Autor je najvećeg sportskog uspjeha svoje nacije, a sada će dobiti i državni praznik

• Lu.K.
  • Zadnja izmjena 13.08.2024 16:50
  • Objavljeno 13.08.2024 u 16:50

Letsile Tebogo osvojio je zlatnu medalju na 200 metara na Olimpijskim igrama u Parizu i donio Bocvani prvo zlato u povijesti. Kod kuće će sada u njegovu čast biti proglašen državni praznik

Bocvanski atletičar Letsile Tebogo u Parizu je postao prvi afrički olimpijski pobjednik na utrci od 200 metara. Ovaj 21-godišnji sprinter istrčao je utrku od 19,46 sekundi i okitio se zlatom, prvim u povijesti svoje države.

Tebogu je, zajedno s ostatkom bocvanske olimpijske ekipe, svečano dočekan u domovini; Bocvana je u Parizu osvojila četiri medalje. Štoviše, u njegovu čast je predsjednik Mokgweetsi Masisi proglasio i državni praznik.

Bocvana je osvojila svoju prvu olimpijsku medalju 2012. u Londonu; tada je Niel Amos ugrabio srebrno na 800 metara. Devet godina kasnije, muška štafeta na četiri puta po 400 metara bila je brončana u Tokiju, a ovo su zasad najuspješnije Olimpijske igre za tu afričku državu.