Ako imate Huaweijev pametni telefon i tražite slušalice s odličnom kvalitetom poziva, poništavanjem buke i naprednim setom mogućnosti upravljanja bez pametnog telefona, FreeBuds Pro bi trebale biti pri vrhu popisa
Huawei je na tržištu bežičnih slušalica od 2018. godine, kada su predstavili prvi model iz serije FreeBuds. Po prvi put su ponudili aktivno poništavanje buke (active noise cancellation, ANC) s modelom FreeBuds 3.
FreeBuds Pro je novo je izdanje tog modela. Je li i bolje? Pogledajmo.
Nesvakidašnji dizajn
Slušalice FreeBuds Pro izgledaju neobično. U Huaweiju su se odlučili na odmak od uobičajenog (pa i standardnog) zaobljenog dizajna, zamijenivši ga više četvrtastim.
Novi izgled mi nije naročito dobro sjeo jer sam skloniji oblinama kad je ova kategorija uređaja u pitanju, ali to je pitanje ukusa i nije, u konačnici, presudno bitno.
Ono što jest važno je da su dijelovi koji idu u uho i dalje zaobljeni, i da ne samo što su ugodni pri duljem nošenju i korištenju, već se i prilično dobro drže jednom kad ih postavite.
Isprobao sam ih u raznim uvjetima, u rasponu od rada za računalom preko putovanja javnim prijevozom do obavljanja kućanskih poslova i tjelovježbe.
Naravno, nismo svi isti pa je moguće kako iskustvo korištenja neće biti podjednako za vas i za mene. Kako bi te razlike smanjili, u Huaweiju su u kutiju sa slušalicama dodali silikonske nastavke za slušalice u tri veličine. Osim što pomažu pri zadržavanju slušalica u ušima, ti nastavci također igraju i ulogu pri blokiranju okolišne buke.
Nešto drukčije pakiranje
Slušalice FreeBuds Pro dolaze u tri boje: crnoj, bijeloj i srebrnoj. Na recenziju je stiglo crno izdanje. Upakirane su u plastično kućište od polirane plastike s oprugom, koje je nešto izduženije u odnosu na izvorno pakiranje za FreeBuds, ali se i dalje na njega odmah lijepe masnoća, prašina i druga prljavština.
No, praktično je za transport (jer stane i u manje džepove) i punjenje (uz USB-C pri dnu). Bateriju u kućištu također je moguće puniti i bežično, ako pri ruci imate punjač s podrškom za standard Qi.
Slušalice u kućištu drži jak magnet, što ispadanje kad otvorite kućište čini gotovo pa nemogućom misijom, ali će vam i u značajnoj mjeri otežati posao kad ih poželite izvaditi kako bi ih koristili. Ergonomski praktičnije rješenje bi u ovom pogledu bilo poželjno.
Na kućištu su također i LED lampica koja pokazuje stanje popunjenosti baterije i status povezivanja Bluetoothom s drugim uređajima, kao i jedva primjetna tipka s desne strane koju koristite kad želite povezati ih s uređajem, a koju bi također bilo uputno jače vizualno i taktilno naglasiti.
Stisni za promjenu načina rada
Slušalice su lagane, nisu naročito invazivne jednom kad ih smjestite u uho i ne ometaju. U svaku od slušalica ugrađen je senzor pomoću kojeg možete mijenjati različite načine rada za ANC (dugi pritisak s na tipku u donjem dijelu slušalice), zaustaviti ili pokrenuti reprodukciju (kratki pritisak), preskočiti pjesmu (dva puta za naprijed, tri za nazad), dok ćete glasnoću regulirati potezom prsta uzduž slušalice (po deset posto za svaki pokret).
Ako pritisnete i zadržite pritisak aktivirat ćete način rada Awareness kako bi mogli čuti što se oko vas zbiva i razgovarati bez uklanjanja slušalica.
Aktivno poništavanje buke
Zahvaljujući dva ugrađena mikrofona Digital HD ANC je značajno poboljšan u odnosu na FreeBuds 3, iako u blokiranju okolišne buke svakako udjela imaju i već spomenuti silikonski nastavci.
