Iako su topli proljetni dani u kojima ćemo svaku sekundu željeti provesti u svom vrtu još uvijek ponešto daleko, upravo sada je idealno vrijeme za sadnju pojedinih vrsta cvijeća, voća i povrća koja će dati najbolje rezultate ako sada dobiju sve potrebno za puni rast
S obzirom na to da su trenutno temperaturni minusi još uvijek svakodnevica, baš kao i mraz, računajte na to da ćete većinu vrtlarskih poslova u veljači obavljati - unutra.
Naime, dok u potpunosti ne prođe rizik od smrzavanja zemlje, izbjegava se vanjska sadnja, ali zato sve posađeno na toplom u ovo doba godine ima znatno veće šanse uspjeti i cvati u punom sjaju tijekom ljeta.
Što i kako saditi u veljači?
Jedina iznimka su grmovi s golim korijenom i drveće, kao što je popularni japanski javor, koje u ovo doba godine u formi sjemenja možete nabaviti po povoljnijim cijenama naspram kupnje biljaka u posudama tijekom proljetnih i ljetnih mjeseci, i saditi direktno u zemlju. Uz to, njihovom sadnjom u veljači zagarantirat ćete si još izdašnije bujanje i veći hlad u srcu sezone.
Povrće
Otpornije vrste poput graška i kelja možete posaditi na prozorskoj dasci, ako je okrenuta prema južnoj strani, kako biste bili sigurni da će biti dovoljno topline i sunca. Osjetljivije povrće poput čili papričica, patlidžana i rajčica vani sadite samo ako imate neku vrstu vanjskog grijanja i lampu za uzgoj.
Sve ostalo preporučuje se saditi u posudama koje ćete držati na zatvorenom i toplom mjestu pa presaditi u vrt kada prođe opasnost od mraza i temperature stabilno budu u plusu.
Evo koje povrće možete posaditi već sada:
- Poriluk
- Grašak
- Kelj
- Rajčice
- Papričice
- Patlidžani
- Grah
- Bob
Voće
Možda vam se čini da je još rano za sadnju sočnog voća koje jedemo tek krajem proljeća, ali ovo je zapravo idealan period za početak uzgoja omiljenih vrsta.
No, za razliku od povrća, preporuka ih je odmah saditi vani jer većina voćaka treba duboko ukorjenjivanje i prilagodbu na vanjske uvjete.
Ipak, ako su temperature izrazito niske i tlo je smrznuto, sadnju je bolje odgoditi dok se tlo ne otopi i postane lako obradivo. Ako ste kupili sadnice, privremeno ih možete čuvati u hladnijem zatvorenom prostoru (podrum, garaža) i držati korijenje vlažnim do sadnje.
Evo koje voće saditi u veljači:
- Maline
- Jagode
- Crni ribizli
- Jabuke
- Kruške
- Šljive
- Trešnje
- Višnje
- Kupine
Cvijeće
Kao i što je slučaj s povrćem, sjeme cvijeća sadi se na zatvorenom i toplom prostoru, a u vrt se presađuje tek kada ste sigurni da su ostvareni adekvatni uvjeti, počevši s time da je dovoljno toplo da se zemlja više ne smrzava.
Žalfije
Iako rastu tek od srpnja, sjeme žalfije se može posaditi već u veljači. Njihovi visoki izdanci ispunjeni sitnim ljubičastim cvijećem tako će narasti još raskošnije, a u vrt ih selite tek u svibnju ili lipnju.
Afrički ljiljan
Poznat i pod nazivom Agapant, afrički ljiljan obožavan je zbog svoje jednostavnosti u uzgoju i prekrasnih cvjetnih glavica u šarenim bojama. Cvate od srpnja do rujna, a lukovice se sada sade u posude na dubinu od 8-10 cm, s razmakom jedna od druge od 10-15 cm. Nakon što prođe mraz, premjestite ih na sunčano mjesto u vrtu.
Otporne pelargonije
Cvijet češke iglice znan je i kao 'otporna pelargonija', a sam naziv mu otkriva sposobnost preživljavanja u težim uvjetima. Ovo ljubičasto i ružičasto cvijeće također se sadi u veljači, s napomenom da ne voli puno vode. Kada ih presadite u vrt, računajte na nekoliko mjeseci njihova divna rasta, koje pritom privlači atraktivne oprašivače.
Ruže
Veljača je idealno vrijeme za sadnju ruža s golim korijenom, koje su pritom i jeftinije. Odličan odabir je sorta 'Gertrude Jekyll', čiji se grm često koristi za formiranje prirodnih granica, ili pokušajte s efektnim penjačicama koje prikrivaju zidove i ograde.
Ruže najbolje uspijevaju u bogatom tlu, s najmanje četiri sata sunca dnevno, a potrebno ih je zalijevati otprilike dva do tri puta tjedno tijekom proljeća i ljeta.
Ljiljani
Lukovice prekrasnih ljiljana važno je držati na mjestu s puno sunca i saditi u kiselo tlo i višenamjenski kompost te redovito zalijevati kako bi uspješno rasli i cvjetali tijekom ljeta. Držite ih na zaštićenom, sunčanom mjestu, primjerice u stakleniku, plasteniku ili na osunčanom prozoru sve dok ne prođe posljednji mraz.
Evo koje još cvijeće i bilje možete saditi u veljači:
- Bosiljak
- Rabarbara
- Gladiole
- Dalije
- Begonije
- Frezije
- Zumbuli
- Kozmos
- Lobelije
- Verbena
- Japanske anemone