Iako putovanje u doba ekonomske krize možete doživjeti kao nepotreban trošak, većina okorjelih putnika ne želi se odreći svoje najveće strasti. Umjesto toga smišljaju načine kako putovati što jeftinije
Želite li uklopiti putovanje u 'krizni' proračun, vrijeme je da pokušate promijeniti dosadašnje putničke navike. Ako za posjet nekoj zemlji odvojite manje novca nego što ste navikli, ne morate brinuti da ćete se provesti lošije ili da će doživljaj putovanja biti manje upečatljiv.
Uštedjeti se može na mnogo načina - odabirom alternativnog smještaja ili izborom manje atraktivnog termina putovanja, kada cijene mogu biti znatno niže u odnosu na tzv. visoku sezonu.
Couchsurfing ili Hospitality Club
Ideja je toliko dobra da se u samo nekoliko godina proširila diljem svijeta. Umjesto da plaćaju hotele ili hostele mnogi se putnici, posebno mlađi, sve češće odlučuju na besplatni smještaj u obiteljima spremnima primiti goste na nekoliko dana. Mreža je zaživjela putem internetskih stranica poput Hospitality Club i Couchsurfing, gdje se 'građani svijeta' nalaze sa svojim istomišljenicima i dogovaraju putovanja. Utemeljitelji Couchsurfinga, stranice koja ima više od milijun registriranih članova, tvrde da njihova misija nije isključivo pronalaženje besplatnog smještaja, već mijenjanje svijeta otvaranjem svojih domova i života kroz kulturnu razmjenu.
S druge strane, Hospitality Club želi povezati turiste i lokalno stanovništvo, te svojim članovima omogućiti međusobno pomaganje tijekom putovanja. Početkom ove godine taj je klub brojao gotovo pola milijuna članova u više od 200 zemalja diljem svijeta.
Iako na prvi pogled boravak u nečijem domu otvara pitanje sigurnosti, dobri domaćini na stranicama dobivaju preporuke, a korisnicima se nude i razne garancije. Ipak, nedostaje li vam doza avanturizma, bolje bi bilo da se odlučite za neki od konvencionalnih oblika smještaja.
Zamjena domova
Ako posjedujete kuću ili stan privremena zamjena nekretnina odlično je rješenje za pronalazak ugodnog, komfornog i besplatnog smještaja tijekom putovanja. Princip je sljedeći - sudionici mreže borave u stanu osoba koje su u isto vrijeme turisti u njihovom domu. Muči li vas misao što bi stranac mogao učiniti u vašem krevetu, kuhinji ili kupaonici, ne zaboravite da sve funkcionira po principu uzajamne razmjene te da će 'vaši partneri' prostor u kojem borave tretirati kao svoj vlastiti. Osim toga, rizik možete umanjiti dobrom pripremom - na stranicama koje propagiraju ovakav tip turizma poput www.homeexchange.com dobro provjerite profil osoba s kojima se upuštate u razmjenu, popričajte telefonom ili čak dogovorite osobno upoznavanje.
Unajmite kuću… s hrpom prijatelja
Unajmljivanje kuće za odmor možda nije najbolje rješenje za solo putnike ili one koji žele jesti isključivo po restoranima. No ako putujete s obitelji, drugim parom ili više prijatelja, na smještaju možete uštedjeti znatnu količinu novca. Ne zaboravite da svaka osoba koju dodate na svoj putni popis znatno smanjuje troškove jer se kuće u svijetu, jednako kao kod nas, unajmljuju po danu. Tako primjerice na egzotičnim Bahamima kuću s tri spavaće sobe i tri kupaonice na stranicama kao što su www.destinationvillas.com možete pronaći za svega 100 američkih dolara dnevno, odnosno, nešto više od 550 kuna.
Ako se još k tomu odlučite da umjesto u restoranima hranu kupujete u lokalnom supermarketu, cijena putovanja drastično će se smanjiti.
Putujte u posezoni
Poznato je da su najpopularniji termini za putovanja proljetni i zimski blagdani, dok su morske destinacije najtraženije u ljetnim mjesecima. Odlučite li se za neki od nepopularnijih termina cijene aranžmana u turističkim agencijama možete pronaći i do 30 posto jeftinije. Najveći popusti mogu se dogovoriti neposredno nakon Nove godine te prije ili poslije Uskrsa, kada je većina klijenata turističkih agencija potrošila novac namijenjen turizmu. Nešto su manje razlike u cijenama smještaja u velikim turističkim gradovima, dok su cijene avionskih karata najpovoljnije u proljeće ili jesen. Ipak, podsezona se na nekim mjestima poklapa s nepovoljnim klimatskim razdobljima te je dobro pripaziti da putovanje na Karibe ne isplanirate tijekom sezone uragana.
Birajte all-inclusive aranžmane
Riječ je o putovanjima u čiju je cijenu uključeno doslovno sve – od avionske karte do hotela, njegovih sadržaja i svega što u njemu možete pojesti i popiti. Većina onih kojima se ovakav štedljivi oblik putovanja zamjerio, all-inclusive hotele poistovjećuju s dosadnom animacijom uz bazene i mnoštvom pretilih turista koji se po cijele dane ne odvajaju od šanka i švedskog stola. No, ovakav oblik odmora može biti odličan za obilazak mjesta na koje ste došli i ne mora značiti da cijelo vrijeme morate provesti u hotelu. Hrvatskim turistima najbliži su all-inclusive hoteli u Tunisu, Egiptu i Turskoj, gdje je za nekoliko tisuća kuna izvan sezone moguće provesti nezaboravnih tjedan dana daleko od svakodnevice.