BLOG PEDALIRANJE

Bloger tportala provozao se mirisnim Hvarom. Nema sumnje, otok je stvoren za uživanje

09.09.2018 u 17:06

Bionic
Reading

Bloger tportala pedalirao je Starogradskim poljem na Hvaru. Ruta od Jelse preko Vrboske do Starog Grada na Hvaru prolazi kroz polja lavande i vinograde. Krajolik je prepun arheoloških vrijednosti, poput kamena i međa iz grčkog doba. Tlo je crveno, a to je ujedno najplodnija ravnica na našim otocima

Ova relativno kratka bike ruta po otoku Hvaru duga je 22 kilometra. No rijetko gdje na tako malom prostoru toliko je raznolikosti. O moru i uvalama gdje su se smjestili gradići Jelsa i Vrboska da ne pričamo.

Rujansko ljeto kao stvoreno je za aktivni odmor. Šumovita i razvedena obala s raznovrsnim raslinjem daje posebnu čar mirisnoj vožnji od Jelse do Vrboske. U sezoni je promet slab, a u mjesecima koji slijede rijetko koga ćete i sresti. Obalna cesta duga je oko pet kilometara i stalno otvara nove vidike prema otočićima uz Hvar. Koriste je samo lokalni stanovnici i pokoji turisti koji su smješteni u kućama uz cestu. Cijela je u hladu, tako da je super za start i ugodu bicikliranja. Inače, ova vožnja po otoku je lagana jer prolazi stalno uz more, a potom ide dalje poljem do Starog Grada.

Ruta je kružna i povratak u Jelsu je samo malo teži jer se cesta uzdiže prema sjevernim padinama Hvara. Tek toliko da osjetimo čari cikloturizma. Jer za čas će se nanizati sela Vrbanj, Vrisnik, Svirče i Pitve. Ravnica je duga oko šest, a široka oko dva kilometra. Po njoj bike ruta ide gotovo po sredini polja, najprije je podloga asfalt, a zatim veći puta makadam. I laik će primijetiti da ovdje sve izgleda pravilno, kao nacrtano. Tako je od antičkog doba, kada su kolonisti s grčkog otoka Pharosa stigli ovdje i podijelili te parcelirali zemlju koja je takva ostala sve do danas. Polje je upisano na Unescovu listu svjetske baštine i zaštićeni je krajolik. Tu je i jedini površinski izvor vode. Lokva Dračevica i danas dobro služi i nikad ne presušuje. Čim se zastane bar na nekom od raskršća ili zidića, može se zamijetiti neki od starih kamena međaša.

  • +5
Jelsa i Vrboska Izvor: tportal.hr / Autor: Dražen Breitenfeld

Na izlazu iz ravnice stiže se u Stari Grad. Na ulazu treba pripaziti na promet, na koji smo i zaboravili vozeći se sami. Društvo su nam pravili samo padobranci koji su uzletjeli sa sportskog aerodroma. I dah povijesti. Kako li samo izgleda Vrboska, kao mala Venecija s nizom kamenih mostića preko potočića i mora koje se ovdje duboko uvuklo. U Vrboskoj svakako se treba zaustaviti i razgledati najstariju građevinu, crkvicu sv. Petra, i crkvu tvrđavu sv. Marije. Uglavnom, to je vrlo lijepo i osebujno mjesto okruženo šumom i Starigradskim poljem. U Vrboskoj se dobro i osvježiti jer put kroz polje, iako je kratak, znači i vožnju po otvorenom i više niste zaštićeni od sunca kao do tada.

Kamene uličice Starog Grada su fora pa se biciklisti uvijek provozaju njima prije dolaska u središte mjesta. Ovdje je i snimana kultna TV serija 'Malo misto'. Zgrada općine, gdje je nastala zapamćena scena vatrogasne vježbe, i danas je tu. Treba je obići, istovjetna je i danas. Također je tu sjedište gradske uprave i gradonačelnika, kao i nekada. Kao i Jelsa, Vrboska i Stari Grad imaju veliku uvalu. Ovdje se mnogi brodovi i nautičari sklone od nevremena. Stari Grad je vrlo lijep s mondeno uređenim trgom i puno povijesnih zdanja.

  • +3
Stari Grad Izvor: tportal.hr / Autor: Dražen Breitenfeld

Bike vožnja do Starog Grada nešto je dulja jer se vožnjom obalom i poljem produlji. Obično traje oko sat i pol zbog razgledavanja Jelse i Vrboske te zavojite obalne vožnje ili makadama u polju. Iako je povratak malo brdovitiji, vožnja traje kraće i za malo više od pola sata već se možete vratiti do Jelse. Mnogi u nju dođu i brodom na izlet. A iz Bola na Braču redovito plove izletnički brodovi koji prevoze bicikle, popularni bike&boat. To daje posebnu draž izletu jer mnogi iskoriste jednosatnu vožnju za sunčanje i prepuste se uživanju. S mora se i bolje vidi dio Hvara i splet uvala po kojima ste se netom prije vozili biciklom, a ukrcavanje bicikala na brod uvijek je atrakcija. Ukratko, izlet za pamćenje.

Na Hvaru sam primijetio i jednu novost što se tiče označavanja bike ruta. Iako svaka županija ili grad imaju neke svoje načine označavanja ruta, ono što je ovdje dobro to je da je uz strelicu i broj rute ipak napisano prema kojem se području ili mjestu ide. Uz sve karte i digitalnu tehnologiju, cikloturistima se ne da stalno zaustavljati i kontrolirati koji broj prate ili sl., dok su pripremom za vožnju ili na terenu već upamtili da im je sljedeća destinacija, naprimjer, Vrboska, polje Ager ili selo Dol. Za svaku je to pohvalu, jer su takve informacije važne biciklistima radi bolje orijentacije na terenu. I daju im osjećaj sigurnosti i cikloturističke dobrodošlice.