nije ih štedio

Skomina: Kardinalna greška suca na Poljudu! Jeličić: Gdje ljetuješ?

05.08.2024 u 20:16

Sudačka analiza Damira Skomine na MAXSportu približila nam je greške, dobre odluke i sporne situacije prvog kola Supersport HNL-a.

Sudačka analiza Damira Skomine objasnila je složene situacije na terenu koje pomažu ljubiteljima nogometa da bolje razumiju pravila igre i odluke koje sudci donose. Skomina je detaljno analizirao svaki sporan trenutak, ukazujući na ispravne odluke sudaca, ali i na greške koje su mogle utjecati na ishod utakmica. Njegova analiza nije samo kritična, već i edukativna, pružajući gledateljima dublji uvid u sudački posao i izazove s kojima se suci suočavaju na terenu.

Utakmica između Hajduka i Slaven Belupa je podigla najviše prašine u prvom kolu.

Krenuo je sa situacijom iz 13. minute i dosuđen kazneni udarac za Hajduk nakon igranja ruke igrača Slavena Belupa koja podsjeća na igranje ruke Cucurelle u utakmici s Njemačkom na Euru.

'Ne možemo povlačiti paralelu sa situacijom na Euru, prije svega imali smo puno bolji kadar. Ovdje je situacija sigurno za kazneni udarac. Bitno je držati se protokola i ovo je za mene više kazneni udarac nego što nije. VAR sudac mora jasno znati što će pokazati glavnom sucu. Ovdje treba preispitati VAR.'

Uslijedila je situacija iz 45. minute prilikom pogotka Slaven Belupa gdje Moufi pada u svom šesnaestercu te Šakota posprema loptu u mrežu.

'Prvo treba naglasiti da je sudac u izvrsnoj poziciji i da jasno vidi da je ovdje došlo do minimalnog kontakta. Ispravna odluka suca.'

Izvor: tportal.hr / Autor: Croatel/MAX Sport

Najkontroverznija situacija se dogodila u 83. minuti prilikom poništenja gola Slavena za 2:2 u kojoj se desio prekršaj u napadu netom prije izjednačenja.

'E ovo je situacija koja se u profesionalnoj ligi s VAR-om ne smije desiti. Suci imaju jasne naputke kada se uvodio VAR, moraju sačekati da se akcija završi prije nego što sudac prekine zviždukom. Tom odlukom onemogućio je da se VAR uključi i da nam pomogne. Ovo je kardinalna pogreška.'

'Ovako nonšalantno dosuditi prekršaj, tako nešto smo mogli vidjeti jedino u nekim davnim vremenima. Kada gledam ovu situaciju ne vidim nikakav prekršaj. Kontakt je bitno premali. Kada bi ovako olako sudili prekršaje, gubimo suštinu. Gol u 83. minuti je trebao biti priznat. Trebalo je biti 2:2 te se mijenja tijek utakmice, velika pogreška suca.'

• +36
Hajduk - Slaven Belupo, SuperSport HNL, 4.8.2024. Izvor: Cropix / Autor: Duje Klaric

Joško Jeličić složio se sa Skominom te se naknadno našalio.

'Nema dovoljno kontakta i intenziteta. Htio sam pitati Damira dvije stvari. Jel bi htio biti povjerenik za suce kod nas, a druga je gdje ljetuješ?

Hrvoje Vejić složio se s obojicom.

'Mislim da je Slaven Belupo oštećen, Damir je lijepo objasnio da se trebao uključiti VAR, pustiti da lopta uđe u gol i onda ići gledati snimku. Što se tiče prekršaja, nije bio dovoljan intenzitet da se to svira.'

Izvor: tportal.hr / Autor: MAXSport/tportal

Osvrnuli su se i na situaciju sa žutim odnosno zamalo crvenim kartonom Ivana Rakitića.

'U 59. minuti se jasno vidi prekršaj te je zaslužen žuti karton. Za drugu situaciju nemamo baš dobar kadar iako se vidi prekršaj. No, za drugi žuti, faul mora biti evidentniji i ovo nije za crveni karton. Prekršaj i ništa više.'

Usporedili su slične situacije zbog kojih je Lučić naposljetku ipak dobio crveni karton.

'Prvi karton je dobio zbog dugotrajnog povlačenja, validna odluka. Druga situaciju ne moramo dva puta pogledati da bi sve bilo jasno, čisti drugi žuti odnosno crveni karton.'

Time su zaključili najsporniju utakmicu prvog kola Supersport HNL-a.