TEHNO RECENZIJE

[FOTO/VIDEO] Isprobali smo Sony Xperia 5 II: Kompaktan, brz i s barem jednom tipkom viška

17.12.2020 u 10:00

Bionic
Reading

Kao zamjena za Xperiju koju ste dosad koristili ili kao uređaj za multimedijske sadržaje model 5 II gotovo pa nema premca

Sony Xperia 5 II vrlo je kompaktan pametni telefon. U japanskom proizvođaču zadržali su osnovne elemente dizajna po kojima je serija Xperia poznata i prepoznatljiva, ali su bridovi i kutovi sad ponešto zaobljeniji nego prije.

U tome se (uz izražen obrub na zaslonu) vjerojatno krije razlog za to što 5 II na prvi pogled djeluje pomalo retro iako je riječ o ovogodišnjem uređaju naprednih mogućnosti.

Kućište od dva komada zaštitnog stakla Gorilla 6 i aluminijskog okvira, otporno na vodu i prašinu (IP65/68), djeluje monolitno i jednoobrazno, s logotipom, oznakom za NFC i nekoliko drugih nenametljivih grafičkih elemenata straga.

Ljubitelji Xperije, vjerujem, neće biti razočarani. Što se ostalih tiče, ako tražite smartfon koji ne privlači pozornost izgledom, 5 II bi mogao biti dobar izbor.

Kako je izdužen, nije naročito jednostavno koristiti ga jednom rukom ako imate manje ruke. Ali je izvrstan za čitanje, gledanje videa i korištenje dvije aplikacije paralelno.

Sony Xperia 5 II - fotografije uređaja
  • Sony Xperia 5 II - fotografije uređaja
  • Sony Xperia 5 II - fotografije uređaja
  • Sony Xperia 5 II - fotografije uređaja
  • Sony Xperia 5 II - fotografije uređaja
  • Sony Xperia 5 II - fotografije uređaja
    +4
Sony Xperia 5 II - fotografije uređaja Izvor: tportal.hr / Autor: Miroslav Wranka

Iako opremljen zaslonom dijagonale 6,1 inč (15,4 centimetra), zbog omjera stranica 21:9 prilično je izdužen. Ali dovoljno je mali kako bi bez problema stao i u uže džepove, a zahvaljujući oblinama i prilično ugodan pri držanju.

Kako to već biva sa staklenim kućištima, Xperia 5 II će vrlo lako otklizati nađe li se na glatkoj površini pa preporučujem nabavku odgovarajuće zaštitne maske ili futrole. Za divno čudo, u razumnoj je mjeri otporna na masnoću i druge vrste prljavštine s prstiju iako ćete nakon nekog vremena trebati posegnuti za čišćenjem. Tim više što lako privlači prašinu i mucice.

Gužva u šesnaestercu na desnom bridu

Na gornjem bridu s lijeve strane je nešto što je gotovo pa izumrlo u top modelima smartfona: 3,5-milimetarski audioulaz za slušalice. Sony se bio na neko vrijeme pridružio trendu izbacivanja ovog utora u korist bežičnih slušalica, ali su ga vratili ovim izdanjem, što je za pohvalu.

Pri vrhu lijevog brida je ladica za kartice SIM i microSD, koju je moguće otvoriti bez igle (što je također pohvalno), dok je u sredini donjeg brida utor za USB-C. Xperia 5 II dolazi s kabelom koji s obje strane ima USB-C, što može predstavljati problem ako primjerice nemate računalo s odgovarajućim utorom.

Na desnom je bridu gužva u šesnaestercu. Ondje su smjestili razmjerno malu tipku za regulaciju glasnoće zvuka, tipku za uključivanje/isključivanje s ugrađenim čitačem otiska prsta, kao i zasebne tipke za kameru i Googleov digitalni osobni pomoćnik Assistant.

Dok je uvrštavanje zasebne tipke za kameru još donekle razumljivo, imajući u vidu Sonyjev fokus na kupce koji se žele ozbiljnije baviti fotografijom, očitog rezona za dodavanje tipke za Assistanta - nema.

