Wellness industrija posljednjih je godina doživjela nezapamćen procvat, no rijetko koja priča toliko zorno prikazuje njezine mračne strane kao slučaj Belle Gibson koja je dobila i svoju filmsku priču. Serija od šest epizoda pridružuje se rastućem nizu Netflixovih projekata o prevarantima, poput 'Inventing Anna' i 'Prljavi John'
'Imala sam šest tjedana života', tvrdila je Belle Gibson 2009. godine, gradeći svoju popularnost na navodnom odbijanju kemoterapije i prihvaćanju alternativnih metoda liječenja. Njezina aplikacija 'The Whole Pantry' postala je instant hit, s više od 200.000 preuzimanja u prvom mjesecu, a istoimena knjiga u izdanju Penguina pretvorila ju je u međunarodnu wellness senzaciju.
Ova australska influencerica, koja je izgradila svoje carstvo na lažima o izlječenju od terminalnog raka mozga, sada je postala i središnja figura nove Netflixove serije 'Apple Cider Vinegar'.
Carstvo je izgradila na lažima
Samantha Strauss, kreatorica serije, za Rolling Stone je otkrila što ju je privuklo ovoj priči: 'Pogledala sam Bellin intervju za '60 Minutes' 2015. godine i, poput mnogih, bila sam fascinirana njezinom nesposobnošću da prizna kako je lagala o raku mozga i na toj laži izgradila wellness carstvo.'
Serija, u kojoj, uz Kaitlyn Dever glume i Alycia Debnam-Carey, Aisha Dee i Tilda Cobham-Hervey, istražuje ne samo Gibsoninu prijevaru, već i širi kontekst wellness industrije te način na koji društveni mediji omogućuju širenje dezinformacija o zdravlju. Gibson, koja se na Instagramu predstavljala pod korisničkim imenom @healing_belle, bila je među prvim influencerima koji su iskoristili moć platforme lansiranje 2010. godine.
Trenutak kada je sve krenulo nizbrdo
'Sve je djelovalo tako uvjerljivo', prisjeća se Chanelle McAuliffe, nekadašnja bliska prijateljica Belle Gibson. 'No kada je jednom glumila epileptični napad koji je čudesno prestao čim je netko spomenuo pozivanje hitne pomoći, stvari su počele djelovati sumnjivo.'
Prvi znakovi da nešto ne štima pojavili su se 2014. godine kada su lokalni mediji u Sydneyju otkrili da dobrotvorne organizacije, za koje je Gibson tvrdila da im donira novac, nikada nisu primile ta ista sredstva.
Istraživački novinar Richard Guillatt prvi je počeo raspetljavati klupko laži. 'Ako je ovo prijevara, onda je monumentalna', izjavio je nakon što je otkrio da Gibson nije mogla dokazati niti jednu svoju zdravstvenu tvrdnju, uključujući navodno višestruke operacije srca i moždani udar.
Preokret u priči dogodio se kada je Gibson, suočena s dokazima, priznala Guillattu da 'možda ipak nema rak'. To šokantno priznanje dovelo je do sudske istrage koja je razotkrila ne samo zdravstvene laži, već i prijevare vezane uz navodno doniranje prihoda u dobrotvorne svrhe.
Konačno razotkrivanje
U sve su se uključili i istraživački novinari Beau Donelly i Nick Toscano, čija je knjiga 'The Woman Who Fooled the World' poslužila kao temelj za seriju, koji su konačno razotkrili da Gibson nikada nije bolovala od raka.
U intervjuu za Australian Women's Weekly 2015. godine, Gibson je konačno priznala: 'Ništa od toga nije istina. Ne tražim oprost. Samo mislim da je priznanje bila odgovorna stvar za učiniti.' U razgovoru s Tarom Brown za '60 Minutes Australia' pokušala je opravdati svoje postupke, tvrdeći da je planirala reći istinu svojoj publici, ali su je novinari preduhitrili.
'Pravda je sustizala Belle Gibson u valovima', rekao je i pravni stručnjak koji je pratio slučaj. Prvo je 2017. godine kažnjena s 410.000 australskih dolara, da bi zbog neplaćanja kazne 2020. i 2021. godine doživjela premetačinu doma od strane šerifa savezne države Victorije.
Posljednji bizarni obrat u priči došao je kada je Gibson ustvrdila da živi s etiopskom zajednicom u Melbourneu, što su čelnici te zajednice odmah demantirali. 'Nikada nije bila dio naše zajednice niti je sudjelovala u bilo kakvim humanitarnim akcijama', izjavio je Tarekegn Chimdia, predsjednik te zajednice u Victoriji.
Danas, dok Netflix kroz seriju 'Apple Cider Vinegar' rekonstruira njezinu nevjerojatnu prijevaru, 34-godišnja Belle Gibson živi povučeno u okolici Melbournea i potpuno je nestala s društvenih mreža koje su joj svojedobno donijele slavu i bogatstvo.
'Iznad svega, voljela bih da ljudi kažu: 'OK, ona je ljudsko biće. Očito je imala težak život. Došla je za stol i rekla što je trebala reći, i sada je vrijeme da raste i zacijeli’, rekla je Gibson 2015. godine. No, njezina priča ostaje kao snažno upozorenje o opasnostima nekritičkog prihvaćanja zdravstvenih savjeta s interneta, ali i moći društvenih mreža u stvaranju lažnih autoriteta.