MITOVI KORONAVIRUSA

[VIDEO] Koliko je strah od trovanja ugljičnim dioksidom pod maskom opravdan?

05.11.2020 u 17:12

Bionic
Reading

Širenjem koronavirusa i uvođenjem protumjera epidemiologa stvara se plodno tlo i za širenje brojnih mitova, a uz one koji se neprestano vrte svako malo pojavi se i neki novi

Profesor epidemiologije Stephen Morse i epidemiologinja Syra Madad znanstvenim argumentima ruše najčešće mitove.

Jedan od mitova koji je i danas jako raširen je da nošenje maske zapravo ničemu ne služi.

Među razlozima zbog kojih ljudi i danas vjeruju u ovaj mit, kaže Morse, je i onaj što ni epidemiolozi donedavno nisu preporučavali maske jer nisu bili svjesni koliko su korisne.

'Jedno novije istraživanje iz Hong Konga, objavljeno u časopisu Nature, dokazuje da čak i kirurške maske na licima zaraženih mogu spriječiti širenje zaraze na druge', kaže Morse za Business Insider.

Dr. Madad podsjeća i na činjenicu da je u nekim saveznim državama u Americi, koje su bile jače pogođene i tek naknadno uvele obvezu nošenja maski, nakon određenog vremena uočen pad broja novozaraženih.

'Dakle, važno je nastaviti prati ruke, držati se socijalne distance, ali pritom nositi i masku', kaže Madad.

Jedan od novijih mitova vezanih uz nošenje maske je da se tako možemo otrovati ugljičnim dioksidom.

Profesor Morse kaže da bi za to trebalo jako puno ugljičnog dioksida, a onaj kojega izdišemo zapravo jako lako prilazi kroz masku.

'Dakle, ne nakuplja se ispod maske. Znamo čak i da je razina kisika u krvi sasvim normalna kad nosimo masku, ukoliko nismo bolesni', kaže Morse i dodaje da bi nošenje maske trebala biti stvar navike kao što je to nošenje kravate.

'Pogledamo li sve one zdravstvene djelatnike koji maske nose duže vrijeme, dobit ćemo sjajan model koji nam pokazuje da ne uzrokuju trovanje ugljičnim doksidom ili toksičnost', kaže doktorica Madad.