KORAK DO SNA

Dinamo dogodine izravno u Ligi prvaka? Ogromna prilika, evo što se mora poklopiti

28.08.2024 u 20:41

Dinamo je izborio grupnu fazu Lige prvaka nakon što je pobjedama 3:0 i 2:0 slavio protiv azerbajdžanskog Qarabaga.

Iduće godine bi Dinamo, ako obrani naslov hrvatskog prvaka, mogao izravno u Ligu prvaka. Potrebno je da mu se poklopi nekoliko stvari.

Naime, jedno mjesto u Ligi prvaka (ako LP osvoji klub koji je kroz domaće prvenstvo izborio plasman za iduću sezonu) rezervirano je za prvaka s najvećim koeficijentom iz kvalifikacija, pri čemu se u obzir uzimaju samo one zemlje koje zbog slabijeg nacionalnog koeficijenta nemaju garantiran direktan plasman. SuperSport HNL spada u tu skupinu.

Ove sezone je Šahtar izborio izravan plasman zahvaljujući koeficijentu. Ukrajinci sada imaju koeficijent 47.000, a Dinamo ih je prolaskom Qarabaga preskočio s koeficijentom 48.000. Odmah iza je Salzburg s koeficijentom 46.000. Tako će hrvatskom prvaku cilj u grupnoj fazi biti osvojiti više bodova od Šahtara i Salzburga.

Osim borbe s ta dva kluba, Dinamo ove sezone u Europi mora obraniti bodovnu prednost ispred Olympiakosa (41.000), Kopenhagena (40.000), Crvene zvezde (37.000), PAOK-a (37.000)... Naravno, sve pod uvjetom da ti klubovi budu prvaci svojih država.

Najveći koeficijent imaju Glasgow Rangersi (55.000), ali oni nisu favorit za naslov u Škotskoj. Kladionice veliku prednost daju Celticu, a taj klub nije opasnost po Dinamo jer ima koeficijent ispod 30.000.