Manekenka i dizajnerica Ljupka Goić Mikić, koja je sa suprugom i dvije kćeri devet godina živjela u Hirošimi, u Japanu je doživjela nekoliko slabijih potresa, jedan od 6,3 i još jedan jači. Niti jedan od njih nije je uplašio kao ovaj u Banovini
Ljupka napominje da su ljudi u Japanu generacijski naučeni na potrese pa od vrtićke dobi djecu uče kako se ponašati tijekom potresa, a potresima posvećuju veliku pažnju i prilikom gradnje.
Kćerima koje su joj u Japanu pohađale vrtić i školu svakodnevno je pripremala ruksake s osnovnim potrepštinama za slučaj potresa, a kaže i kako svaka obitelj u Japanu ima uvijek spreman ruksak.
Što se gradnje zgrada tiče, Ljupka kaže da najveću pažnju Japanci posvećuju izlijevanju temelja koje jako dugo traje, ali da zgrada vrlo brzo nikne nakon što dođu do razine zemlje.
'Jedanput sam bila na 17. katu nebodera u Tokiju kad je bio potres. Ljuljalo se, ali nije bilo dramatično. Ondje se zgrade ljuljaju, i to je također različito od potresa kod nas. Imate dojam kao da ste na brodu, a ovdje vas trese. Također, ondje nikad nisam čula onu tutnjavu koja je ovdje prethodila potresima', opisuje za 24sata svoje japansko iskustvo s potresima Ljupka.