TEHNO RECENZIJE

[FOTO] Microsoft Surface Laptop Go stigao nam je na test: Pogledajte što je pokazao ovaj perolaki prijenosnik

31.12.2020 u 09:35

Bionic
Reading

Super kompaktan, iznimno lako prenosiv i privlačnog izgleda, ovaj Microsoftov prijenosnik može dobro poslužiti svima koji često putuju i ne žele pritom tegliti ogromno računalo sa sobom

Surface Laptop Go novi je Microsoftov laptop, predstavljen i u prodaju pušten tijekom listopada ove godine. Pridošlica u liniju Surface dolazi u dva izdanja: Consumer (s Microsoftovim operativnim sustavom Windows 10 Home) i Commercial (s Windows 10 Pro).

Ukupno postoje tri različite konfiguracije, ali sve dolaze s istim procesorom, četverojezgrenim Intelovim modelom Core i5-1035G1, osnovnog radnog takta od jednog GHz. Na testiranje je stigao model platinasto sive boje iz serije Commercial, sa 16 GB radne memorije i 256 GB memorije za pohranu

Procesor desete generacije znači podršku za Wi-Fi 6, trenutno najbrži komercijalno dostupni standard za tu vrstu bežičnog prijenosa podataka. Uz podršku za Bluetooth 5 to znači kako još neko vrijeme nećete morati brinuti o tome.

Perolaka kategorija

Surface Laptop Go dolazi u obliku klasičnog laptopa koji se otvara poput školjke, iako ne naročito lagano. I to je jedini prigovor koji imam na račun dizajna.

Poklopac je izrađen od aluminija, što je pohvalno jer čini laptop robusnijim i izdržljivijim. Ali, pošto je metalni, teži je od ostatka uređaja (donji dio je polikarbonatna smola) pa je podizanje poklopca zahvat koji traži ponešto prilagodbe.

Ne zbog same težine – cijeli Surface Laptop Go teži tek 1,1 kilogram – već radi toga što se u Microsoftu nisu dosjetili ostaviti manje udubljenje na poklopcu kako bi ga bilo lakše uhvatiti i podići.

  • +5
Microsoft Surface Laptop Go Izvor: tportal.hr / Autor: Miroslav Wranka

To nije veliki propust – naviknuo sam se na 'posebne potrebe' već nakon dan, dva korištenja. Ipak, bilo bi dobro razmišljati o tome za iduća izdanja ovog računala ili njegove nasljednike.

Mimo toga, Surface Laptop Go djeluje nenametljivo, ispolirano, pomalo hladno i graciozno. Jednostavan, blago zaobljenih kutova, bez suvišnih ukrasa (osim logotipa Windowsa na poklopcu). Vrlo je kompaktan – lako ćete ga smjestiti i u manje naprtnjače.

Malo utora za povezivanje

S lijeve strane su po jedan utor za USB-A i USB-C te 3,5-milimetarski audio ulaz za slušalice. S desne strane je zaseban utor za punjenje baterije koji koristi poseban priključak Surface Connect. Ako zaboravite ili izgubite taj Microsoftov adapter Surface Laptop Go možete napuniti i koristeći već spomenuti USB-C.

Utora za povezivanje s drugim uređajima, dakle, baš i nema puno. To nije neobično za ultralake i ultraprijenosne laptope iz ove kategorije jer se nastoji uštedjeti na prostoru i smanjiti težinu gdje i kako se može.

Ali, to ima svoju cijenu. Poželite li ga, recimo, povezati s HDMI-jem trebat ćete nabaviti zasebni adapter. Huawei je, recimo, uz MateBook X Pro ponudio višenamjenski adapter. U Microsoftu to nisu učinili.

Kvalitetan zaslon

Surface Laptop Go opremljen je zaslonom osjetljvim na dodir, dijagonale 12,4 inča (31,4 centimetra), razlučivosti 1536 puta 1024 piksela (gustoća 148 piksela po inču), s tankim obrubom.

Usprkos razmjerno niskoj rezoluciji (radi se o razlučivosti usporedivoj s punom HD), zaslon je kvalitetan - svijetao, jasan, responzivan, dobro vidljiv iz raznih kutova i pod izravnim svjetlom, iako ne izrazito oštar i kontrastan.

Senzor ambijentalne rasvjete uglavnom radi dobro, iako je tijekom tjedan dana korištenja u nekoliko navrata nešto sporije reagirao na promjenu razine osvjetljenja.

Zaslon je nesvakidašnjeg omjera 3:2 (što ga čini višim i užim od onih s više zastupljenim omejrom 16:9), zbog čega je pogodniji za listanje dokumenata, web stranica i tablica.

Kamera može biti i bolja

Oko zaslona je tanak obrub, u čijem je gornjem dijelu smještena video kamera razlučivosti 720 p i otvora blende f/2.0.

Jesu li u Microsoftu trebali biti spremniji ponuditi veću razlučivost za korisnice i korisnike koji se u sve većoj mjeri oslanjanju na video pozive i konferencije? Vjerojatno jesu, ali to ne bi trebao biti razlog za odustajanje od ovog laptopa.

Isprobao sam kameru u nekoliko navrata, na dvije platforme (Discord, Zoom). Funkcionirala je sasvim dobro, uz ponešto zrnatiju sliku.

