psk_2

finale eura

Englezi su uvjereni da su nogometna velesila, a tek su drugi put u povijesti u finalu Eura

U finalu 17. izdanja Europskog nogometnog prvenstva, 14. srpnja u Berlinu igrat će Španjolska i Engleska

Španjolskoj će to biti peti europski finale, do sada je slavila tri puta (1964., 2008., 2012.), dok je 1984. izgubila od Francuske.

U svom prvom finalu "Furija" je 1964. godine u Madridu pobijedila Sovjetski Savez 2-1.

Domaćin je poveo u 6. minuti golom Jesusa Perede, a samo dvije minute kasnije izjednačio je Galimzjan Husainov. Pobjedu Španjolcima donio je Marcelinho u 84. minuti.

Iduće finale Španjolska je 1984. godine izgubila u Parizu od Francuske 0-2. Michel Platini (57) i Bruno Bellone (90) donijeli su pobjedu "Tricolorima".

• +66
Nizozemska - Engleska, polufinale EURO 2024.; 10.7.2024. Izvor: EPA / Autor: RONALD WITTEK

Posljednja dva finala za Španjolsku su bila uspješna. U Beču su 2008. slavili 1-0 protiv Njemačke golom Fernanda Torresa u 33. minuti.

Četiri godine kasnije obranili su naslov porazivši u Kijevu Italiju 4-0. Strijelci su bili David Silva (14), Jordi Alba (41), Fernando Torres (84), te Juan Mata (88). Furija je tada postala jedina reprezentacija u povijesti koja je obranila naslov prvaka.

• +27
Španjolska - Francuska, Euro (9.7.2024.) Izvor: EPA / Autor: CLEMENS BILAN

Englezi su drugi put uzastopce izborili finale Eura. Na posljednjem su EP-u u finalu u Londonu izgubili od Italije nakon izvođenja jedanaesteraca 2-3.

Susret je završio 1-1. Luke Shaw je doveo "Gordi Albion" u vodstvo u 2. minuti, a izjednačio je Leonardo Bonucci u 67. minuti.