Prekrasne, nježne fuksije dolaze u tisuću različitih sorti i boja, s raznobojnim cvjetovima koji krase viseće košare, žardinjere i lonce za cvijeće. Jedna od najljepših vrtnih biljaka vrlo je jednostavna za uzgoj, a uz nekoliko jednostavnih pravila nagradit će vas predivnim i elegantnim visećim cvjetovima
Divlje fuksije, porijeklom iz Srednje i Južne Amerike, obilno rastu u Andama gdje su temperature hladne, a zrak vlažan. Fuksije su dobile ime po njemačkom botaničaru iz 16. stoljeća, Leonardu Fuchsu koji je istraživao ljekovita svojstva biljaka. Ove vrlo svestrane i vrijedne biljke cvjetaju gotovo cijelo ljeto.
Za uložen relativno malen napor i trud bit ćete nagrađeni čitavim nizom prekrasnih cvjetova. Fuksija je biljka koja najbolje uspijeva na suncu ili polusjeni, a vrlo su prilagodljive te ih se može posaditi uz vrtne ograde, nadstrešnice, prozorske okvire ali i viseće košare i cvjetne posude. Fuksije mogu biti grmolike ili poput penjačica u obliku vinove loze.
Sadnja fuksije
Vrtne fuksije uspijevat će na gotovo svim vrstama dobro propusnog tla, uz dodatak humusa i malo koštanog brašna. Sadnja fuksije najčešće se obavlja u svibnju ili lipnju, nakon zimskih mrazova. Fuksiji je potrebno propusno tlo te stalna svjetlost, ali ne na direktno sunce. Zemlja uvijek mora biti vlažna, ali ne mokra. Fuksije u visećim posudama potrebno je zalijevati svaki dan, a u žardinjerama svakih nekoliko dana. Fuksija najbolje uspijeva ako je posađena u tlu s razinom pH od 6 do 7. Međutim, prilično su prilagodljive u mnogim vrstama tla, sve dok imaju dobru drenažu.
Savjeti za uzgoj fuksije
Korijen fuksije ne podnosi dobro veliku vlažnost i ne odgovara mu stajanje u vodi. No, s druge strane, fuksije vole puno filtrirane svjetlosti, ali posebno loše toleriraju vrućinu. Stoga svakako obratite pažnju drenaži tla i provjerite imaju li vaše košare ili žardinjere s fuksijama dovoljno sjene tijekom dana, a dnevne temperature ispod 27 stupnjeva potaknut će zdravo cvjetanje. Fuksija također preferira niže noćne temperature. Ako očekujete toplije ljetno razdoblje dobro je imati rezervni plan za zaštitu fuksije kako biste održali njihovu cvjetnu aktivnost tijekom ljeta.
Ako se odlučite na uzgoj fuksija u zatvorenom prostoru, najbolji izbor je prozor s jakom, neizravnom sunčevom svjetlošću. Međutim, valja imati na umu kako fuksija jako voli vlagu te će slabije uspijevati na suhom zraku, bilo na otvorenom ili zatvorenom prostoru. Osim toga, cvjetovi fuksije posebna su poslastica oprašivačima, pa očekujte popriličan broj pčela i bumbara ako ih uzgajate u vrtu.
Veoma je bitno fuksiju ne zalijevati po samoj biljci i njenom lišću jer to može uzrokovati propadanje i sušenje. Fuksija se zalijeva redovito i ljeti i zimi: u toploj sezoni je dovoljno obilno, a zimi umjereno zalijevanje. Osim toga, fuksija voli visoku vlažnosti, pa zalijevanje izmjenjujte s prskanjem. Voda koja se koristi za zalijevanje i prskanje treba biti sobne temperature.
Briga o fuksiji
Fuksije će znatno brže rasti i obilnije cvjetati ako ih orežete nakon svake cvatnje. Kada pojedina grana završi s cvjetanjem, oprezno ju obrežite vrtnim škarama. Jedan od preduvjeta za njegu fuksije je gnojivo, budući da ne dobiva određene elemente u tragovima, neće dobro cvjetati. Međutim, također je lako i pretjerati s gnojidbom pa fuksija u tom slučaju može vrlo aktivno rasti, ali proizvoditi malo i slabo cvijeće. Stoga ju je najbolje hraniti dvaput mjesečno uravnoteženim gnojivima, a mogu se koristiti gnojiva za pelargonije. Približavanjem jeseni dodavanje gnojiva treba smanjiti.
Biljke fuksije mogu biti izložene raznim gljivičnim infekcijama i virusnim bolestima. Iz tog razloga obavezno biljku čistite i uklanjajte mrtve listove, stabljike i ostale ostatke. Pripazite na područja kao što su spojevi stabljike i lista te po potrebi tretirajte biljku uljem neema i insekticidnim sapunom.
Optimalna temperatura za fuksiju u ljetnom razdoblju je 18-20 stupnjeva. Osjetljiva je na previsoku temperaturu. Ako je moguće, ljeti ju je bolje držati vani u polusjeni. Zimska fuksija bolje uspijeva na temperaturi od 8 do 10 stupnjeva, a kako biste im osigurali te uvjete, možete ih držati u kuhinji.