Ostaci četvorice američkih vojnika koji su nestali tijekom vojne vježbe pronađeni su u močvari u Litvi, nakon složene tjedne operacije potrage i spašavanja
Vojnici su nestali 25. ožujka tijekom obuke kada su pokušavali izvući nepokretno taktičko vozilo pomoću M88A2 Hercules vozila za vuču i spašavanje. Cilj vježbe bio je osposobiti postrojbe za zahtjevne zadatke izvlačenja teško oklopljenih vozila poput tenkova Abrams, borbenih vozila Bradley i samohodnog topništva.
Američke i litavske snage, uz pomoć hitnih službi, locirale su nestalo oklopno vozilo dan kasnije, potopljeno gotovo šest metara ispod površine močvare, prekrivenu debelim slojevima blata, gline i sedimenta. Takve močvare, iako često izgledaju plitko, mogu biti iznimno duboke i varljive, piše Business Insider.
U operaciji su sudjelovale stotine pripadnika spasilačkih timova, uključujući specijalizirane ronioce američke mornarice, sposobne za djelovanje u izuzetno mutnoj vodi. Kako bi se omogućilo izvlačenje 70 tona teškog vozila, bilo je potrebno ispumpati goleme količine vode i nanijeti više od 30 tona šljunka jer tlo nije moglo podnijeti težinu teške mehanizacije poput dizalica i rovokopača.
'Ne samo da se borimo s iznimno zahtjevnim terenom i velikim količinama blata koje prekrivaju vozilo, već i s činjenicom da pokušavamo izvući 70-tonski stroj iz močvare', izjavio je brigadni general John Lloyd, zapovjednik Sjevernoatlantske divizije Inženjerijskog zbora američke vojske.
Što je M88 Hercules?
M88 je oklopno vozilo za vuču i spašavanje koje se koristi od Vijetnamskog rata. Njegova primarna uloga je izvlačenje, popravak i osiguranje teško oštećenih tenkova i drugih borbenih vozila, često i pod neprijateljskom vatrom.
Trenutno korištena verzija M88A2 Hercules uvedena je 1997. godine, a odlikuje se pojačanim dizalicama i većom vučnom snagom, što omogućuje izvlačenje i najtežih borbenih vozila poput tenka M1 Abrams. Ovaj model težak je oko 70 tona – čak 14 tona više od prethodnih modela – i ima gusjeničnu šasiju, čime se osigurava kretanje i po najsloženijim terenima.
Vozilo je opremljeno oklopom otpornim na mine, fragmente granata i vatru iz pješačkog naoružanja, kao i strojnicom kalibra 12,7 mm s 1.300 metaka. Pokreće ga dvolitarski dizelski motor s 1.050 konjskih snaga, a može postići brzinu do 50 km/h.
Tvrtka BAE Systems, koja proizvodi M88A2, trenutačno razvija novu verziju – M88A3 – koja bi trebala imati mogućnost vuče do 80 tona, uz poboljšanu pokretljivost i terensku učinkovitost. U sklopu operacije Atlantic Resolve, koja za cilj ima jačanje NATO-ovih snaga i odvraćanje ruske agresije, američki vojnici su stacionirani u Litvi, a M88 vozila raspoređena su i u ostale baltičke države te Poljsku.
Mjesto nesreće nalazi se svega desetak kilometara od granice s Bjelorusijom, saveznikom Rusije, što dodatno naglašava osjetljivost regije.
M88 Hercules također igra ključnu ulogu u održavanju borbene spremnosti ukrajinskih oklopnih snaga. Od listopada 2022. SAD je Ukrajini isporučio ukupno 14 vozila za vuču i spašavanje, omogućivši brzu evakuaciju i popravak oštećenih tenkova, borbenih vozila i artiljerije.
Prema britanskim obavještajnim službama, ta su vozila često bila na meti ruskih snaga upravo zbog njihove strateške vrijednosti.