima pa je gnojidba presudna za zdrave, prekrasne biljke. Ako koristite visokokvalitetni, prethodno obogaćeni kompost za posude za cvijeće, to će zadovoljiti potrebe biljaka u prvih nekoliko tjedana. Nakon toga, hranjive tvari u kompostu će se iscrpiti i morat ćete primijeniti mineralno gnojivo. Možete ili redovito obogaćivati vodu s komercijalnim tekućim gnojivom za cvjetnice ili pelargonije, ili upotrijebiti prikladno gnojivo sa sporim otpuštanjem. Specijalizirane trgovine i vrtni centri prodaju proizvode koji će osigurati dovoljno hranjivih tvari za do 9 mjeseci.
Dodatni savjet: Talog kave izvrsno je jeftino, prirodno gnojivo za pelargonije jer sadrži pravu kombinaciju kalija, dušika i fosfora. Ili otopite malu količinu kave u vodi jednom tjedno – jedna žlica dovoljna je za 10 litara vode – ili talog kave osušite i pažljivo umiješajte u zemlju oko korijenja biljaka.
Orezivanje za poticanje stvaranja cvjetova
Da biste pelargonijama omogućili da svu svoju energiju ulože u stvaranje novih cvjetova, redovito obrezujte odumrle izbojke i lišće. Kod polu-dvostrukih i dvostrukih sorti orezivanje je važnije nego kod pojedinačnih pelargonija. Ako ne želite orezivati, dostupne su i sorte 'koje se same čiste'. Za više informacija i savjeta pitajte stručnjake u specijaliziranim trgovinama i vrtnim centrima.
Zaštita od mraza
Pelargonije su zapravo zeljaste trajnice. Ali kako nisu otporne na mraz, na našim se geografskim područjima često tretiraju kao jednogodišnje biljke. Ako želite da vaše pelargonije prežive zimu, odrežite ih do visine od oko 15 cm prije prvog noćnog mraza i premjestite ih na hladno, blago zimsko mjesto. Idealna temperatura je između 5 i 10 stupnjeva. Biljka tijekom zimskih mjeseci jedva da treba vodu pa može izgledati kao da je uvenula. Ali, s povećanom toplinom i vodom, niknut će ponovno na proljeće. Na početku nove sezone upotrijebite svježi kompost i po potrebi presadite biljku u veću posudu.