Facebookov otkačeni plan da bespilotnim letjelicama osigura internet u područjima gdje ne postoji infrastruktura postao je mnogo stvarniji otkrivanjem bespilotne letjelice Aquila. U kombinaciji s posebno osmišljenim laserskim sustavom, ove letjelice bi na velikim visinama mogle provesti i po nekoliko mjeseci
I dok Google priprema vlastiti projekt za omogućavanje pristupa internetu pomoću balona i satelita, Facebook je osmislio letjelicu s rasponom krila kao kod Boeinga 737 ali mase manje od jednog automobila.
Mark Zuckerberg je nove informacije i video nastajanja letjelice Aquila otkrio na Facebooku, pri tom napomenuvši da je riječ o vrlo značajnom pokušaju osiguravanja pristupa interneta za 10 posto svjetske populacije koja nema infrastrukturu potrebnu za to.
'Kako bi pristupačnom cijenom spojili sve na internet, moramo izraditi potpuno nove tehnologije', navodi Zuckerberg. Jedan od bitnih detalja su novi laseri, kojima se planira osigurati prijenos podataka od 10 gigabita u sekundi, što je desetak puta brže od ranijih sustava. Što je bitnije, s obzirom da će zrakoplovi biti međusobno umreženi tim istim laserima, preciznost je takva da se sustav može 'spojiti' na metu veličine novčića na udaljenosti od gotovo 20 killometara.
Facebook će letjelicu testirati još ove godine u SAD-u, no više detalja će se službeno objaviti tek naknadno.