Na raspolaganju su tri načina rada za ANC koje je moguće ručno namjestiti, ali i način rada u kojem prebacivanje iz jednog u drugi možete prepustiti slušalicama. Jednom kad sam isprobao sva tri ručna prebacio sam na automatski i više se nisam vraćao.
Razlika je primjetna kad je ANC uključen i kad nije. I dalje neće u potpunosti eliminirati zvukove u vašoj okolini (što ionako nije dobra ideja ako ih koristite na otvorenom), ali će prilično dobro prigušiti većinu jednoličnih i ravnomjernih zvukova, uključujući primjerice motore automobila na ulici.
No, ujedno će korištenje ANC-a ponešto smanjiti kvalitetu reprodukcije, naročito kad je riječ o glazbi. Razlika nije velika, tek dovoljna kako bi bila primjetna.
Kvaliteta zvuka
Mimo toga nemam ozbiljnijih primjedbi na kvalitetu zvuka koju nude FreeBuds Pro. Uz glazbu, slušao sam audio knjige, i podcastove, gledao TV serije i filmove te igrao pojedine igre uz jasan, slojevit i dobro zaokružen zvuk ravnomjerne kvalitete, uz pristojnu razinu basa, čiste visokotonce i kvalitetne srednje tonove.
Ove se slušalice dobro nose i s vrlo glasnim zvukom, uz tek vrlo malo distorzije. Pokazale su se također odličnima za obavljanje telefonskih poziva u raznim, često i razmjerno bučnim uvjetima.
Baterija
Prema specifikacijama, baterije u svakoj pojedinoj slušalici traju 4,5 (s uključenim ANC-om), odnosno do sedam sati (bez ANC-a) prije no što im zatreba punjenje. Skupa s baterijom u kućištu na raspolaganju bi trebalo biti do maksimalno 30 sati autonomije.
Pri korištenju sam dobio približno slične rezultate - nešto više od četiri sata s ANC-om, oko 6,5 sati s ANC-om - s time kako sam ih razmjerno malo koristio za pozive, a oni su veći potrošači.
Što se punjenja tiče, za slušalice je od nula do sto posto trebalo tek nešto više od 20 minuta, dok je baterija u kućištu dosegla puni kapacitet za oko sat vremena. Spojite li ju na utičnicu, za pet minuta napunit će se dovoljno za dva sata korištenja s uključenim poništavanjem buke.
Trebate li kupiti Huawei FreeBuds Pro?
Ako imate Huaweijev pametni telefon i tražite slušalice s odličnom podrškom za pozive, kvalitetnim poništavanjem buke i naprednim setom mogućnosti upravljanja bez pametnog telefona, FreeBuds Pro bi trebale biti pri samom vrhu kandidata za nabavku.
Uz to su udobne i lagane, s dobrim trajanjem baterije, a i moguće ih je koristiti paralelno s pametnim satom Huawei Watch GT 2 Pro.
Zahtjevniji audiofili i vlasnici Appleovih uređaja trebali bi se okrenuti nekoj od alternativa.
Huawei FreeBuds Pro - ključne specifikacije
Dimenzije: 26 puta 29,6 puta 21,7 mm (po slušalici); 60,9 mm (promjer) puta 21,8 mm (kućište)
Težina: 6,1 gram (po slušalici); 60 grama (kućište)
Kućište: polirana plastika
Driver za zvuk: 11 mm dinamički
Povezivost: Bluetooth 5.2, automatsko povezivanje
Baterije: 55 mAh (po slušalici), 580 mAh (kućište); podrška za bežično punjenje (Qi)
Ostalo: aktivno poništavanje pozadinske buke (40 dB), mogućnost upravljanja dodirom, USB-C, otkrivanje nošenja
Boje: crna, bijela, srebrna
Cijena: od 1.424,05 kuna (Jeftinije.hr)
Ustupio: Huawei