Smrdljivi, svježe zgnječeni, sirovi češnjak puno je zdraviji za srce nego kada je obrađen, osušen ili skuhan
Stoljećima su se spjevali hvalospjevi blagotvornim učincima češnjaka na zdravlje, no znanstvenici s Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Connecticutu pronašli su čvrste znanstvene dokaze da samo svježe zgnječeni češnjak ima puni blagotvorni učinak na srce, dok obrađeni ima znatno slabiji učinak.
Pokazalo se da najzdraviji učinci češnjaka proizlaze u najvećoj mjeri iz hidrogen sulfida, kemijske tvari koje se kao posljedica kemijske reakcije javlja nakon se češnjak razreže ili zgnječi. Ona, nakon što se konzumira, opušta krvne žile.
Iako je najpoznatiji po svom svojstvu da smrdi po trulim jajima, hidrogen sulfid djeluje i kao kemijski glasnik u tijelu, opuštajući krvne žile i potičući bržu cirkulaciju.
Obrađeni ili kuhani češnjak, međutim, gubi svoju sposobnost da generira hidrogen sulfid.
Ispitivanja su vršena na dvije grupe laboratorijskih štakora. Jedna grupa dobila je svježi, a druga obrađeni češnjak, a znanstvenici su promatrali kako su se životinje uz pomoć češnjaka oporavljale od simuliranih srčanih udara.
'Grupa koja je konzumirala svježi češnjak imala je značajno bolje rezultate pri obnavljanju normalnog protoka krvi u aorti i povećanju tlaka u lijevoj komori srca', rekao je jedan od istraživača, Dipak K. Das.