prošlo je 26 godina

Dražena Petrovića tog kobnog dana vozila je djevojka Klara, a jako dugo nije se znalo tko je druga djevojka iz automobila

07.06.2019 u 10:09

Bionic
Reading

Na današnji dan prije 26 godina, dakle 7. lipnja 1993. na njemačkoj autocesti nadomak Ingolstadta, poginuo je jedan od najboljih europskih košarkaša svih vremena Dražen Petrović. U njegovu rodnom gradu Šibeniku, na Baldekinu, po tradiciji je obilježena nova obljetnica uz stotine djece

Tog kobnog dana, 24 sata nakon što je u dresu hrvatske košarkaške reprezentacije u Poljskoj odigrao kvalifikacije za Eurobasket, tada 28-godišnji Dražen Petrović na povratku u Zagreb u posljednji tren odlučio se s djevojkom Klarom Szalanty, inače bivšom košarkašicom i modelom, te njenom prijateljicom automobilom iz Frankfurta zaputiti prema Münchenu.

Tadašnji izbornik Hrvatske Mirko Novosel i ostatak stožera čekali su Dražena do posljednjeg trenutka prilikom ukrcaja u avion za Zagreb, ali on je odlučio iskoristiti nekoliko slobodnih dana da ih provede s djevojkom u Münchenu.

>>> Biserka Petrović napokon upoznala djevojku koja je bila s Draženom u Golfu kobne '93.

Iako je odmah objavljeno kako je Klara Szalanty upravlja automobilom, tek 15-ak godina kasnije objavljeno je da je u automobilu na stražnjem sjedalu bila i Hilal Edebal, u to vrijeme talentirana 23-godišnja turska košarkašica Sveučilišta Niagara, s kojom je Klara jedno vrijeme igrala košarku u lokalnom klubu iz Münchena. Nakon prometne nesreće Hilal je bila u komi, a zadobila je teške ozljede mozga koje su prouzročile amneziju zbog koje ima velike praznine u sjećanju. Zašto se tako dugo nije znalo, tj. skrivalo se tko je druga djevojka iz automobila, nije poznato...

'Rekli su mi da me Klara nekoliko puta posjetila u bolnici. Došla je i nakon što sam se probudila, a poslije toga je jednostavno nestala. Dražen je bio velika zvijezda, Klara ga je jako voljela, željela se udati za njega. Sigurno ga nije željela ubiti, kako neki govore…', kazala je u lipnju 2017. prilikom druženja s Biserkom Petrović Hilal, a još uvijek osjeća posljedice prometne nesreće.

Kod Ingolstadta se Klara Szalanty oko 17.30 sati zabila svojim Golfom u kamion koji je probio zaštitnu ogradu naišavši iz drugog smjera. U prometnoj nesreći Szalanty je zadobila tek lakše ozljede, a Dražen Petrović na mjestu je poginuo dok je Hilal završila u komi. Policijski očevid utvrdio je da je Szalanty vozila prebrzo…

'Sramota je to što se ne sjećam Dražena, a trebala bih… Ali taj dio mog mozga je odsutan. Kažu policijska izvješća da sam sjedila otraga, da Dražen i ja nismo bili vezani te da je on smrtno stradao nakon što je izletio kroz vjetrobransko staklo. Ja sam nakon nesreće jako dugo bila u komi', dodala je Hilal.

'Sretna sam jer je Hilal zadnja vidjela Dražena', kazala je u suzama Biserka.

U Šibeniku obilježena 26. obljetnica smrti košarkaša Dražena Petrovića
  • U Šibeniku obilježena 26. obljetnica smrti košarkaša Dražena Petrovića
  • U Šibeniku obilježena 26. obljetnica smrti košarkaša Dražena Petrovića
  • U Šibeniku obilježena 26. obljetnica smrti košarkaša Dražena Petrovića
  • U Šibeniku obilježena 26. obljetnica smrti košarkaša Dražena Petrovića
  • U Šibeniku obilježena 26. obljetnica smrti košarkaša Dražena Petrovića
    +5
U Šibeniku obilježena 26. obljetnica smrti košarkaša Dražena Petrovića Izvor: Cropix / Autor: Nikolina Vukovic Stipanicev / CROPIX

Zanimljivo je spomenuti kako je Dražen Petrović želio igrati kvalifikacije za Hrvatsku usprkos činjenici da je imao nezgodnu ozljedu koljena te da ga je čekao ugovor života jer je nakon svoje najbolje sezone u karijeri, kada je kao igrač New Jersey Netsa uvršten u treću petorku lige, postao slobodan igrač. Imao je nekoliko unosnih ponuda iz NBA lige, ali i jednu nemoralnu iz Europe, onu grčkog Panathinaikosa.

Briljantnu karijeru započeo je u rodnom Šibeniku, u kojem je u prvoj momčadi zaigrao prije 16. rođendana, a nakon toga je četiri godine igrao za zagrebačku Cibonu, s kojom je dva puta postao prvak Europe. Nakon svega jedne sezone u Real Madridu u ljeto 1989. preko noći je donio odluku da odlazi u NBA ligu potpisavši za Portland Trail Blazerese.

U tom klubu, koji je vodio Rick Adelman, našao se u situaciji da kao ponajbolji europski košarkaš grije klupu i vrlo rijetko dobiva priliku. Nakon sezone i pol frustracija zatražio je od menadžera da mu pronađe novi klub te je u siječnju 1991. otišao u New Jersey Netse i ubrzo postao glavni igrač stekavši reputaciju jednog od najboljih šutera NBA lige (prosjek 22,3 koša po utakmici).

'Smatram se najboljim šuterom svih vremena, ali jedan momak bio je bolji. Bio mi je bez sumnje najteži rival na terenu. Uvukao mi se ispod kože i zato što često nisam razumio što je govorio. Riječ je o pokojnom velikanu Draženu Petroviću', rekao je jednom prilikom bivši igrač Indiana Pacersa Reggie Miller. Veći kompliment nije mogao dobiti...

Posljednja medalja koju je Dražen osvojio u dresu Hrvatske bilo je srebro na Olimpijskim igrama u Barceloni 1992. i nezaboravna finalna utakmica protiv originalnog dream teama predvođenog Michaelom Jordanom.

Prošlo je već 26 godina, kapetane. Snimljeni su mnogi filmovi, ispričane su mnoge priče, ali 'život leti, kapetane…'

Biserka Petrović s dresom NBA prvaka i MVP-a Stephena Curryja
  • Biserka Petrović s dresom Stephena Curryja koji je osobno poslao muzeju Dražena Petrovića (1)
  • Biserka Petrović s dresom Stephena Curryja koji je osobno poslao muzeju Dražena Petrovića (2)
  • Biserka Petrović s dresom Stephena Curryja koji je osobno poslao muzeju Dražena Petrovića (3)
  • Biserka Petrović s dresom Stephena Curryja koji je osobno poslao muzeju Dražena Petrovića (4)
  • Biserka Petrović s dresom Stephena Curryja koji je osobno poslao muzeju Dražena Petrovića (5)
Biserka Petrović s dresom Stephena Curryja koji je osobno poslao Muzeju Dražena Petrovića Izvor: Pixsell / Autor: Goran Stanzl/PIXSELL