Konstantno uznemiravanje s naših uređaja podiže razinu stresa, ubrzava otkucaje srca, pojačava grčenje mišića i znojenje. Ovakva reakcija tijela predviđena je za spas iz opasne situacije, a ne kao odgovor na poruku kolegi, poručuju stručnjaci
Po cijele dane izloženi smo prekidima i obavijestima koje stižu s naših smartfona. Tu su da nas probude, dostave nam mailove od kolega i asistiraju nam u bezbroj drugih zadaća.
I dok je, piše Business Insider, takva logika našem mozgu jasna – želimo svaki moguću pomoć koju nam tehnologija može pružiti, tijelo ima drugačije prioritete.
Konstantno uznemiravanje naime podiže razinu stresa, ubrzava otkucaje srca, pojačava grčenje mišića i znojenje. Ovakva reakcija tijela predviđena je za spas iz opasne situacije, a ne kao odgovor na poruku kolegi.
Da nismo stvoreni za takav život, govori istraživanje u kojem je 89 posto studenata prijavilo fantomske vibracije sa smartfona, dok je drugim zabilježeno kako čak 86 posto Amerikanaca 'konstantno' provjerava svoje uređaje, što ih dovodi pod izniman stres.
tehno savjeti
Mobitel vam je stalno uzavreo? Vjerojatno radite neku od ovih grešaka
Endokrinolog Robert Lustig za Business Insider otkriva kako nas stalne obavijesti s naših telefona treniraju na gotovo konstantno stresno stanje, što na kraju rezultira umanjenom moždanom aktivnošću.
Predlaže nova pravila ponašanja u javnosti koja se tiču posezanja za smartfonom.
'Ukoliko se dogodi da ovisnost o smartfonu postane tabu poput pušenja u uredu, dobit ćemo priliku odmoriti mozak. Nadam se da ćemo doći do točke u kojoj će biti sramotno izvaditi mobitel u javnosti', kaže Lustig.