DR. ANITA ŠPEHAR UROIĆ

Alarm za roditelje: Stručnjakinja o okidačima i znakovima preuranjenog puberteta

07.12.2024 u 17:37

Bionic
Reading

Granična dob početka puberteta, pokazala su i neka ranija istraživanja, sve se više pomiče, a alarmantno zvuče i podaci o tome da neka djeca ulaze u njega i prije osme ili devete godine. O ovom smo sve češćem problemu razgovarali s prim. Anitom Špehar Uroić, dr. med., subspecijalisticom pedijatrijske endokrinologije i dijabetesa iz Klinike za dječje bolesti Zagreb

Preuranjenim se pubertetom smatra pojava sekundarnih spolnih obilježja prije osme godine života kad je riječ o djevojčicama, odnosno devete kad je riječ o dječacima.

Iako dosad znanstvenici nisu imali objašnjenja za to zašto se dob ulaska u pubertet sve više snižava, nedavno je objavljena studija koja je izazvala veliku pozornost te sugerira da bi glavni krivac mogao biti sastojak koji nalazimo u brojnim proizvodima što ih svakodnevno upotrebljavamo, a on djeluje kao okidač.

Istraživači iz Nacionalnog instituta za okolišne zdravstvene znanosti (National Institute of Environmental Health Sciences) identificirali su spoj koji, kako je ranije objavio NBC News, utječe na područje mozga koje pokreće proizvodnju hormona. Riječ je o kemikaliji koja je prisutna u mnogim proizvodima što ih svakodnevno koristimo, od kozmetike i osvježivača zraka pa do deterdženta i sapuna, a djeluje kao okidač za pojavu sve ranijeg puberteta kod djece.

Znakovi preuranjenog puberteta

O pojavi preuranjenog puberteta porazgovarali smo s prim. dr. Anitom Špehar Uroić, subspecijalisticom pedijatrijske endokrinologije i dijabetesa iz Klinike za dječje bolesti Zagreb, te ona kaže da je on češći u djevojčica i u njih se češće spontano razvija bez jasnog patološkog uzroka.

'Preuranjeni pubertet označava pojavu prvih pubertetskih oznaka prije osme godine u djevojčica, odnosno prije devete godine u dječaka. Prvi znak pravog preuranjenog puberteta u djevojčica je povećanje grudi, a u dječaka povećanje testisa. Osim toga, čak i češće mogu se javiti znaci lažnog preuranjenog puberteta, primjerice pojačan miris znoja, masnija kosa, pojava prištića i/ili pojava dlačica na spolovilu ili ispod ruku. Znaci preuranjenog puberteta mogu se javiti od najranije dobi, no što je dijete mlađe, odnosno što je odstupanje od primjerene dobi za pubertet veće, veća je i šansa nekog organskog poremećaja u podlozi preuranjenog razvoja. Zbog toga djecu s preuranjenim pubertetom treba uputiti dječjem endokrinologu te će on procijeniti treba li, i kakva, dijagnostička obrada', objašnjava stručnjakinja.

Što se tiče simptoma, roditelji mogu sami primijetiti određene promjene na tijelu djece.

'Kod djevojčica roditelji mogu primijetiti povećanje grudi u vidu razvoja kvržica u njima, koje djevojčicama mogu biti i bolne, uz uzdignuće bradavica. Također je moguće uočiti bjelkast iscjedak iz spolovila. Kod dječaka će se primijetiti povećanje testisa i penisa, a kod oba spola može se uočiti pojačan miris znoja, pojava prištića, mitesera i dlačica na spolovilu ili ispod ruku te specifične promjene ponašanja. Ako primijete znakove pubertetskog razvoja, dijete treba pregledati liječnik primarne zdravstvene zaštite te bi ga, ako potvrdi da se radi o preuranjenoj pojavi pubertetskih oznaka, trebao uputiti dječjem endokrinologu radi pregleda, obrade i eventualnog liječenja', savjetuje liječnica.

Pravi prijevremeni pubertet, dodaje, može se privremeno zaustaviti primjenom hormonske terapije injekcijama jednom mjesečno.

'Radi se o primjeni gonadotropin-oslobađajućeg hormona (GnRH), koji se inače i normalno luči u našem organizmu, no manipulira se djelovanjem tog hormona. Naime za početak pubertetskog razvoja potrebno je pulsatilno lučenje spomenutog hormona, a davanje preparata koji ga sadrži, no stalno održava istu koncentraciju lijeka, ima suprotan učinak i zaustavlja lučenje spolnih hormona te time i razvoj puberteta. Nažalost, ne možemo bitno utjecati na pojavu puberteta u pojedinog djeteta. Ako uzmemo u obzir to da pretilost može povećati rizik od preuranjenog pubertetskog razvoja, održavanje poželjne tjelesne težine u djece može donekle utjecati na pubertetski razvoj kod dijela njih', kaže dr. Špehar Uroić.

