Tri djeteta s američkim državljanstvom deportirana su prošlog tjedna s majkama u Honduras, među njima i četverogodišnjak koji se liječi od metastatskog raka, priopćili su odvjetnici obitelji te organizacije za zaštitu ljudskih prava i prava imigranata
U jednom slučaju majka je deportirana s dvogodišnjim djetetom, a u drugom slučaju protjerani su majka i dvoje djece, koja imaju četiri i sedam godina, u zajedničkom priopćenju objavili su Američka unija za građanske slobode (ACLU) i Nacionalni imigracijski projekt, piše CNN.
Prema tvrdnjama odvjetnika i sudskim spisima, žene i djeca uhićeni su tijekom rutinskih sastanaka s imigracijskim službenicima u Louisiani, u sklopu programa nadzora ISAP (Intensive Supervision Appearance Program).
Zagovornici obitelji tvrde da njihovo protjerivanje iz SAD-a pokazuje zabrinjavajući manjak pravne zaštite usred sve žešćeg obračuna s imigracijom tijekom administracije Donalda Trumpa.
Deportirani u 24 sata
U prvom slučaju sudac je ustvrdio da majka nema reguliran imigracijski status, ali je zakazao ročište za 16. svibnja o pitanju deportacije djeteta, napominjući: 'Protuzakonito je i protuustavno deportirati, pritvarati radi deportacije ili preporučiti deportaciju američkog državljanina', pozivajući se na slučaj iz 2012. godine.
Sličan scenarij dogodio se i drugoj majci, koja je u četvrtak s djecom došla na redovni sastanak u sklopu Programa intenzivnog nadzora prisutnosti (ISAP) pokraj New Orleansa. Prema riječima njezine odvjetnice Erin Hebert, nakon dolaska na sastanak majka i djeca su zadržani, a odvjetnici nije bilo dozvoljeno sudjelovati u razgovoru niti je dobila informacije o njihovom smještaju.
Unatoč pokušajima da spriječi deportaciju, uključujući podnošenje zahtjeva za odgodu, obitelj je već sljedeće jutro ukrcana na avion za Honduras.
'Moji klijenti deportirani su unutar 24 sata od uhićenja, bez pristupa odvjetniku', kazala je Hebert za CNN.
Sporna bilješka i navodni izbor majki
Prema sudskim dokumentima, vlasti su tvrdile da je majka dvogodišnje djevojčice sama zatražila da dijete ide s njom u Honduras, pozivajući se na navodnu rukom napisanu bilješku na španjolskom jeziku. Taj je argument u nedjelju ponovio i američki senator Marco Rubio u intervjuu za NBC, rekavši da roditelji imaju izbor – ili uzeti dijete sa sobom ili ga ostaviti u SAD-u.
No odvjetnica Gracie Willis, koja zastupa obitelji, odbacila je te tvrdnje, istaknuvši da majke nisu imale stvarni izbor te da su željele da njihova djeca ostanu u SAD-u, osobito zbog liječenja. Posebno je alarmantno, kaže, to što se jedno od djece liječi od raka.
'Ovo su majke, trudne žene i djeca s ozbiljnim zdravstvenim stanjima', rekla je Alanah Odoms, izvršna direktorica ACLU-a Louisiane. 'Ako ICE može ovo učiniti njima, onda nijedan građanin nije siguran od ovakvog bezakonja.'
Sve obitelji bile su dio programa nadzora i redovno su se odazivale na kontrolne sastanke, a njihova iznenadna deportacija izazvala je ozbiljnu zabrinutost među zagovornicima prava imigranata zbog nedostatka pravne zaštite i urušavanja osnovnih pravila postupka.