Nakon blagdanskog slavlja, proslava te neograničene konzumacije jela i pića mnogi si za novogodišnju noć obećaju kako će tijekom naredne godine smršavjeti. No to se nekako uvijek izjalovi, a već iduće godine smo sretni ako se nismo udebljali. Jeste li se ikada zapitali zašto uporno ne uspijevate smršavjeti?
Prvi krivi korak u planiranju dijete i mršavljenja je postavljanje samih ciljeva, ako želite konačno smršavjeti i skinuti tih nekoliko kilograma viška, izbjegnite ove klasične i tako česte pogreške.
Cilj: Želim smršavjeti 10 kilograma
Mršavljenje 10 kilograma sjajan je dugoročan cilj, no činjenica je da ako si postavite preveliki i prezahtjevan cilj vrlo lako bi se moglo dogoditi da odustanete na pola puta, piše Huffington Post
Umjesto toga: Želim smršavjeti pola kilograma tjedno
Umjesto da si zadajete tako velike ciljeve, postaviti si manje ciljeve po pitanju prehrane i vježbanja, pa nastojte svakog tjedna izgubiti oko pola kilograma. Na primjer, smanjite unos mliječnih proizvoda i vježbajte barem pola sata na dan. Iznenadit ćete se kolike rezultate mogu dati tako male promjene.
Cilj: Idem na dijetu
Odaberite bilo koju hit dijetu i vjerojatno ste osuđeni na neuspjeh. Tipične dijete zahtijevaju preskakanje jedne ili više glavnih skupina hrane poput voća, žitarica i mesa. To je jednostavno nezdravo.
Umjesto toga: Jedite nemasne proteine i povrće u svakom obroku.
Pravilno uravnotežen prehrambeni plan koji uključuje razne proizvode i nemasno meso (plus povremenu slatku poslasticu) vaša je karta za uspješno mršavljenje.
Cilj: Neću više jesti u restoranima
Preskakanje izlaska s prijateljima samo zbog toga što ste na dijeti nije dobra odluka. Dijeta koja vas toliko opterećuje na kraju će vas vjerojatno toliko isfrustrirati da ćete u konačnici odustati.
Umjesto toga: Pripazite što naručujete u restoranima
Prije obroka pojedite 10 badema ili jabuku tako da u restoran ne stignete gladni, a zatim obrok započnite s malom salatom. Naime, nedavne studije pokazale su kako osobe koje jelo započinju salatom tijekom ostatka obroka konzumiraju i do 12 posto manje kalorija. Odaberite lagano predjelo te preskočite kruh.
Cilj: Dnevno ću jesti 900 kalorija dok ne smršavim
Naravno, ograničavanje kalorijskog unosa potaknuti će gubitak težine, ali kilograme ćete vratiti natrag čim ponovno počnete normalno jesti. Osim toga, gladovanje je opasno za zdravlje. Učinak izgladnjivanja bit će vrlo slično jo-jo dijeti.
Umjesto toga: Uz pomoć liječnika razvijte zdrav način prehrane
Ako niste sigurni kako na zdrav način izgubiti kilograme, razmislite o tome da se po pitanju toga posavjetujete s liječnikom. Liječnik će vam pomoći da razvijete zdrav način prehrane te da u organizam svakodnevno unosite potreban i uravnotežen miks namirnica.
Cilj: Detoksikacija sokovima
Nakon blagdanskog slavlja i hrana, detoksikacija tijela može se učiniti kao dobra odluka, no pristup mršavljenju 'sve ili ništa' neće uspjeti.
Umjesto toga: Mini detoksikacija
Plan mršavljenja započnite dvodnevnom detoksikacijom tijekom koje ćete konzumirati sokove sa 1.200 kalorija. Doručak i ručak zamijenite sokovima od svježeg povrća ili proteinskim shakeom, a za večeru pojedite uravnoteženi obrok od žitarica, povrća i laganim proteinima, poput ribe ili piletine.
Cilj: Postajem vegetarijanka
Gubitak težine zahtijeva sagorijevanje više kalorija nego li ih se unese u organizam, ali eliminacija mesa iz prehrane neće nužno umanjiti unos kalorija. Osobe koje tek počinju s vegetarijanstvom nerijetko će se na samom početku udebljati jer nisu svjesni skrivenih kalorija u namirnicama kao što su sir i tjestenina.
Umjesto toga: Smanjite unos mesa
Proteini životinjskom porijekla trebali bi zauzimati više od četvrtine na vašem tanjuru tijekom svakog obroka. Ostatak tanjura ispunite s cjelovitim žitaricama, voćem i povrćem kako biste potaknuli mršavljenje. Osim toga dio količine mesa možete zamijeniti s vegetarijanskim izvorima proteina.
Cilj: Prestajem jesti junk hranu
Prestanak konzumacije brze hrane na početku može pomoći da izgubite težinu, ali može dovesti do se osjećaja uskraćenosti i frustriranosti te na kraju može završiti prejedanjem.
Umjesto toga: Slijediti pravilo 80/20
Mnogi stručnjaci za mršavljenje preporučuju konzumiranje 80 posto kalorija putem zdravih obroka, a preostalih 20 posto namijenjeno je 'zabranjenoj' hrani.
Cilj: Unos kalorija smanjit ću preskakanjem doručka
Preskakanje doručka u većini slučaja dovodi do debljanja. Naime, ako ne jedete ujutro, tijekom dana ćete biti znatno gladniji te ćete prilikom konzumacije drugih obroka pojesti puno više nego li da ste doručkovali.
Umjesto toga: Svakoga jutra pojedite doručak pun proteina
Konzumacija doručka koji će vas zasititi smanjuje šanse da tijekom dana navalite na junk hranu. Kombinirajte proteine, vlakana i složene ugljikohidrate. Dobar je izbor vegetarijanski omlet s kriškom pšeničnog tosta ili pak grčkog jogurta s voćem i orasima.
Cilj: Neću jest nakon devet sati navečer
Nema određenog pravila u koje doba dana valja prestati jesti. Činjenica je da tijelo sve nepotrošene kalorije koje se ne koriste za energiju sprema, bez obzira kada su konzumirane.
Umjesto toga: Spavajte najmanje sedam sati tijekom noći
Osobe koje nedovoljno spavaju sklonije su debljanju, a znanstvenici vjeruju kako neispavane osobe tijekom dana konzumiraju više kalorija.
Cilj: Više ću vježbati
Ova odluka jednostavno nije dovoljno specifična kako biste bili uspješni u svom naumu i u konačnici smršavjeli.
Umjesto toga: odredite točan broj treninga tijekom tjedna
Početnici vježbanja trebali bi započeti s jednotjednim vježbanjem koje kombinira kardio vježbe, utege te vježbanje s trenerom. Nakon tri tjedna treba započeti s dva treninga tjedno, a tijekom vremena cilj bi trebao biti pet treninga tjedno.