Sutra u kina dolazi najiščekivaniji film godine, Bohemian Rhapsody, o životu i djelu jednog od najfascinantnijih glazbenika 20. stoljeća, Freddieju Mercuryju. Sigurni smo da će Rami Malek, koji je odradio genijalnu transformaciju, utjeloviti legendu i njen život u potpunosti, ali postoje i neki detalji o grupi Queen koji se vjerojatno neće pojaviti u filmu, a mi smo izvukli deset najsočnijih
Inspirirani Freddiejem i njegovim prepoznatljivim brkom odlučili smo potražiti NAJBRK u Hrvatskoj, a one najbolje i nagraditi!
Prijavite svoj brk, brk svog muža (ili žene), brata, a može i vašeg šnaucera Đure. Prijave i pravila nalaze se na kraju članka!
Freddie Mercury je slučajno uveo punk u mainstream
Mercury nije volio zubare, ali kada mu je u ustima zagustilo, morao je zagrist donju usnu i zakazati termin nakon 15 godina. Taj je termin, doduše, bio u poslijepodnevnim satima 1. prosinca, istovremeno kada je imao zakazan nastup u tada popularnoj lokalnoj emisiji Today.
Da spase priliku za promocijom jednog od svojih bandova, EMI je umjesto Queena poslao neke nove klince s kojima su nedavno potpisali ugovor. Prvo gostovanje na televiziji Sex Pistolsi su iskoristili, gledajući iz promotivne perspektive, genijalno.
Pijaniji čak i od poznato pijanog voditelja Billa Grundyja, psovali su, provocirali ga i bili…pa, Seks Pistolsi. Iako je emisija bila lokalna, nacionalne publikacije ulovile su nastup i krenule objavljivati članke o šokantnom ponašanju Pistolsa, što je, naravno, imalo kontra efekt i pankeri su postali poznati doslovno preko noći, uvodeći kontrakulturni pokret u opću kulturu.
Freddie punk nije smatrao glazbom, mrzio je Johnny Rottena s kojim je morao dijeliti studio i često bi se svađali i vrijeđali u prolazu. Vjerojatno su mu zubari prisjeli još više nakon što je zbog jednog, glazba koju mrzi postala popularna.
Freddie Mercury je jednom obukao princezu Dianu u muškaraca kako bi mogli bančiti po gej klubovima
Sredinom osamdesetih Queen je bio na vrhuncu popularnosti i, sukladno imenu, članovi banda često su znali biti u društvu britanskog plemstva, točnije, jedne princeze. Diana i Freddy bili su u dobrim odnosima i princeza je, u potrazi za mirom od obitelji koja je ne voli, medija koji je opsjedaju i javnosti koja je obožava, često znala provoditi vrijeme s njim.
Kako glumica Cleo Rocos navodi u svojim memoarima, jedne večeri, nakon poslijepodneva provedenog u ispijanju šampanjca u stanu Kennyja Everetta, poznatog komičara, Diani nije bilo do povratka u 'zlatni kavez', ali se nije mogla niti samo tako pojaviti u klubu u koji su Freddie i ekipa išli.
Royal Vauxhall Tavern bio je kultni londonski gej klub poznat i po barskim tučama te svakako zadnje mjesto gdje bi tadašnja javnost i kraljevska obitelj htjeli vidjeti svoju princezu. Ipak, Freddy je htio da mu se prijateljica malo zabavi pa su Dianu prerušili u muškarca – prevelika avijatičarska jakna, hlače, šilterica i sunčane naočale - te krenuli u klub.
Posjetitelji su se toliko koncentrirali na poznatog pjevača, komičara i glumicu, da nitko nije primijetio tamo nekog bezimenog muškog modela pored njih, pa je Diana nakon dugo vremena imala priliku provesti normalnu večer među 'podanicima'.
Freddy Mercury je (malo previše) volio mačke
Freddy je bio opsesivni obožavatelj mačaka, skoro na razini najluđih fiktivnih 'mačka mama'. Mercuryju su turneje teško padale jer bi one značile dugu odvojenost od njegovih ljubimaca, no doskočio je tome redovitim pozivima kući, gdje bi Mary Austin, bivša ljubavnica, najbolja prijateljica i nasljednica njegove imovine, čekala s mačkama pored telefona kako bi im Freddy mogao pričati što se događa.
Pjesma Delilah s posljednjeg albuma koji je band izdao bila je posvećena najdražoj od njegovih tada šest mačaka, dok je ostalima bio posvećen Mercuryjev prvi solo album riječima: 'Mom Jerryju, ali i Tomu, Oscaru i Tiffany te svim ljubiteljima mačaka u svemiru – nabijem sve ostale.'
Queen je u Britaniji skoro popularniji od same kraljice
Osim što imaju najprodavaniji album svih vremena, titule najvećih rock hitova svih vremena (rock pjesma 'Bohemian Rhapsody' i rock himna 'We will Rock you'), najdugovječniju prisutnost na top listama (sveukupno 23 godine), drže Guinnessovu knjigu rekorda po najvećem i najdugovječnijem klubu obožavatelja, rekorde u najvećem broju posjetitelja koncerata, vrstu žaba i vilinog konica nazvanih po Freddieu i još gomilu drugih stvari ispred kojih stoji prefiks 'naj'.
