Kako bi spasili živote astronauta, tehničkogo osoblja i putnika, inženjeri iz NASA-e pribjegavaju šarenom spektru neobičnih testova koji uključuju puno padanja, hrpu testnih lutaka i poneku eksploziju
Centar za istraživanje Langley ovog je tjedna objavio video snimku testnih sudara u kojima glavnu ulogu imaju pokusne lutke koje su 'preživjele' strahovite nezgode samo da bi svijet svemirskih i zemaljskih letova učinile puno sigurnijima za ljudske pilote i putnike.
Plemenita žrtva
Način na koji to rade je priskrbom presudnih informacija znanstvenicima koji provjeravaju mogu li umjetna tijela umjetnih putnika podnijeti različite vrste sudara i havarija. Uprao zbog toga te čovjekolike lutke nisu tamo samo da bi zauzimale sjedeće mjesto. One su opremljene hrpom senzora i instrumenata, a mogu težiti od 52 do 110 kilograma kako bi simulirale prava ljudska tijela.
Nakon što ih opreme senzorima, inženjeri ih smještaju u sjedala zrakoplova i svemirskih letjelica te ih nakon toga - ispuste s velike visine.
U ožuju 2017. deset lutaka i hrpa nikad pokupljenih stvari iz Centra za izgubljenu prtljagu u Alabami bili su smješteni u tijelo aviona te bačeni na zemlju s visine od 4.2 metra. Torbe su se na nekoliko mjesta oštetile, no lutkama nije bilo ništa. Informacije poput ovih znanstvenicima i inženjerima služe kao podloga za nove sigurnosne standarde u zrakoplovstvu.
Pravac: svemir
NASA pomoću lutaka testira i kapsulu Orion koja će se jednog dana koristiti tijekom putovanja u duboki svemir. Kada se jednom vrati na Zemlju, ona će se u ocean spustiti polako i uz pomoć tri ugrađena padobrana. Agencija je koristila dvije lutke - jednu manju i jednu veću koje je nakon smještanja u Orion bacila u bazen pun vode (također poznat kao Hydro Impact Basin, odnosno bazen za vodene udare) s visine od 6 metara.
Inženjeri su testirali odjevene i gole lutke kako bi dobili bolji uvid u zaštitu koju pružaju astronautska odijela i utjecaj na stabilnost glave i vrata.
Kako to sve izgleda? Bacite pogled na video i provjerite sami.