Kreme za sunčanje
Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia
Kreme za sunčanje
Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia
Kreme za sunčanje evoluirale su i dolaze u raznim oblicima i teksturama, s poboljšanim formulama, štite bolje i jednostavnije su za korištenje te prilagođene različitim tipovima kože
Tijekom toplijih dana iznimno je važno zaštititi kožu od štetnih sunčevih zraka, a odlazak na plažu bez kreme za sunčanje s visokim zaštitnim faktorom trebao bi biti nezamisliv. Koliko god se ponavljala upozorenja o štetnosti sunčanja, pogotovo u ovo doba godine, mnogi ta upozorenja i dalje ignoriraju i odmor provode 'pržeći' se na suncu. No opekline od sunca i alergije samo su blaža nuspojava, a svake godine nažalost povećava se broj oboljelih od melanoma.
Najvažnije je upamtiti da ne postoji sigurno sunčanje i da u periodu od 11 do 17 sati treba izbjegavati boravak na suncu. Osim toga, zaštititi se kremama s visokim zaštitnim faktorom treba i u hladu i u oblačnim danima jer i tada štetne sunčeve zrake dopiru do nas.
Što morate znati o sredstvima za zaštitu od sunca:
Kreme za sunčanje imaju rok trajanja, a njihova moć zaštite s vremenom slabi. Otvorenu bočicu kreme možete koristiti 9-12 mjeseci, što znači da isto sredstvo za sunčanje ne možete koristiti dva ljeta zaredom.
Tijekom boravka na plaži koristite kreme za sunčanje s visokim zaštitnom faktorom ne manjim od 30, a idealno bi bilo koristiti zaštitni faktor 50+. Treba biti svjestan toga da nijedno sredstvo za zaštitu od sunca ne nudi stopostotnu zaštitu, tako SPF 15 štiti od 93 posto UVB zračenja, SPF 30 blokira 97 posto, a SPF 50 98 posto štetnih zraka.
Znanstvenici sa Sveučilišta u Manchesteru i londonskog Instituta za istraživanje raka proučavali su maligni melanom, najsmrtonosniji oblik karcinoma kože, a otkrili su da i kreme s najvećim faktorom, 50, propuštaju dovoljnu količinu UV zračenja koje može oštetiti DNA u koži pigmentiranih stanica. Iako one ne pružaju potpunu zaštitu, ipak usporavaju štetan utjecaj UV zračenja koje rezultira pojavom karcinoma. Kreme je stoga najbolje kombinirati s drugim načinima zaštite, poput boravka u hladu i nošenja šešira i prozračne odjeće od prirodnih materijala te izbjegavanja boravka na otvorenom između 11 i 17 sati, kad je sunce najjače.
Krema za sunčanje nanosi se prije odlaska na plažu, idealno pola sata prije izlaska na sunce. Nije je dobro nanositi direktno na suncu jer sunčeva svjetlost ubrzava evaporaciju, što smanjuje njenu moć zaštite.
Pravilo je da se nanosi količina čajne žličice na svaku ruku, nogu, leđa, prednji dio torza i lice, uključujući područje vrata i ušiju.
Krema za sunčanje učinkovita je najviše dva sata ako boravite na suncu, a uslijed znojenja i kupanja učinkovitost kreme brže popušta. U takvim uvjetima trebalo bi je nanositi svakih 40 minuta do sat vremena. I nemojte ići u more odmah nakon što ste nanijeli kremu jer koži treba nekoliko minuta da je upije.
U fotogaleriji donosimo ponudu krema za sunčanje s visokim faktorom zaštite prilagođenih svakom tipu kože!