Kako bi i ženski i muški članovi obitelji bili zadovoljni novouređenim domom, potrebno je razumjeti njihove različitosti te ih skladno povezati u cjelinu
Muško-ženski odnosi, stavovi i razmišljanja su najčešće različiti, a to je vidljivo i kod uređenja doma. Iako su problemi rješivi kompromisima, za konačno usklađenje stavova potrebno je utrošiti vremena, jer uređenje doma iz ženske i muške perspektive nije jednako.
Žene često istovremeno obavljaju različite funkcije – one su majke, supruge, poslovne žene, domaćice i kao takve vrlo široko sagledavaju sve što se događa oko njih. Uza sve te uloge, vrlo su senzibilne, istančane te nadasve vole estetiku. Obično zapažaju detalje koji će većini pripadnika muškog spola promaknuti.
Muškarci su najčešće vrlo predani poslu koji obavljaju, jer dobro obavljen posao donosi novac nužan za egzistenciju obitelji. Poslovne će uspjehe često iskazati kupovinom skupocjenog automobila, čestim putovanjima, gradnjom velike kuće i sl. U svojim razmišljanjima sveobuhvatniji su od žena i često se ne opterećuju nepotrebnim detaljima.
Opisane osobine spolova redovito se prenose i na odluke koje se tiču uređenja stambenog prostora. Sa svojim osjećajem za detalje, žene se često sukobljavaju s muškim općenitim razmišljanjem. Različiti senzibiliteti su prilično poznati većini muškaraca, pa će stoga neki od njih odmah sve odluke oko uređenja prepustiti svojoj partnerici ili za uređenje angažirati stručnjakinju.
Uređenje doma iz ženske perspektive moglo bi se opisati na sljedeći način:
S obzirom da je dom mjesto za obavljanje različitih aktivnosti, ženama je vrlo bitan faktor zadovoljavanja funkcionalnih zahtjeva, koji će joj olakšati i ubrzati radne procese. Funkcionalnost prostora za njih također mora nužno biti povezana s estetikom kako bi dobile željeni efekt.
Prisutnost detalja, koji stvaraju identitet prostora i čine ga različitim od salonskog ugođaja, sastavni je dio kreiranja ugođaja vlastitog stambenog prostora većine žena. Smjelo upuštanje u igru bojama zidova, elementima namještaja, dekorativnim tkaninama te njihova prisutnost u detaljima izražavaju istančan ukus i osjećaj za lijepo koji žene posjeduju.
Osim toga, opće prisutni sklad prostora kroz dominantnije ili diskretnije efekte težnja je svake pripadnice ljepšeg spola.
Finoća odabranih materijala, mekoća linija namještaja, koji se često odražavaju odabirom zaobljenih formi, izražava ženski senzibilitet i nježnost.
Muški kriteriji za odabir elemenata uređenja prostora su ponešto drugačiji od ženskih:
Funkcionalnost muškarcima nije toliko bitan element pri uređenju stambenog prostora, jer nedostatke istog najčešće osjeća netko drugi – supruga ili spremačica. No zato im je funkcionalnost potrebna u prostoru u kojem obavljaju konkretne poslove, poput radne sobe, koja mora biti dovoljno prostrana i osvijetljena te dobro opremljena.
Odabir tehničkih uređaja poput TV prijamnika, audio uređaja ili opremanja stambenog prostora nekim od inteligentnih sustava upravljanja puno će im više zaokupiti pažnju od odabira samih komada namještaja. Upravo to su im najdraži detalji u prostoru. Garniture za sjedenje i stolice ne moraju biti toliko lijepe koliko moraju biti udobne te se njihov odabir istih često svodi na osjet, a ne na vizualni dojam.
Pri odabiru boja su vrlo pažljivi i paleta im je mnogo skromnija od ženske palete boja. Omiljene su im hladne boje, koje ne daju poseban identitet prostoru. Od rasporeda i izgleda kuhinjskih elemenata često su im važnije marke odabranih kuhinjskih uređaja. Minimalizam s jakim naglaskom na čistoj geometriji, koju karakteriziraju poligonalni oblici bez krivulja, tipičan je muški odabir.
S obzirom na iskazane različitosti, jedini pravilan odabir je kompromis ili podjela uloga. Koliko ćete uspjeti u nametanju vlastitog stava, ovisi o argumentima koje ćete predočiti, ali i o šarmu kojim ćete omekšati suprotnu stranu.
Ako planirate preurediti svoj životni prostor i pretvoriti ga u funkcionalno i ugodno mjesto za boravak, dobro bi vam došao savjet stručnjaka. Na stranicama tportala možete dobiti besplatan savjet naših stručnih suradnica, mr. ing. arh. Monike Galović Dumendžić i mr. ing. arh. Izabele Galović Ninić, koje jednom tjedno čitateljima nude najbolja idejna rješenja. Svoje tlocrte šaljite na e-mail adresu interijeri@tportal.hr.
Više o uređenju interijera možete pronaći na www.interijerNET.hr