Nakon brojnih robotskih vozila na Marsu, vrijeme je i za ptičju perspektivu - možda mnogo detaljniju od one koju pružaju sateliti u orbiti Crvenog planeta. U NASA-i razmišljaju upravo u tom pravcu, sudeći prema objavi na službenim stranicama
Za takvo istraživanje mogao bi poslužiti model jedrilice Prandtl-D, koji su na praksi izradili studenti inženjerstva između 2012. i 2013. godine. Prototip letjelice bi se trebao kasnije ove godine lansirati s velike visine (30-tak tisuća metara) zahvaljujući balonu, kako bi se simulirali atmosferski uvjeti koji vladaju na Marsu.
Cilj novog istraživanja je kreirati sličnu letjelicu koja se da složiti u minijaturni satelit - i transformirati za let. Leteće krilo bi trebalo biti napravljeno od vrlo laganih materijala poput ugljičnih vlakana, što bi masu trebalo zaustaviti na svega 1,2 kilograma.
'Prandtl-M bi mogao istražiti neka od budućih mjesta za slijetanje astronauta na Mars te slati visokokvalitetne fotografije i karte natrag na Zemlju', rekao je menadžer programa u NASA-i, Al Bowers.
Ako se test kasnije ove godine pokaže uspješnim, velika je vjerojatnost da će letjelica na Crveni planet krenuti već sa sljedećim robotskim vozilom, negdje između 2022. i 2024. godine.