OSJEČANIN FRANZ VON TECK

[FOTO] Prije točno 50 godina kraljica Elizabeta II posjetila je Hrvatsku, zemlju u kojoj je rođen i njezin pradjed, evo tko je on

08.09.2022 u 23:00

Bionic
Reading

Na tronu je sjedila 70 godina, no, nažalost, Hrvatsku je posjetila tek jednom, u listopadu 1972. godine, iako iz naše zemlje vuče korijene

U Zagreb je kraljica Elizabeta II stigla 20. listopada 1972. godine vlakom iz Đakova i to u pratnji princa Philipa i njihove jedine kćeri, princeze Anne. Zajedno su posjetili tadašnju Jugoslaviju, susreli se s predsjednikom Josipom Brozom Titom i tijekom pet dana obišli Zagreb, Dubrovnik, Đakovo, Pulu i Brijune.

No, ono što je najzanimljivije, a često se zaboravlja, je da veze britanske kraljevske obitelji i Hrvatske sežu u daleku prošlost. Poveznica je ponovno isplivala s dna ormara 2016. godine kada su princ Charles, sada već kralj Charles III i njegova supruga Camilla posjetili Hrvatsku.

Tada je javnost doznala kako je pradjed kraljice Elizabete II bio Franz von Teck, Osječanin punog imena Franz Paul Karl Ludwig Alexander von Teck koji je oženio sestričnu tadašnje kraljice Viktorije, Mary Adelaide od Cambridgea, koju su pak zbog izgleda zvali Debela Mary. Upravo zahvaljujući njoj ušao je u kraljevsku obitelj, iako baš za njih i nije prvi odabir.

Kraljica Elizabeta II / Hrvatska
  • Kraljica Elizabeta II u HAZU-u
  • Kraljica Elizabeta II i veleposlanik Josip Paro 2002.
  • Kraljica Elizabeta II i veleposlanik Josip Paro 2002.
  • Kraljica Elizabeta u HAZU-u
  • Kraljica Elizabeta II / Hrvatska
    +13
Kraljica Elizabeta II i Hrvatska Izvor: Licencirane fotografije / Autor: Privatni arhiv obitelji Ivir

Naime, iako mu je otac bio plemić, majka nije, pa je njegov brak bio lišen plemićkih privilegija, budući da nisu bili jednakog društvenog statusa. Njihova kći Mary spletom je okolnosti postala zaručnica, a nakon toga i supruga budućeg kralja Georgea V., a jedno od njihove djece bio je i George VI, otac kraljice Elizabete II.

Franz von Teck ostao je udovac sa 60 godina, a on sam umro je u Beču u bordelu 21. siječnja 1900. godine, nakon čega je njegovo tijelo u najvećoj tajnosti prebačeno u London, koji se navodi kao službeno mjesto smrti.

Inače, tijekom posjeta Zagrebu, kraljici je tada priređen svečani doček tijekom kojeg su intonirane britanska, jugoslavenska i hrvatska himna. Kako je tportal već pisao, kraljica se otvorenim automobilom odvezla do središta Zagreba te se prošetala i porazgovarala s dijelom okupljenih građana koji su ju srdačno dočekali, a zatim je bila u Banskim dvorima na svečanom ručku koji joj je priredio njen domaćin Jakov Blažević, predsjednik Sabora SR Hrvatske.

Kraljica Elizabeta II.
  • Kraljica Elizabeta II.
  • Kraljica Elizabeta II.
  • Kraljica Elizabeta II.
  • Kraljica Elizabeta II.
  • Kraljica Elizabeta II.
    +52
Kraljica Elizabeta II. Izvor: Profimedia / Autor: MEGA / The Mega Agency / Profimedia

Nakon ručka Elizabeta II posjetila je palaču Akademije na Zrinjevcu te ju je na ulazu dočekao predsjednik akademik Grga Novak sa suradnicima. Kraljica je ostavila potpis i Akademijinoj u spomen-knjizi (Elisabeth R, October 20th 1972), a posebno ju se dojmila Bašćanska ploča u atriju Akademijine palače, jer se radi o kraljevskom dokumentu, darovnici hrvatskog kralja Zvonimira, koji je stotinjak godina stariji od engleske Magna charte libertatum. U svojoj zdravici na ručku u Banskim dvorima kraljica Elizabeta je rekla:

'Oduševljena sam što nas je naš posjet Jugoslaviji doveo u Republiku Hrvatsku i u drevni divni grad Zagreb. Jučer smo vidjeli Dubrovnik i dio veličanstvenog obalnog pejzaža, jutros smo bili u Đakovu, a sada nas tako ljubazno dočekujete u središtu bogate povijesti i kulture Hrvatske. Impresivan razvitak Zagreba u posljednjih 25 godina odražava energičnu odlučnost svih njegovih građana da izgrade sretnu i naprednu naciju. Kao pomorska nacija, Britanija je vjekovima vjerojatno imala čvršće veze s Hrvatskom i njezinom dugom obalom nego s bilo kojim drugim dijelom Jugoslavije. Danas se stvaraju novi kontakti, kako sve više i više Britanaca dolazi da uživa u gostoprimstvu i suncu vaših ljetovališta. Nadam se da će oni zauzvrat pridonijeti jednako korisnim doprinosom vašoj privredi. Veoma nas se dojmilo sve što smo vidjeli, a osobito topao doček što su nam ga priredili mnogi vaši građani. Želim neprekidan uspjeh i svaku sreću svim građanima Hrvatske.'