TRAJE ISTRAGA

Afera u Ukrajini: Pronevjereni novac koristili za kupnju hotela u Hrvatskoj?

05.04.2025 u 10:03

Bionic
Reading

Ukrajinski Nacionalni ured za borbu protiv korupcije (NABU) i Ured specijaliziranog tužitelja za borbu protiv korupcije (SAPO) razotkrili su veliku korupcijsku aferu koja je rezultirala pronevjerom više od 733 milijuna ukrajinskih grivnji (oko 16,5 milijuna eura) u postupku nabave hrane za ukrajinsku vojsku tijekom 2022. i 2023. godine

Prema rezultatima istrage, osumnjičeni su bivši šef jednog odjela u ukrajinskom ministarstvu obrane, vlasnik povezanih dobavljačkih tvrtki, dvojica direktora tih tvrtki te još jedna fizička osoba. Tereti ih se za pronevjeru državnih sredstava usred ruske invazije punog opsega

Prema informacijama NABU-a, osumnjičenici su tijekom ruske invazije na Ukrajinu organizirali sustav nabave prehrambenih proizvoda putem unaprijed sastavljenih 'paketa hrane', odabranih iz kataloga s 409 proizvoda. Međutim, istražitelji su utvrdili da se redovito naručivalo samo oko 10 posto tih artikala – uglavnom osnovne namirnice poput povrća, žitarica, mesa i vode – dok se sezonski i rijetki proizvodi, poput začina, želatine i bobičastog voća, gotovo uopće nisu naručivali.

Istražitelji sumnjaju da je novac iskorišten za kupnju hotela u Hrvatskoj i druge imovine, prenosi Ukrajinska pravda.

Kako navodi NABU, upravo je takva konstrukcija sustava omogućila manipulaciju cijenama – cijene traženih proizvoda bile su umjetno povećane, dok su cijene sezonskih ili rijetko korištenih artikala bile znatno niže. 'Na prvi pogled, cijena paketa nije odstupala, ali primjerice krumpir, koji se isporučivao u tonama, bio je iznimno skup, dok su višnje ili marelice u zimskim mjesecima koštale tek nekoliko lipa', navodi se u priopćenju.

Stručna analiza pokazala je da su dvije tvrtke u vlasništvu iste osobe, u razdoblju od kolovoza do prosinca 2022., ilegalno zaradile više od 16,5 milijuna eura zahvaljujući ovoj shemi. Dio tog novca kasnije je prebačen pod krinkom isplate dividendi i financijske pomoći povezanim tvrtkama. Sumnja da je dio novca iskorišten za kupnju hotela u Hrvatskoj i druge imovine.

Središnju ulogu u cijelom procesu imao je službenik Ministarstva obrane koji je, prema sumnjama, zanemario očigledno nerealne cijene iz kataloga i potpisivao ugovore bez dodatne provjere.

Nakon što je u siječnju 2023. pokrenuta predistraga – potaknuta i brojnim medijskim napisima, uključujući priču o jajima koja su navodno plaćana 17 ukrajinskih grivnji (oko 0,37 eura) po komadu – sudionici afere smanjili su cijene za 11 najtraženijih proizvoda, čime je spriječena dodatna šteta u državnom proračunu od gotovo 19,2 milijuna dolara.

Sve je izbilo u javnost 21. siječnja 2023. kada je portal ZN.ua objavio istraživački tekst o tome kako Ministarstvo obrane nabavlja hranu po cijenama dva do tri puta višim od onih u trgovinama u Kijevu. U središtu je bio ugovor potpisan od strane Bohdana Hmelnytskyija, tadašnjeg voditelja Državnog odjela za nabavu, koji je već ranije bio povezan s istragom o pronevjeri 580.000 dolara tijekom nabave streljiva.

Priča o 'jajima od 17 grivnji' izazvala je burnu reakciju javnosti, a tadašnji ministar obrane Oleksij Reznikov u početku je demantirao optužbe, nazvavši ih manipulativnima. Kasnije je u intervjuu za Ukrajinsku pravdu priznao da je 'reagirao preemotivno' i obećao provesti internu istragu.

Nedugo nakon toga, zamjenik ministra obrane Vjačeslav Šapovalov podnio je ostavku, a Hmelnytskyi je smijenjen s funkcije voditelja odjela za nabavu. Premijer Denis Šmihal potom je naložio reformu sustava javne nabave za vojsku, s posebnim naglaskom na transparentnost i obveznu objavu cijena svih prehrambenih i drugih dobara.

Ministarstvo obrane Ukrajine poručilo je da surađuje s nadležnim tijelima kako bi se uklonili rizici od korupcije te da uvodi novi sustav nabave temeljen na NATO standardima.