Stalni umor, otežano disanje i 'zimica' mogu biti simptomi nedostatka željeza u vašem organizmu
Često se budite umorni, čak i nakon dobro prospavane noći?Uvijek vam je hladno i često posežete za džemperom ili pokrivačem bez obzira na temperaturu, a nokti vam posljednje vrijeme izgledaju dosta isušeni iako 'religiozno' koristite hidratantnu kremu?
Iako ste pročitali kako bi to moglo ukazivati i na nedostatak željeza, još uvijek niste sigurni radi li se o tome, piše health.clevelandclinic.org.
Što zapravo uzrokuje nedostatak željeza?
'Uzroci nedostatka željeza mogu varirati od loše prehrane do ozbiljne bolesti. Ostali čimbenici koje treba uzeti u obzir su dob, spol i povijest bolesti', objašnjava liječnik obiteljske medicine David Brill.
Ponekad je doista teško odrediti jesu li spomenuti simptomi uzrokovani nedostatkom željeza jer se glavobolja, zimica i umor mogu pojaviti iz raznih drugih razloga.
Zašto je željezo toliko važno?
Tijelo koristi željezo, mineral, za stvaranje hemoglobina. To pomaže krvi u prijenosu kisika kroz tijelo. Ukoliko ne unosite dovoljno željeza, razina hemoglobina pada i to može ograničiti protok kisika, a to je ono što u konačnici uzrokuje anemiju zbog nedostatka željeza što je i najčešći tip anemije. Ukoliko se pojavite u liječničkoj ordinaciji blijedi, umorni i požalite se na stalnu zimicu i iscrpljenost, liječnik će vas vjerojatno poslati da napravite pretrage kako bi se ustanovilo patite li od nedostatka željeza.
Evo šest znakova na koje trebate paziti:
1. Blijeda ili žućasta koža
Pogledajte se u ogledalo i možda vam izgleda kao da jeste nešto bljeđi nego inače? Nedostatak željeza može uzrokovati da izgledate blijedo, osobito na licu, usnama i unutarnjim kapcima.
To je zato što je hemoglobin u našim crvenim krvnim stanicama crven. Ako nemate dovoljno hemoglobina (zbog niske razine željeza), to može utjecati na boju vašeg lica.
Također možete primijetiti žućkastu boju na tenu koje prije nije bilo.
2. Stalni umor i slabost
Biti povremeno umoran jedna je stvar, ali ako osjećate umor povezan s nedostatkom željeza, to će vam se činiti kao iscrpljenost na drugoj razini. Također možete osjetiti opću slabost u tijelu, kao da nemate energije učiniti stvari koje inače možete. Ako se neprestano osjećate iscrpljeno bez jasnog razloga - čak i nakon dovoljnog odmora - to bi mogao biti znak niske razine željeza.
3. Kratkoća daha
Kako je željezo povezano s kretanjem kisika u našem tijelu, ne čudi da nedostatak željeza može utjecati na vaše disanje. Željezo je neophodno za prijenos kisika u tijelu. Niske razine željeza mogu smanjiti dopremu kisika u tkiva, što dovodi do otežanog disanja, osobito tijekom tjelesne aktivnosti. Ako ostanete bez daha dok obavljate svakodnevne poslove, to može biti znak niske razine željeza.
4. Zimica
Dobro ste podnosili hladnoću? Ali u posljednje vrijeme uhvatite se da drhtite kada je klima uređaj radi punom parom ili kada temperatura padne?
Budući da anemija uzrokovana nedostatkom željeza uzrokuje lošu cirkulaciju krvi, to može utjecati na način na koji osjećate temperaturu. Konkretno, ljudi s anemijom često osjećaju zimicu ili stalni osjećaj hladnoće. Uobičajeno je osjećati hladnoću s niskim željezom, posebno u rukama i nogama.
5. Žudnja za ledom ili neprehrambenim artiklima
Ovo zvuči zbilja čudno, ali se događa! U nekim slučajevima, osobe s nedostatkom željeza mogu osjetiti žudnju za neprehrambenim artiklima kao što su led, zemlja ili čak kosa! Ovo stanje može imati mnogo uzroka, ali niska razina željeza može biti jedan od njih.
6. Lomljivi nokti ili gubitak kose
Nedostatak željeza može uzrokovati lomljive nokte ili nokte u obliku žlice (koilonihija). I premda nije tako čest kao drugi simptomi, nedostatak željeza također može pridonijeti gubitku kose, osobito kod žena.
Što možemo učiniti ako sumnjate na nisku razinu željeza
Ako mislite da vam nedostaje željeza, najbolje je da razgovarate s liječnikom. Krvni testovi mogu identificirati nedostatak željeza.
'Preporučio bih godišnje laboratorijske preglede kako bismo imali trag za osvrtom na bilo kakve promjene s vremenom', objasnio je dr. Brill.
Kako se liječi nedostatak željeza?
Liječnik će prvo utvrditi što uzrokuje vaš nedostatak željeza. Liječenje će se tada usredotočiti i na niske razine željeza i na temeljni uzrok.
Na primjer, ako je vaša prehrana krivac, može se preporučiti promjenu ili dodavanje više hrane bogate željezom u ono što svakodnevno jedete. Dr. Brill preporučuje hranu koja je dobar izvor željeza kao što je:
- Kvinoja (jedna porcija ima 5 miligrama ili oko 1/3 vaše dnevne željeza)
- Špinat (iscijedite prvo malo citrusa, poput limuna, kako bi se lakše oslobodilo željezo).
- Crveno meso, kamenice, maslac od kikirikija, sjemenke bundeve, bundeva, grah, leća.
Osobe koje su izloženije većem riziku od razvoja nedostatka željeza uključuju žene, starije osobe i bolesne osobe na terapiji.
'Žene su daleko više izložene riziku od nedostatka željeza, koji može početi s početkom menstrualnog ciklusa. Žene su također izložene većem riziku od autoimunih poremećaja i hipotireoze, što može uzrokovati anemiju', primjećuje dr. Brill.
Kako starimo i apetit obično opada, a u tim oskudnim obrocima može nedostajati željeza.
Također, lijekovi i tretmani koji mogu smanjiti količinu željeza u tijelu uključuju lijekove poput razrjeđivača krvi ili npr. Coumadin (varfarin).
Kemoterapija i druge terapije s ciljem liječenja raka također mogu smanjiti količinu željeza u krvi.
U svakom slučaju tijelo nam može poslati poruku o nedostatku željeza na različite načina. Bez obzira na to osjećate li stalnu zimicu, stalni umor ili nedostatak zraka, sve to mogu biti znakovi da vaše tijelo ne dobiva dovoljno željeza.
Obično se nedostatak željeza može liječiti promjenama u prehrani ili uzimanjem dodataka željeza no ponekad to može biti znak ozbiljnijeg zdravstvenog stanja, pa je uvijek najbolje razgovarati s liječnikom.