Europski sud pravde (ECJ) odbio je u utorak žalbu tvrtke Google i obranio 'pravo na zaborav' prema kojem je tražilica dužna u nekim slučajevima izbrisati zastarjele osobne podatke običnih korisnika
ECJ je tako presudio da poveznice koje su 'irelevantne' i zastarjele trebaju biti izbrisane na zahtjev fizičkih osoba.
Tužbu protiv Googlea podnio je Španjolac koji se žalio što se na mrežnim stranicama pojavljuje podatak o dražbi njegove kuće koju je on ipak uspio zadržati i smatra da Google time krši njegovu privatnost, piše BBC.
Odluka iznenađuje jer proturječi mišljenju zamjenika državnog odvjetnika koje sud inače poštuje. Potonji je u lipnju 2013. ocijenio da Google nije odgovoran za osobne podatke koji se pojavljuju na njegovim stranicama pa se zato sud u sporu protiv njega ne može ni pozivati na 'pravo na brisanje' digitalnih podataka.
Odluka donesena u utorak je 'razočaranje za tražilice i za nakladnike elektroničkih medija općenito', reagirao je u priopćenju glasnogovornik Googlea u Bruxellesu Al Verney
Dodao je da internetskoj supertvrtki 'treba vremena da prouči posljedice' te odluke, prenosi AFP.
Google se već bio očitovao o tome ocijenivši da je zahtjev za ukidanje nekih zakonitih informacija na tražilicama jednak cenzuri.
Odluka Suda pravde je to znakovitija što su zemlje članice EU-a lani odbile prijedlog pravilnika o jačoj zaštiti podataka na internetu ocijenivši je prestrogom u odnosu na mala poduzeća i nejasnom za građane.
Pravo na brisanje računalnih podataka bilo je među glavnim odredbama tog prijedloga pravilnika koji je početkom 2012. podnijela europska povjerenica za pravosuđe Viviane Reding.