Važna studija koja je otkrila novog krivca

Prema pedijatrijskoj endokrinologinji Natalie Shaw, zahvaljujući istraživanju Nacionalnog instituta za okolišne zdravstvene znanosti, koje je analiziralo mogući utjecaj kemijskih elemenata iz okoliša na mozak, napokon se može objasniti prerani ulazak u pubertet, a koji kod djevojčica počinje već s osam godina, dok kod dječaka nastupa godinu kasnije.

Prije ove studije kao potencijalni uzroci preuranjenog puberteta navodili su se debljina, ali i prehrana, socioekonomski status i potencijalna izloženost supstancama poput ftalata, a oni, poznato je, mogu poremetiti spolne hormone. Ono što je sigurno, a što tvrdi i dr. Shaw, to je da postoji veza između ranog puberteta i prekomjerne težine, no ona nije jedini krivac.

Kako kaže, iako igra određenu ulogu u tome, na osnovi njezina iskustva nisu samo djevojke s prekomjernom težinom prerano ulazile u pubertet, a mada to barem djelomično ovisi o genetici, ovako brza promjena '100 posto upućuje na čimbenike iz okoliša'.

Nakon što su analizirali 10 tisuća spojeva s popisa licenciranih lijekova, kemikalija iz okoliša, ali i dodataka prehrani, znanstvenici su pronašli nekoliko njih koji bi itekako mogli utjecati na lučenje hormona, a među njih spada i mošusna ambreta.

'Uočeno je da spoj mošusna ambreta iz kozmetike može djelovati na izlučivanje GnRH iz stanica hipotalamusa, no u laboratorijskim uvjetima. To nije potvrđeno kod živih bića, životinja i ljudi. Već je ranije bilo govora o spojevima iz namirnica i predmeta koje koristimo, a za koje je uočeno da mogu poremetiti hormonalnu ravnotežu te na različite načine utjecati na pubertetski razvoj (tzv. endokrini disruptori). Za velik dio sintetskih spojeva nismo ni sigurni kako djeluju na organizam u razvoju. Zbog navedenog je možda najbolje u ranoj dobi izbjegavati pretjeranu upotrebu kozmetike i različitih sintetskih proizvoda, usaditi djeci zdrave navike po pitanju prehrane i redovite aktivnosti te pokušati živjeti normalan život, okrenut prirodi', zaključuje dr. Špehar Uroić.

Treba spomenuti i to da je važna i psihološka potpora kako djetetu, tako i obitelji, jer razvoj puberteta dovodi do ubrzanog tjelesnog rasta i razvoja, ali kako to ne odgovara njegovoj kronološkoj dobi, događaju se brojne emocionalne labilnosti, uz agresivnost i konflikte...

Stručnjaci kažu i da je najčešće razvoj sekundarnih spolnih obilježja posljedica preuranjene aktivacije osi hipotalamus-hipofiza (preuranjeni pubertet ovisan o GnRH-u); često je uzrok idiopatski, ali neka djeca imaju tumor središnjeg živčanog sustava. Rjeđe su uzrok povišene razine estrogena ili androgena (preuranjeni pubertet neovisan o GnRH-u), uzrokovane kongenitalnom adrenalnom hiperplazijom ili raznim tumorima gonada.

Što je mošusna ambreta i gdje se nalazi?

Mošusna ambreta je sintetski oblik mirisa koji bi se mogao vezati za receptor povezan s pubertetom u hipotalamusu i upravo bi to moglo dovesti do otpuštanja GnRH, hormona uključenog u sazrijevanje spolnih organa te proizvodnju estrogena, testosterona i progesterona. Iako nam na prvu mošusna ambreta ne znači ništa, no kada saznate da se naširoko koristi u proizvodima za osobnu upotrebu, a pronađena je i u otpadnim vodama, pa čak i u nekim vrstama slatkovodnih riba, stvari postaju zabrinjavajuće.

Upravo zbog toga znanstvenici su testirali njezin utjecaj na ljudske stanice hipotalamusa i ličinke ribe zebrice te otkrili da je taj spoj u ribljim ličinkama i ljudskim stanicama potaknuo proizvodnju GnRH. Dok se ne sazna više o njegovu utjecaju, trebalo bi provjeravati sastojke na svim kozmetičkim proizvodima, mirisima i proizvodima za kućanstvo, a s kojima u doticaj dolaze i djeca. Iako je, prema mišljenju Jasmine McDonald, izvanredne profesorice na Odjelu epidemiologije Škole za javno zdravlje Mailman na Sveučilištu Columbia u New Yorku, na temelju samo ove studije prerano razmišljati o tome da se ovaj spoj zabrani za korištenje, roditelji bi uistinu trebali smanjiti korištenje proizvoda s jakim mirisima. 'Za svaki slučaj koristite losione, gelove za tuširanje i šampone bez mirisa', poručila je.