vELIKA OBLJETNICA

Cinkuši slave 20 godina rada u Tvornici kulture

07.05.2018 u 14:07

Bionic
Reading

Porinom nagrađena etno world music družina Cinkuši, koja u svojoj glazbi spaja tradicionalne pjesme Međimurja, Prigorja i Zagorja s punk-rockom, svojih će 20 godina na sceni obilježiti koncertom 11. svibnja u zagrebačkoj Tvornici kulture

Kako se ističe u najavi, baštinici glazbe podneblja čiji zrak udišu punim plućima, potpuno otvoreni za razne metamorfoze rocka, psihodelije, jazza, pa čak i ekspresivne komorne glazbe, Cinkuši su izvrstan primjer ‘prevođenja’ tradicionalnih pjesama u eksplozivne dijelove punka, freak-folka, briljantnih balada ili suptilnih kombinacija valcera i kabareta s primjesama neo-folk undergrounda.

Dosad su izdali četiri samostalna albuma, ‘Zeleni kader’ (1999.), ‘Domesticus Vulgaris’ (2005.), ‘Špiritus Sanctus’ (2009.) i ‘Krava na orehu’ (2017.), te jedan live CD/DVD ‘Uživancija!’ (2011.). Uvršteni su na prestižne strane i domaće kompilacije.

Od samog početka teže multimedijalnosti, autori su glazbe za kazališne predstave Dražena Ferenčine ‘Pred smrt’, Renea Medvešeka ‘Čovjek koji je spasio Europu’, sudjelovali su u ‘Hamletu’ u režiji Zlatka Viteza. S plesnim ansamblom Liberdance ostvarili su uspješnu suradnju napisavši glazbu za plesne predstave ‘Domesticus Vulgaris’ ili ‘Jednostavno domaće’ i ‘Etnounlimited ili suze i krv’. Potpisuju glazbu za animirane filmove ‘Ciganjska’ i ‘Silencijum’.

O glazbenoj družini Cinkuši u produkciji Hrvatske televizije snimljen je dokumentarni film ‘The Cinkuši’ u režiji Ljiljane Šišmanović. Nagrađeni su Porinom za album ‘Špiritus Sanctus’, a na 13. Danima Hrvatskog filma dodijeljena im je nagrada za najbolju autorsku glazbu.

Cinkuši Izvor: Cropix / Autor: Boris Arbanas / CROPIX

Cinkuši vode tamo gdje drugi bendovi ne mogu odvesti. Gdje znoj natapa košulje, gdje bubanj izuva iz šlapa,a bas iz čizmi, gdje mandolina veze potkošulju, a violina plete pulover, tamo gdje se odjeven čovjek osjeća golim i zadovoljnim, a onaj gol ugodno odjevenim, tamo gdje truba dodaje kraj, a usna harmonika početak, tamo gdje gitara para i šije, gdje glasovi reže i poju, gdje se dan utapa u noć, a svaka pjesma kao da je prva, posljednja i jedina. Četiri nježne i bijesne albumske životinje tako vrludaju eterom i svijetom zanoseći svakoga tko zanos želi osjetiti, plesati, pjevati i osjećati se dobro, stoji u priopćenju.

Izvor: Društvene mreže