Barem ne s korisničke strane. Naprotiv, uz toliko tipki na malom i uskom prostoru vrlo je lako slučajno pritisnuti neku od njih. Dobro, tipku za Assistanta moguće je prenamijeniti, ali bolje rješenje bilo bi prebaciti ju na drugu stranu ili u potpunosti ju ukloniti. Dojma sam kako ne bih ni primijetio da je nema.

Spomenuti čitač otiska prsta radi dobro, ali kako je smartfon tanak, nije uvijek lako ga pogoditi. Za uređaje ovog tipa i cijene čitač otiska prsta ugrađen u zaslon puno je bolje rješenje.

Obrub zaslona kao da je iz drugog vremena

Straga je blago ispupčen okomito položen modul s tri kamere, iznad kojih je bljeskalica. Sprijeda je zaslon s (za perjanicu) neobično velikim obrubom na gornjem i donjem dijelu uređaja, u sklopu kojeg su prednja kamera te par stereo zvučnika (jedan pri vrhu, drugi pri dnu).

Taj je obrub jedino što na Xperiji 5 II djeluje koliko-toliko jeftino, odnosno kao da uređaj pripada nekom drugom vremenu, ne sadašnjici.

OLED zaslon nudi punu HD+ razlučivost 2520 puta 1080 piksela (gustoća 449 piksela po inču), s frekvencijom osvježavanja do 120 Hz (moguće smanjiti na 60 Hz) i podrškom za prikaz u HDR-u. Odličan je - svijetao, oštar, izvrsnog kontrasta i vjernog prikaza boja, dobro pregledan iz raznih kutova i pod izravnim svjetlom.

Jako će dobro poslužiti za gledanje videozapisa i pri igranju iako je bilo ponešto problema s responzivnošću u pojedinim aplikacijama. No kako ih s drugim aplikacijama nije bilo, moguće je da je problem bio u samim aplikacijama.

Nažalost, ostavite li frekvenciju osvježavanja na najjačoj postavki, to će se negativno odraziti na duljinu trajanja baterije.

Procesor Snapdragon 865, podržan s osam GB radne memorije, besprijekorno radi i može se uhvatiti u koštac sa zahtjevnijim videoigrama.

Iako se 5 II ne zagrijava pretjerano prilikom duljeg i intenzivnijeg rada, a na raspolaganju imate zasebnu značajku koja se brine o tome (Heat Suppression Power Control). Ta bi značajka također trebala uštedjeti bateriju, što nije nevažno. Ali o tome malo više nešto kasnije.

Ugrađenih 128 GB memorije nije previše za smartfon ovog cjenovnog razreda, no moguće ju je proširiti karticom microSD.

Spajanje na mreže 5G (u pitanju je sub-6 GHz, ako vam je to važno) - tamo gdje su dostupne - također radi besprijekorno. Ako kupite Xperiju 5 II ili neki drugi pametni telefon s podrškom za 5G, pobrinite se također za jači paket mobilnog interneta jer će potrošnja gotovo sigurno porasti.

Tri kamere, puno postavki

Sony Xperia 5 II - primjeri fotografija
  • Sony Xperia 5 II - primjeri fotografija
  • Sony Xperia 5 II - primjeri fotografija
  • Sony Xperia 5 II - primjeri fotografija
  • Sony Xperia 5 II - primjeri fotografija
  • Sony Xperia 5 II - primjeri fotografija
    +22
Sony Xperia 5 II - primjeri fotografija Izvor: tportal.hr / Autor: Miroslav Wranka

Sve tri stražnje kamere opremljene su senzorom od 12 megapiksela. Jedna je s lećom od 24 milimetra, druga ultraširokokutna (124 stupnja) sa 16 milimetara, a treća telefoto sa 70 milimetara.

Iako ćete moći dobiti sasvim pristojne fotografije a da postavke ni ne vidite, na raspolaganju je puno toga što možete sami namjestiti. Između ostalog, tu su postavke za balans bijele, autofokus, ekspoziciju, način rada burst, bljeskalicu, HDR…

Fotografije su u pravilu dobre, ponešto prigušenih boja, ali s visokom razinom oštrine i prikaza pojedinosti te kvalitetnim kontrastom. Autofokus radi dobro iako je malo sporiji u odnosu na ono što sam navikao od Sonyja.

