Malo se koja biljka može pohvaliti takvom ljepotom, mirisom i ljekovitim svojstvima kakva krase lavandu
Laiku svaka vezica lavande izgleda isto, ali postoji gotovo 50 vrsta i križanaca te ljekovite, grmolike biljke nježnih ljubičastih cvjetova i umirujućeg mirisa. Upravo su umirujuća i antiseptička svojstva njezin najveći 'forte'.
Ime joj dolazi od latinskog glagola 'lavare' (prati) jer se u antičko doba koristila za ljekovite kupke. Najpoznatija legenda vezana uz lavandu kaže da je Kleopatra njenim mirisom natopila jedra svoje brodice (baš kao u pjesmi) i krenula u 'povijesni' susret brodovlju dotadašnjeg neprijatelja i skorog ljubavnika Marka Antonija.
Zanimljivo, iako je porijeklom s uzavrelih grčkih otoka, danas se lavanda uspješno uzgaja i na krajnjem europskom sjeveru, ne samo u Engleskoj nego i u skandinavskim zemljama. Ipak, najpoznatija polja lavande (osim, naravno, naše hvarske), nalaze se na visoravnima Visoke Provanse. Osnivač kozmetičkog brenda prirodne kozmetike L'Occitane, Olivier Baussan, prije 30-ak godina uspješnu priču svoga brenda započeo je destiliranjem lavande i kreiranjem prvih proizvoda od te famozne biljke.
Suvremena istraživanja dokazala su da lavanda uspješno smanjuje živčanu napetost, odnosno razinu kortizola, ozloglašenog hormona stresa, pa se osobama koje imaju problema s nesanicom savjetuje udisanje njezinog umirujućeg mirisa žele li što prije usnuti.
Uz to, lavanda se uspješno koristi u liječenju raznih kožnih bolesti, kao što su akne, dermatitis, psorijaza i ekcemi. Pomaže i kod problema s disanjem uzrokovanih bronhitisom, astmom i upalom grla. Udisanjem njezinih ljekovitih para (dodavanjem lavandina eteričnog ulja u vrelu vodu) tradicionalno se liječe glavobolje i migrene, ali i depresije. U formi čaja, lavanda rješava i probavne probleme.