OTKRIVAMO ZAŠTO

Štimac nema pravo, Kovačev plan za Kamerun je dobar!

18.06.2014 u 21:03

Bionic
Reading

U posljednje vrijeme u Hrvatskoj je popularno kritizirati momčadi koje imaju visok posjed lopte. Igor Štimac je među ostalima zagovarao tu tezu nedavno na nacionalnoj televiziji, ali podaci pokazuju sasvim suprotno

Dokaži da si znalac

Ako misliš da svojim nogometnim znanjem i boljom strategijom možeš pomesti konkurenciju, ovo je mjesto za tebe! Priključi se i igraj OVDJE! Večeras do uoči utakmice se primaju odgovori hoće li Hrvatska imati više od 53% posjeda lopte...



Već mjesecima slušamo o smrti tiki-take, a od početka Svjetskog prvenstva smo imali prilike čuti tvrdnje od toga kako posjed nije bitan do, potpuno krivo, kako je većina pobjednika u dosadašnjim utakmicama imala manji posjed lopte.

No jesu li kritike opravdane? Pogledajmo brojke. Prema podacima s portala WhoScored, u pet najvećih europskih liga, jedino je u Španjolskoj prvak bila momčad koja je imala manje od 50% posjeda. Prvaci Njemačke, Francuske, Italije i Engleske su svi redom imali posjed iznad 55%. Među prve tri momčadi u ligama petice, uz Atletico Madrid jedino još Bayer Leverkusen ima posjed niži od 53 posto.

Od četiri polufinalista Lige prvaka, Real Madrid i Bayern su imali posjed iznad 50% u natjecanju, dok su Chelsea i Atletico Madrid loptu držali manje od polovice vremena. No čak i takav Chelsea je u engleskoj ligi imao poprilično visok posjed od 55.2%. Pogled na europske lige nedvosmisleno pokazuje kako je Atletico Madrid bio iznimka a ne pravilo. Na Svjetskom prvenstvu je do sada odigrano 18 utakmica od kojih smo na njih 15 dobili pobjednika. Premda među podacima s portala WhoScored i FIFA-e postoje razlike, oba se slažu kako je većina, 10, odnosno 11, pobjednika imalo viši posjed lopte.

Izbornik Niko Kovač najavio je promjenu taktike u odnosu na utakmicu s Brazilom. Dok je na otvaranju Hrvatska prepustila većinu posjeda domaćinu, protiv Kameruna bismo trebali gledati nešto drugo. Prema Kovačevim riječima, Hrvatska će pokušati prenijeti loptu na polovicu Kamerunaca, diktirati tempo igre i držati posjed lopte. Suprotno onome što možemo ovih dana slušati s TV ekrana, prema njemu posjed je bitan. Postoje barem dva dobra razloga zašto je u pravu.


Hrvatska i Kamerun će utakmicu igrati u amazonskom Manausu. Očekivana temperatura je oko 30 stupnjeva, uz vlažnost od 90% i moguću kišu. U tim uvjetima se visok ritam može držati vrlo kratko, a jedna od činjenica igre na posjed glasi: momčad koja više ima loptu se manje umara. Momčad s loptom diktira tempo i zbivanja u igri dok se oni koji je nemaju moraju kretati kako bi odgovorili na promjene i zaustavili pokušaje napada. U uvjetima u kakvima će se igrati utakmica, Hrvatska bi, ako će više držati loptu, bila u velikoj prednosti pred Kameruncima i mogla izmoriti protivnika prije nego i sama neizbježno padne.

Najkvalitetniji dio hrvatske reprezentacije je vezni red. Modrić je ove sezone diktirao tempo igre Real Madrida i isto može napraviti u reprezentaciji. Rakitić je direktniji igrač koji direktno stvara više prilika. Obojica su tehnički potkovani igrači kojima je vrlo teško oduzeti loptu i zbog kojih Hrvatska ima priliku nametnuti svoju igru Kamerunu. Mandžukić bi mogao biti jedan od ključnih igrača za vraćanje posjeda, u toj ulozi se posebno istaknuo u prošloj Bayernovoj sezoni, a ne treba ni zanemariti kako će njegova prisutnost u momčadi natjerati kamerunske obrambene igrače na više kretanja.

Ako plan koji je Kovač najavio uspije, Hrvatska bi mogla iskoristiti tehničke vještine igrača kako bi manje stradala od klimatskih uvjeta i izmorila protivnika. Suprotno onome što čujemo, danas bi mogli dobiti potvrdu kako posjed ipak je važan.