Ali ono što Queen stavlja rame uz rame sa samom kraljicom i kraljevskom obitelji je činjenica da su izdane poštanske marke s likom Freddy Mercuryja (bio je strastveni skupljač poštanskih maraka) i bubnjara Roger Taylora u pozadini.
Taylor je jedini živući Britanac koji je imao tu čast van članova kraljevske obitelji. Naime, jedini živući ljudi koji smiju biti na britanskim poštanskim markama su oni.
Kada je marka izdana 1999. godine izazvala je kontroverze kod konzervativnih Britanaca, osuđujući prikaz tako 'dekadentne' osobe na markama i još k tome živog Taylora, argumentirajući da to vrijeđa njeno Visočanstvo. Zašutjeli su kada je objavljeno da je kraljica Elizabeta osobno odobrila marke.
Kralj popa pomogao je stvoriti popularnost 'Kraljice'
Da nije bilo slučajnog ukazanja Michael Jacksona u zelenoj sobi nakon koncerta Queena u Los Angelesu, grupa možda nikada ne bi dosegla kultni status koji ima danas. Freddy Mercury bio je obožavatelj MJ-a još iz perioda Jackson 5, pjevanjem čijih pjesmama je iritirao svoje 'težem' rocku sklonije cimere godinama.
Zato je MJ bio dobrodošao iza pozornice i sve što je pričao se moralo slušati sa štovanjem. Naime, band je iz zezancije svirao Another one bites the dust, pjesmu koju su ionako nevoljko objaviti iako su im njihovi roadies tvrdili da je upravo to pjesma s kojom moraju otvoriti album.
Članovi banda bili su uvjereni kako stvar nikad neće biti hit, no nakon što ju je Jackson prvi puta čuo im je rekao da su luđaci ako je ne pretvore u glavni singl albuma. Što se Freddiea ticalo, kako MJ kaže, tako i bude.
Another one bites the dust prodala se u 7 milijuna primjeraka i bila najveći hit Queena, propelirajući ih u zvijezde koje su danas. Mercury je kasnije skoro ostvario svoj san snimanja pjesama u duetu s Michael Jacksonom, nekoliko ih je i snimio, no morao je odustati jer je Jackson u studio dolazio sa svojom ljamom koja je užasno uznemiravala Freddiea.
Freddie je znao da svaka kraljica treba imati svoj stijeg
Prije nego se grupi pridružio Freddie, Queen se zvao Smile. Mercury je htio da ime benda ima veličanstveni prizvuk koji odmah impresionira i da odgovara teatralnosti koju je planirao za nastupe.
Druga imena o kojima su u grupi razmišljali su bila Build Your Own Boat, The Grand Dance i The Rich Kids. Na kaju je ipak pobijedila Freddiejva 'kraljica'. Uz takvo ime bilo bi suludo da ne postoji i logo grupe koji ima kraljevski štih. Mercury je diplomirao grafički dizajn na Ealing Art Collegeu te je iskoristio svoje znanje da napravi danas ikonični logo/stijeg grupe.
Iako je znao da je astrologija glupost, htio je predstaviti članove grupe putem njihovih horoskopskih znakova: dva lava, po jedan za John Deacona i Roger Taylora, rak za Brian Maya i dvije vile koje su predstavljale djevicu, odnosno Mercuryja. Nad njima je nadvio feniksa, simbol neprestane mijene života i smrti, odnosno ponovnog rađanja, te u sredinu stavio veliki Q s, naravno, krunom na njemu.
Feniks sa stijega je kasnije iskorišten kao logo zaklade Mercury Phoenix koju su nakon Freddiejeve smrti osnovali članovi banda. Fokus zaklade dobrotvoran je rad s oboljelima od side.
Freddie je muškarce zvao ženskim imenima, a žene muškim
Mjesec dana nakon Freddiejeve smrti Elton John dobio je paket za rođendan. U njemu se nalazila slika Eltonovog najdražeg umjetnika, Henry Scott Tukea, s porukom 'Draga Sharon, mislio sam da će ti se ovo sviđati. Voli te Melina' Neupućeni bi mislili da je poštar promašio adresu, no Elton je znao da je to poklon od Freddieja.
Naime, Mercury je sebe zvao Melina, a Eltona Sharon. Iz nekog razloga Freddie je volio svim svojim prijateljima davati imena suprotnog spola. Brian May je tako bio Maggie, Roger Taylora je preimenovao u Liz, Mary Austin je bila Steve, Rod Steward Phyllis…jedini kojeg nije preimenovao je bio John Deacon.
On je ostao John jer je Freddie mislio da je premuževan da bi imao žensko ime.
Dan danas se ne zna gdje je Mercuryjev grob
Iako ekstravagantan na pozornici, Mercury je bio vrlo privatna osoba i rijetko kada je htio pričati o svom životu. Javnost je, iako je bilo spekulacija, saznala za njegovu bolest tek dan prije Freddiejeve smrti 24. studenog 1991. godine.
