Jesen je doba obilja i vrijeme kada se diljem Europe organiziraju festivali posvećeni plodovima i hrani. Odlučite li se krenuti na put, sigurno ćete pronaći nešto za sebe jer zabave se organiziraju u čast gotovo svega, od suhog mesa preko kestena i povrća do čilija i maslina
Špek u Južnom Tirolu
Proizvodnja špeka iliti posebne suhe mlade mesnate slanine stogodišnja je tradicija u Južnom Tirolu. Zalutate li u ovu talijansku pokrajinu, uglavnom naseljenu njemačkim stanovništvom, potražite mjesto St. Magdalena gdje se svake godine 1. do 3. listopada održava festival posvećen isključivo ovoj suhomesnatoj poslastici. Tu su još i prepoznatljiva tirolska glazba, peče se domaći kruh, a posljednjeg dana izabire se i kraljica špeka.
Festival meda u Provansi
Svake godine u Provansi 350 pčelara proizvede oko dvije tisuće tona meda. Većina proizvođača smještena je u regiji Var, a početkom svakog listopada skupe se u mjestu Roquebrune-sur-Argens kako bi pokazali i prodali svoje proizvode. Mnogi od njih obogaćeni su provansalskim delicijama poput lavande, pinjola, lješnjaka i ružmarina. Osim što se na festivalu mogu nabaviti različiti pripravci od meda, ovdje se može mnogo naučiti o pčelama ili pčelarstvu.
Francuski festival zaboravljenoga povrća
Grad La Haye-de-Routot blizu Rouena svoje posjetitelje 3. listopada vraća u daleku prošlost festivalom posvećenim vrstama povrća koja su se nekada rado koristila, a danas su pala u zaborav. Na dan festivala sve je puno neobičnih sorti bundeva, tikava i jestivih zelenih listova koji se vrlo rijetko mogu vidjeti na tanjurima. Tu su i besplatne degustacije, a proizvođači rado objašnjavaju kako se pojedina biljka može uzgojiti ili pripremiti. Sve to uz prigodne radionice i obilje glazbe.
Voće i cidera u Norveškoj
Područje zapadnih fjordova u regiji Hardangera poznato je kao norveški voćnjak zbog mnogo farmera koji se bave uzgojem šljiva, krušaka, divljih trešanja i jabuka. Mnogi voćari od svojih plodova proizvode poznati cider ili voćno vino koje se najčešće radi od fermentiranih jabuka. Od 8. do 9. listopada u gradu Øystese uz uživanje u ovom napitku i voću može se naučiti mnogo o njihovoj proizvodnji. Na festivalu se organizira i izbor za najboljeg proizvođača cidera godine.
Tikve u Toskani
U mnogim dijelovima Italije njeguje se uzgoj tikava raznih vrsta, a ta se biljka slavi na više festivala u vrijeme njezina dozrijevanja. Jedna od najpoznatijih je fešta u selu Piegaio, nedaleko Lucce u srcu Toskane, gdje proizvođači 10. listopada dolaze pokazati svoje najuspjelije plodove. Osim samih tikava, nude se i mnoga jela od ovog ukusnog povrća, slana i slatka, posebni sirevi, pa čak i med začinjen ovom biljkom. Od tikava se za ovu prigodu izrađuju i lutke.
Lovranska Marunada
Fešta od maruna, popularna Marunada, počinje sredinom listopada u Lovranu, a sljedećih se vikenda nastavlja u obližnjim selima Lignju i Dobreću. Lovranske popločene ulice na mnogim štandovima nude razne delicije od kestena. Uz pečeni marun i medicu (domaću rakiju od meda) ili mlado vino, od kestena se spravljaju kolači, slastice i torte, a u konobama i restoranima originalna domaća jela kao što su juha od maruna, ramstek s umakom od maruna ili palačinke u marunskoj kremi. Glavna fešta na lovranskom trgu Brajdice 16. listopada ima cjelodnevni folklorni program uz nastupe puhačkih orkestara i zabavne glazbe.
Baskijska fešta čilija
Mali baskijski grad Espelette, u sjeverozapadnoj Francuskoj, nije poznat po svojim specifičnim kućama ili srednjovjekovnoj crkvi, nego po žarkocrvenim čili papričicama pod nazivom piment d'Espelette. Svakog listopada posljednjih pedesetak godina paprike u Espelette privlače rijeke posjetitelja. Čak se i kuće kite vijencima čilija, a nedjeljna se misa posvećuje dobroj žetvi. Grad se potom pretvara u pozornicu prepunu glazbe, plesa i, naravno, niza jela začinjenih čilijem. Ove se godine festival održava 23. i 24. listopada.
Festival kestena i oraha na Sardiniji
Planinski grad Aritzo, u srcu Sardinije, okružen je šumama kestena i oraha koje je, prema lokalnoj legendi, mještanima podario sveti Efisio. Pritom ih je navodno i zadužio da sve poduče o svojim lijepim plodovima, pa oni svake godine posljednjeg vikenda u listopadu posvećuju tri dana slaveći njihovu berbu. Pečenih kestena i oraha ima u izobilju, a na štandovima se prodaju i svakakve delicije od kolača do sorbeta, po kojemu je Aritzo poznat. Folklorne skupine pritom izvode tradicionalne pjesme i plesove.
Masline na Mallorci
Okruženo maslinicima, selo Caimari u planinskom području Serra de Tramuntana bilo je središte proizvodnje maslinovog ulja na Mallorci još od vremena starih Rimljana. Svake jeseni seljani organiziraju feštu kako bi proslavili svoje najveće blago. Ulice su okićene maslinovim grančicama, a na trgu se mogu kupiti razni proizvodi od maslina, smokve i bademi. Tamo se još uvijek može vidjeti i tradicionalna preša za masline koju pokreću magarci.