Prednja kamera s osam MP također je solidna. Za društvene mreže, videopozive i tome slično bit će više nego dovoljna.

Baterija može i bolje

Baterija me pomalo razočarala. Izdržat će cijeli dan, ali ne i puno preko toga. Nije problem u kapacitetu – 4000 mAh je standard koji bi trebao biti dovoljan – već, čini mi se, u optimizaciji povećanih zahtjeva uslijed rada s mrežama 5G i visokom frekvencijom osvježavanja.

Naravno, moguće je postaviti zaslon na 60 Hz i time smanjiti opterećenje, kao i odustati od mreža 5G, ali onda baš i nema smisla platiti više od šest tisuća kuna, zar ne?

Punjenje također ima prostora za poboljšanje. Naime dopunjavanje ide odlično – doista ćete napuniti 5 II od nule do 50 posto za otprilike 30 minuta, kako tvrde u Sonyju. Ali poželite li ga napuniti do kraja, to može potrajati sat i pol, pa i nešto dulje.

Uz to, izostala je podrška za bežično punjenje. Osobno mi to nije naročito važno, ali ta je značajka postala u dobroj mjeri standardom za ovaj cjenovni razred pa…

Xperia 5 II dolazi s predinstaliranim operativnim sustavom Android 10. Potvrđeno je da će dobiti i nadogradnju na 11, ali kad točno – ne zna se.

U Sonyju i dalje inzistiraju na razmjerno velikom broju predinstaliranih aplikacija, među kojima neke imaju smisla (Cinema Pro, Photo Pro) dok za druge nisam baš uvjeren (Call of Duty Mobile, Linkedin, Netflix, Tidal...) Što samo po sebi ne bi bio problem kad bi bilo jednostavno ukloniti ih. Ali nije.

Trebate li kupiti Sony Xperia 5 II?

Kompaktan, nenametljivog izgleda, iznimno brz, s naprednim zaslonom i odličnim kamerama, Xperia 5 II dobar je izbor za ako volite sami puno toga namjestiti, naročito kad je fotografiranje u pitanju. Podršku za mreže 5G možda još nećete iskoristiti u punoj mjeri, ali to se može smatrati ulaganjem u ne tako daleku budućnost.

Kao zamjena za Xperiju koju ste dosad koristili ili kao uređaj za multimedijske sadržaje gotovo pa nema premca.

S druge strane baterija bi mogla biti izdržljivija, nema podrške za bežično punjenje, a i obrub na zaslonu nije baš privlačan.

Sony Xperia 5 II - ključne specifikacije

Dimenzije: 158 puta 68 puta 8 milimetara

Težina: 163 grama

Zaslon: 6,1 inč (15,4 cm) IPS OLED, FHD+ (1080 puta 2520 piksela, 449 ppi); zaštitno staklo Gorilla 6

Procesori: osmojezgreni Snapdragon 865 (14 nm) do 2,84 GHz; Adreno 650

RAM: osam GB

Memorija: 128/256 GB (proširivo karticom microSD)

Kamere:

  • stražnja: 12 MP, f/1.7, PDAF, OIS / 12 MP, f/2.4, telefoto, PDAF / 12 MP, f/2.2, ultraširokokutna, PDAF; LED bljeskalica, HDR, panorama, praćenje oka, video do 4K uz 120 sličica u sekundi, OIS
  • prednja: osam MP, f/2.0, širokokutna

Baterija: 4000 mAh, Li-Po, nezamjenjiva, podrška za brzo punjenje (18 W)

Povezivanje: USB-C 3.1, USB OTG, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac6, WiFi Direct, DLNA, hotspot, 5G, Bluetooth 5.1, NFC

Senzori i ostalo: čitač otiska prsta, brzinomjer, žiroskop, kompas, blizina, spektar boje; A-GPS; jedna ili dvije kartice SIM

Operativni sustav: Android 10

Boje: crna, plava, siva, roza

Cijena: od 6639 kuna (Nabava.net)

Ustupio: Sony