TESTOSTERON

Sve što nisi znao o muškim hormonima

29.11.2008 u 22:25

Bionic
Reading

Muški hormoni nazivaju se i androgeni, a njihov najvažniji predstavnik je testosteron. U pubertetu je upravo on odgovoran za velik broj promjena koje se događaju u tvom tijelu.

Testrosteron nastaje u testisima i nadbubrežnim žlijezdama i snažno se počinje izlučivati od 13. ili 14. godine do 18. Ima nekoliko vrlo važnih funkcija:

- Odgovoran je za rast testisa i penisa i čini ih veoma osjetljivim. Pojačava želju za seksom i potiče razne oblike seksualnog ponašanja.

- Osim što potiče spolni nagon, testosteron potiče i tipične muške oblike ponašanja – suparništvo, avanturu, rizik.

- Potiče rast cijelog tijela. Tijelo jača, ramena se šire, rasteš u visinu, a zbog utjecaja testosterona jednog ćeš dana izgledati kao pravi muškarac.

- Rast brade, dlaka na prsima, nogama i rukama – za sve ovo je zaslužan testosteron.

- Mutiraš i glas ti postaje dublji.

- Dok razina ovog harmona još nije u ravnoteži, dakle za vrijeme puberteta, ovaj hormon izaziva i dobro nam poznate mrske neprijatelje, akne.

Zanimljivo je da postoje vanjski podražaji koji mogu usporiti ili ubrzati rad ovog hormona. Tako pogled na neku djevojku koja ti se jako sviđa pospješuje rad testosterona, dok ga alkohol i stresne situacije smanjuju.

NEDOSTATAK TESTOSTERONA

Dobra je vijest da se kod tinejdžera rijetko javlja nedostatak testosterona. Ponekad može doći do tzv. pubertetske ginekomastije, tj. bujanja tkiva dojki kod muškaraca. Do ovog poremećaja dolazi u slučaju kad se poremeti hormonska ravnoteža, pa nastaje višak hormona estrogena (ženskog hormona). Povećanje dojki kod dečkiju je obično asimetrično, a često se događa da se poveća samo jedna dojka, dok je druga normalna. Ponekad su osjetljive na dodir. Većina tinejdžera povećane dojke dobiva oko 14. godine i ima ih samo privremeno te nestaju oko 20. godine života.

Razina testosterona počinje padati nakon 40. godine života i otada svake godine opada za kojih 0,3 posto.

JESI LI ZNAO?

Razina testosterona raste nakon sportskih aktivnosti, osobito ako si u njoj postigao dobre rezultate, npr. savladao protivnika ili ostvario zadani cilj. Zanimljivo je da i kod navijača testosteron raste dok njihov tim ili sportaš pobjeđuje, no opada u slučaju poraza.

Koncentracija testosterona u krvi zdravog dečka tijekom dana varira. Najviša je oko osam sati ujutro, zbog čega se pripadnici snažnijeg spola često bude u stanju uzbuđenja, a navečer pred spavanje razina se smanjuje na polovinu.

U prvim tjednima nakon začeća embriji su aseksualni. Oko šestog tjedna prisutnost kromosoma Y kod muškog spola potiče lučenje testosterona, koji utječe na formiranje penisa i testisa.

U prosjeku muško tijelo proizvede dvadeset do trideset puta više testosterona nego žensko. Muško tijelo luči prosječno 260-1000 nanograma testosterona po decilitru krvne plazme, a žensko 15-70 nanograma.

U vrijeme puberteta koncentracija testosterona u krvi može dostići i 2000 nanograma po decilitru krvne plazme!