Živimo u vremenu terora ljepote, seksepilnosti i mladosti. Danas se ne očekuje samo od holivudske glumice da ima sočne grudi, nego i od tajnice direktora transportnog poduzeća. Tijelo je kapital, a izražen u brojkama znači da privlačne Amerikanke u prosjeku zarade 90.000 dolara godišnje više od kolegica skromnijih atributa
'Ne prijavljujte se na audiciju ako imate implantate', glasilo je upozorenje producenta filma 'Pirati s Kariba 4', na ponovljenom oglasu kojim je tražio mlade starlete za uloge morskih sirena u posljednjem nastavku popularnog avanturističkog serijala. Na prvoj audiciji nije se javila niti jedna holivudska glumica s prirodnim grudima, a majstori filmskog trika mogli su stvoriti sve, čak polučovjeka i pola morskog psa, no ne i prirodni torzo iz ukočenih silikonskih grudi.
Idealna ljepota promjenjiva je kategorija
Filmaši su se izgleda umorili od savršenih uradaka, Roberta Raya, estetskog kirurga s Beverly Hillsa, ljepotana nabildanih mišića i smiješka, koji u svojem TV reality showu 'Dr. 90 210' već nekoliko sezona uvjerava i naše gledateljice kablovske televizije da će se pod njegovim nožem prosječne žene pretvoriti u seksi komade.
'Hollywood se desetljećima trudio kreirati savršenu ljepotu, a sada želi natrag na prirodno', komentirao je The New York Times ovu epizodu. I doista, u sveopćoj diktaturi ljepote, hiperseksualnosti i histeričnog straha od starosti, Hollywood je izgubio mjeru, nudeći na crvenom tepihu mumije nategnuta lica, botoksom izglačane bore, liposukcijom dotjerane obline, silikonom napumpane dojke i umecima zaobljene stražnjice. Recentni skandal oko jeftinih i po zdravlje opasnih silikonskih implantata francuske tvrtke Poly Implant Prothese, koje će morati izvaditi nekoliko desetaka tisuća žena, tek je nakratko upozorio na mračnu stranu starog ljudskog sna da medicinskim zahvatima, ako nas već nije usrećila Majka priroda, dosegnemo važeći ideal ljepote.
Glumice poput Faye Dunaway, Cher ili Nicole Kidman izgledaju sve plastičnije. Svoj su izgled korigirale i starije generacije glumaca, od Clarka Gablea, Deana Martina i Burta Lancastera, do Marilyn Monroe i Liz Taylor. Marlene Dietrich je čak čupala kutnjake da dobije ljepše obraze, a danas glumice i pjevačice poput Juliane Moore i Drew Barrymore kao svoj glavni estetski adut naglašavaju da se nisu podvrgavale nikakvim zahvatima.
Želja za ljepotom stara je koliko i čovjek. Idealna ljepota promjenjiva je kategorija, početkom prošloga stoljeća lijepima su se smatrala mala, srcolika usta, a danas su to ona od uha do uha Angeline Jolie. Estetsku kirurgiju nije izmislilo dvadeseto stoljeće, estetske su zahvate radili još stari Egipćani, indijski kirurg Sushruta iz 6. st. prije Krista presađivao je kožu i vršio korekcije nosa.
Ljepota se demokratizirala
Ali industrija estetske kirurgije nikada nije imala toliko posla i toliko zarađivala, kao danas kada se – zahvaljujući medijima, poglavito televiziji – diktat mladosti i ljepote pretvorio u opći pokret i postao obična roba. Rekli bismo, ljepota se demokratizirala. Izgled više nije nepopravljiva (ne)sretna sudbina. Danas se ne očekuje da samo holivudska glumica ima dobre grudi, nego i tajnica direktora transportnog poduzeća. Jeste li u našim buticima vidjeli ijednu sredovječnu prodavačicu bez minice? Još početkom devedesetih u SAD-u je dva milijuna žena ugradilo silikone, a u Njemačkoj se godišnje estetskom zahvatu podvrgne do 100.000 osoba. Najnovija studija Njemačkog društva estetskih i plastičnih kirurga (DGÄPC) pokazuje da je još 2008. među korisnicima usluga estetskih kirurga bilo 10 posto Nijemaca, a 2011. ih je već naraslo na 16 posto. Najčešće uklanjaju salo, podočnjake i korigiraju nos, ali i 'ono dolje mora izgledati bolje', jer muškarac ne mora izgledati dobro samo u krevetu, nego i pod tušem u fitnes-centru.
Francuski sociolog Pierre Bourdieu govorio je o tijelu kao o kapitalu, a taj se kapital danas dokazuje konkretnim brojkama. Američki ekonomist Daniel Hamermesh izračunao je da lijepe osobe u SAD-u zarade u prosjeku 90.000 dolara godišnje više od onih prosječna izgleda, a da razlika u primanjima osoba prosječna i 'izrazito ružna' izgleda, doseže do 140.000 dolara godišnjeg prihoda.
Promijeni što možeš, sakrij što ne možeš', moto je popularnog showa 'Nip/Tuck' dvaju estetskih kirurga iz Miamija. 'Plastična kirurgija Beverly Hills' (na kanalu Discovery), 'Potpuna preobrazba' (ABC), 'Od ružnog pačeta do labuda' (FOX), 'Estetska kirurgija: prije i poslije' (TLC), 'Želim imati lice slavnih' (MTV),te naslovi na britanskoj TV poput 'Nova ti', '10 godina mlađa' ili 'Učini me savršenom', tek su neki naslovi emisija s estetskim kirurzima kao glavnim zvijezdama, koji s timom zubara, nutricionista, make-up i stručnjaka za fitnes zapuštenu jadnicu pretvaraju u savršenu ljepoticu.
I dok ovakve emisije utječu na promjenu mode, stilova i općenito estetskih kriterija u gotovo svim porama života, sama američka televizija te kriterije, koje sama nameće i stvara, ne priznaje kada je riječ o njezinu programu ozbiljnog sadržaja, naročito političkim informativnim emisijama kao što su udarni dnevnici. Tu je glavni uvjet stručnost, znanje, autoritet i uvjerljivost, a dobri urednici i voditelji političkih emisija ne mijenjaju se godinama. Jedna Barbara Walters i njezine iskusne kolegice traju desetljećima za razliku od naših, nerijetko poluobrazovanih veličina koje (čak i doslovno) plešu ili otpjevaju jedno ljeto, jer moraju ustupiti mjesto nekoj mlađoj i ljepšoj.
Ozbiljna američka sportska novinarka na ozbiljnoj televiziji neće pokazivati atribute u 'Plesu sa zvijezdama', bez obzira na to što ta ista televizija te iste atribute nameće kao ključ intimnog i društvenog uspjeha. Bez obzira na to što dimenzijama ne odgovara holivudskom idealu ljepote, Elizabeta Gojan jedna je od rijetkih koja je na našoj javnoj televiziji izborila pravo na pojavljivanje pred kamerama, ali je na američkoj televiziji nikada ne bi pustili u tako bizarnom stylingu koji odvraća gledatelje od onoga što govori. Niti bi urednici Dnevnika dopustili da se pojavi s naušnicama do ramena i dekolteom u prvom planu, kao što je to još nedavno znala činiti Dijana Čuljak
Bigotno? Dakako, ali u svijetu lijepih, Amerikanci barem nastoje stvoriti iluziju da je osim lijepog važno i nešto drugo.