Zagledate li se ispod šarke zaslona vidjet ćete rešetke ispod kojih su smjestili sustav hlađenja i zvučnike.

Sustav hlađenja uglavnom dobro radi svoj posao, iako treba očekivati povećano zagrijavanje pri intenzivnijem radu. Ipak, ništa zbog čega bi se trebalo zabrinuti.

Zvučnici su tu reda radi. Zvuk je solidan, ali nedostaje mu basa (očekivano za tako mali uređaj) i distorzira pri pojačavanju.

Tipkovnica je kvalitetna, dovoljno velika za ugodno tipkanje i zadovoljavajuće responzivna. Na žalost, nema pozadinsko osvjetljenje. Uz nju je i poveći trackpad koji također dobro reagira na dodir, iako nije stakleni već plastični.

U gornjem desnom kutu tipkovnice, pod tipkom za uključivanje i isključivanje uređaja, smješten je čitač otiska prsta pomoću kojeg možete i biometrijski zaštititi Surface Laptop Go.

Nisam primijetio probleme pri korištenju, a može biti korisno jer kamera ne podržava logiranje putem tehnologije prepoznavanja lica Windows Hello.

Procesor spreman za sve uredske poslove

Pod haubom su četverojezgreni Intel Core i5 1035G1 desete generacije, radnog takta do 1,19 GHz, 16 gigabajta radne memorije, i Intelova grafika UHD.

Može li time Surface Laptop Go obaviti svaki zamislivi oblik uredskih poslova i opslužiti vas kad poželite pogledati film ili zaigrati neku manje zahtjevnu igru? Apsolutno da. Je li dobar za zahtjevnije zadaće i igre? Gotovo sigurno ne.

Računajte na to kako će pri većim opterećenjima postati glasniji.

Ugrađenih 256 GB memorije za pohranu u najjači model solidna je količina, pogotovo kad se imaju u vidu dimenzije i težina ovog prijenosnika. Ipak, više bi bilo bolje.

Baterija je izdržljiva ako ste 'tipični'

U Microsoftu tvrde kako bi baterija ugrađena u Surface Laptop Go trebala izdržati 'do 13 sati tipičnog korištenja'.

Pod 'tipičnim korištenjem' podrazumijevaju kombinaciju aktivnog korištenja i vremena provedenog u čekanju. Aktivno korištenje obuhvaća surfanje Wi-Fijem s više otvorenih kartica u web pregledniku, korištenje Worda i drugog sličnog softvera, sa svim postavkama na početnim pozicijama osim svjetline zaslona, za koju je određena vrijednost od 150 nita.

Ako ovaj opis odgovara načinu kako koristite računalo, moguće je kako ćete iz njega izvući spomenutih 13 sati autonomije. U mom slučaju kapacitet baterije pao je na 20 posto nakon otprilike pet sati rada, što znači kako ne bih mogao računati na više od sedam sati, vjerojatno i nešto manje.

Napomenut ću kako često koristim streaming (obično za glazbu) i video konferencije, rado rabim računalnog miša, kao i da tijekom radnog vremena računalo razmjerno rijetko stavljam u standby na dulje vrijeme.

Taj rezultat, sam po sebi, nije loš za prijenosno računalo - dovoljno, recimo, za pokriti putovanje vlakom od Zagreba do Osijeka ili, uz malo natezanja, Splita – ali je više nego dvostruko manji od Microsoftove procjene. Pa imajte to na umu.

Trebate li kupiti Microsoft Surface Laptop Go?

Super kompaktan, iznimno lako prenosiv i privlačnog izgleda, ovaj Microsoftov prijenosnik može dobro poslužiti svima koji često putuju i ne žele pritom tegliti ogromno računalo sa sobom.

Prednost su također podrške za Wi-Fi 6, Bluetooth 5, kao i solidan zaslon. Baterija bi mogla biti izdržljivija, ali može izgurati ne naročito zahtjevan radni dan. Pohvalno je što ju možete puniti i putem sveprisutnih kabela USB-C, ne samo Microsoftovog priključka.

No, s druge strane, ograničene mogućnosti žičnog povezivanja s drugim uređajima mogle bi nekima od vas predstavljati nepremostiv problem.

Microsoft Surface Laptop Go - ključne specifikacije

Dimenzije: 278,18 puta 205,67 puta 15,69 mm

Težina: 1,11 kg

Zaslon: 12,4 inča (31,4 cm), , 1536 puta 1024 piksela (gustoća ppi), omjer stranica 3:2, osjetljiv na dodir (10 točaka)

Procesor: četverojezgreni Intel Core i5-1035G1, radnog takta 1 GHz (do 3,6 GHz Turbo)

Grafika: Intel UHD Graphics

RAM: 16 GB

Memorija za pohranu: SSD, 256 GB

Kamera: ugrađena web kamera, 720 p, otvor blende f/2.0

OS: Windows 10 Pro

Povezivost: Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5, USB-A 3.0, USB-C, slušalice (3,5 mm), Surface Connect

Baterija: do 13 sati tipičnog korištenja

Boja: bež, plava, platina

Cijena: od 4.979 kuna (cijena za početni model sa četiri GB RAM-a i 64 GB memorije za pohranu)

Ustupio: Microsoft