A MOŽE SE SPRIJEČITI!

Rak dojke je najčešći ubojica žena

27.12.2012 u 08:00

Bionic
Reading

U preventivni program ranog otkrivanja raka dojke Ministarstva zdravlja uključene su sve žene u dobi između 50 i 69 godina. One će na kućnu adresu dobiti poziv na besplatni mamografski pregled s uputom gdje i kada se trebaju javiti. Testiranje visoko kvalitetnom mamografijom je rendgenski pregled kojim se bilježe promjene na dojci oko dvije godine ranije od pojave simptoma ili opipljive kvržice

Ministarstvo zdravlja pokrenulo je javno-zdravstvenu kampanju 'Za zdravlje. Danas' koja ima za cilj smanjiti oboljenje i smrtnost od tri najčešća karcinoma – dojke, debelog crijeva i vrata maternice.


Rak dojke je bolest od koje u Hrvatskoj godišnje oboli oko 2,5 tisuće žena, a to je ujedno prvi i najčešći uzrok smrti. Čak 25 posto svih karcinoma pronalazi se upravo na dojkama. Od raka dojke najčešće obolijevaju žene iznad pedesete godine života, ali u najnovije vrijeme sve češće obolijevaju i mlađe žene u četrdesetim, tridesetim i dvadesetim godinama.

Rak dojke nastaje kad normalne žljezdane stanice dojke promijene svojstva te počnu nekontrolirano rasti, umnožavati se i uništavati okolno zdravo tkivo. Takve promijenjene stanice mogu potom otići u limfne i/ili krvne žile te tako proširiti bolest u druge dijelove tijela. Otkrije li se na vrijeme, odnosno u početnom (lokaliziranom) stadiju, smrtnost od raka dojke može se smanjiti 25 do 30 posto te poboljšati kvalitetu života.

Kao i kod raka vrata maternice te raka debelog crijeva, ključnu ulogu ima prevencija s obzirom na to da žene mogu mnogo toga učiniti same za svoje zdravlje. Kao prvo, važno je odazvati se na poziv za mamografski pregled u sklopu Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke.

Redovito treba obavljati samopregled dojki, a prilikom samopregleda posebnu pozornost treba obratiti na sljedeće znakove: otkrivanje kvržice pri opipu, zadebljanje u dojci, povećanje jedne dojke, bilo kakve promjene na koži bradavica i dojki, iscjedak iz bradavice, bolovi u dojci. Uoči li se neki od navedenih simptoma, mora se svakako obratiti liječniku radi daljnje obrade.

Važnu ulogu ima i zdrava prehrana, što znači da treba izbjegavati masnoće te voditi računa o tjelesnoj težini. Treba izbjegavati pušenje i alkohol, kao i radioaktivno zračenje.

U preventivni program ranog otkrivanja raka dojke Ministarstva zdravlja uključene su sve žene u dobi između 50 i 69 godina. One će na kućnu adresu dobiti poziv na besplatni mamografski pregled s uputom gdje i kada se trebaju javiti. Testiranje visoko kvalitetnom mamografijom je rendgenski pregled kojim se bilježe promjene na dojci oko dvije godine ranije od pojave simptoma ili opipljive kvržice.

Iako je mamografija izuzetno vrijedna i nezamjenjiva pretraga u otkrivanju i najmanjih karcinoma, treba naglasiti da se mamografijom ne može prikazati 15 do 20 posto karcinoma dojki, posebno kad se radi o dojkama s gustom žljezdanom strukturom.