Kakav je bio u životu, takav je bio i u smrti. Kremiran je na groblju Kensal Green i njegov pepeo je preuzela Mary Austin te ga držala u svojoj sobi dvije godine. Freddie joj je dao upute što da napravi s njegovim ostacima, ali je morala čekati pravi trenutak, da prođe dovoljno vremena kako osoblje i prijatelji ne bi primijetili njen kratkoročni nestanak.
Jednog dana se iskrala s ostacima i negdje ih zakopala. Austin je jedina osoba koja zna gdje je posljednje Freddiejevo počivalište, čak niti njegovi roditelji ne znaju lokaciju groba. Ta činjenica doduše nije spriječila velik broj obožavatelja da godinama traže počivalište svog idola.
Posljednji pokušaj koji je digao veću medijsku prašinu bio je 2013. godine, no Austin je opovrgnula 'nalaznike'. Obožavatelji ga traže i danas.
Queenovci su bili 'uradi sam' majstori
Članovi grupe kroz cijelu svoju karijeru koristili su rekvizite iz kućne radinosti. Mercuryjev legendarni stalak za mikrofon 'bez dna' radio je sam, režući normalne stalke. Prvi puta kada je zapjevao na ikonični mikrofon dogodilo se slučajno. Stalak mu je pukao tijekom nastupa, pa je improvizirao. Kako mu je to dopuštalo da bude ekstravagantniji i mobilniji, zadržao je praksu.
Basist John Deacon, inženjer elektrotehnike po struci, napravio je 1972. godine za Brian Maya danas legendarni Decay amp, pojačalo za gitaru koje je stvaralo onaj jedinstven i lako prepoznatljiv zvuk banda. Pojačalo je bilo jednostavnog i specifičnog dizajna, ali dobro, toliko da se do danas nije niti jednom pokvarilo. Proizvođači pojačala su tek 2010. godine uspjeli napraviti repliku pojačala koja je davala taj specifičan zvuk.
A da bi jedinstven zvuk bio potpun, pobrinuo se sam Brian May. Kada je bio tinejdžer silno je htio napraviti vlastitu električnu gitaru, u čemu mu je pomogao njegov otac, isto inženjer elektrotehnike. Trebalo mu je neko vrijeme da je sastavi, reciklirajući materijale koje je nalazio oko sebe, no jednom kada je bila gotova je May u ruci držao jedan od najlegendarnijih instrumenata moderne glazbe – the Red Special, s kojom i danas nastupa.
Hit koji to nije trebao bit'
Bohemian Rhapsody nije jedna od najpoznatijih pjesama Queena, nego jedna od najpoznatijih pjesama uopće. Freddie je imao ideju za rapsodiju još na faksu, stalno pjevušeći prvu rečenicu 'Mama, just killed a man...' na nezadovoljstvo svojih tadašnjih cimera, ali nije znao što da napravi dalje s njome. I to dobrih šest godina nije znao što s njom.
Ali mu je zapela u glavi i nije odustajao sve dok je nije izbacio na papir. Bila je to njegova grandiozna opera, njegov tour de force i…neslana šala u očima njegova tadašnjeg producenta. Ipak, kada je shvatio da se Mercury ne šali, isproducirao je njegovu viziju točno kako je ovaj htio.
No svi su u izdavačkoj kući bili skeptični, čak je i Elton John izrazio trunčicu sumnje, izjavivši 'jeste li vi ludi?!' kada je prvi puta čuo stvar. Ipak, primjerci pjesme su tiskani i jedan je završio u rukama Kennyja Everetta (onog istog koji je obukao princezu Dianu u muškarca), koji je tada radio kao DJ na lokalnoj radio postaji, uz napomenu da je niti pod kojim uvjetom ne pušta.
Everett nije ozbiljno shvatio napomenu i pjesmu je pustio čak 14 puta u dva dana. Slušatelji i dućani glazbenih ploča su poludjeli za Rapsodijom. Izdavačka kuća, vidjevši reakciju publike, ipak je izdala pjesmu koja je postala instant hit, a Queen vrlo tražen band.
Kako su se u tom trenutku spremali za turneju, a pozivi za gostovanja po emisijama stizali sa svih strana, prije odlaska su otišli u studio i za četiri sata snimili mali promotivni video koji bi mogli slati raznim tv postajama. Tako je nastao i jedan od najikoničnijih glazbenih spotova svih vremena.
Ulaznice za film Bohemian Rhapsody su u prodaji, a možete ga pogledati pretpremijerno od 26. listopada u CineStaru i ostalim kinima i vjerujemo da će svi ljubitelji odlične glazbe, vrhunskih glumačkih izvedbi i fascinantnih životnih priča doći na svoje ovim filmom!
Za sudjelovanje u NAGRADNOM NATJEČAJU u kojem možete osvojiti promotivne materijale filma kliknite OVDJE!
Pravila nagradnog natječaja pročitajte OVDJE.
Prilog je napravljen u produkciji tnative tima tportala u suradnji sa Blitzom te u skladu s najvišim profesionalnim standardima.