Od javnih statusa do malwarea koji se šire računalnom verzijom WhatsAppa, ovo su stvari na koje biste definitivno mogli obratiti pažnju
WhatsApp, platforma za razmjenu poruka u vlasništvu bivšeg Facebooka i trenutne Mete, jedna je od popularnijih aplikacije svoje vrste. Koristi ju oko milijardu ljudi koji svaki dan razmjenjuju preko 65 milijardi poruka. Popularne aplikacije obično sa sobom povlače i povećan rizik od hakerskog napada, prije svega zato jer imaju velik broj potencijalnih meta.
Netko će, računaju kriminalci, prije ili kasnije nasjesti.
Malware u verziji za preglednik
WhatsAppova velika baza korisnika čini ga idealnom metom za kriminalce koji vrlo često za napad koriste WhatsApp Web. WhatsApp je godinama dozvoljavao otvaranje web stranica, preuzimanje aplikacije za stolna računala, skeniranje koda i korištenje WhatsAppa na računalu.
S obzirom da na PC računalu možete instalirati softver koji potječe s raznih stranica, dok vam za to na Androidu i iOS-u treba dućan, hakeri to znaju iskoristiti. Ako slučajno s krivog mjesta preuzmete aplikaciju, moguće je da se radi o hakiranom softveru koji glumi WhatsApp i na vaše računalo instalira spyware.
Drugi pristup uključuje društveni inženjering i phishing gdje aplikacija koja glumi WhatsApp od korisnika traži telefonski broj za provjeru i nakon toga ga zatrpa lažnim pozivima, prevarantskim porukama i tako dalje.
Ako imate stolno računalo i želite pokrenuti WhatsApp, legalnu verziju WhatsAppa možete preuzeti za Windows ili Mac računala.
Sigurnosne kopije bez enkripcije
Poruke koje šaljete u WhatsAppu su enkriptirane na dva kraja što znači da ih možete čitati samo vi i primatelj. Ovo, doduše, ne štiti poruke nakon što one stignu na vaš telefon, objašnjava Makeuseof.
WhatsApp dozvoljava sigurnosnu pohranu razgovora na Androidu i iOS-u, dok lokalna pohrana podataka postoji na uređaju, a ona na oblaku nalazi se na Driveu ili na iCloudu. Obje vrste pohrane sadrže dekriptirane verzije sadržaja koje imate na vašem smartfonu.
Ako enkriptirate sigurnosnu kopiju, imat ćete veću zaštitu od neželjenog pristupa vašim podacima. Naravno, postoje načini kako se može zaobići i enkripcija, no to je već druga priča. Ako želite enkriptirati vaše sigurnosne kopije, uđite u postavke WhatsAppa, odnosno u izbornike Settings > Chats > Chat Backup > End-to-end Encrypted Backup te tamo aktivirajte enkripciju kako biste stvorili dodatan sloj zaštite za vaše razgovore.
Dijeljenje podataka sa Facebookom
Metu, odnosno Facebook, vrlo često kritiziraju zbog monopola i anti-kompetitivnog ponašanja. Meta je 2014. odlučila da će WhatsApp dodati 'obitelji Facebook', a EU joj je potez dozvolio tek nakon što su obećali da će dvije kompanije ostati odvojene - obećanje kojeg se Facebook nije držao.
WhatsApp je 2016. ažurirao pravila korištenja te dozvolio dijeljenje podataka između WhatsAppa i Facebooka. Premda nije razotkrio koliko se toga točno dijeli, potvrđeno je da se među podacima nalaze telefonski broj i podaci o tome kad ste zadnji put koristili uslugu.
Premda je Facebook obećao da te podatke neće objaviti javno, sama implikacija o tome da Facebook ima tajnu verziju našeg profila bila je dovoljna da kompaniju s vremenom zbog silnih prigovora promijeni pravila. Saga sa promjenama pravila proteže se sve do sredine prošle godine kad je Facebook zbog prisiljavanja na nove invazivnije odredbe ostao bez velikog broja korisnika. Prema trenutnoj situaciji, korisnicima je dozvoljeno birati žele li sa Facebookom dijeliti podatke (premda ih kompanija na to nastavlja nagovarati).
Pripazite na Status
WhatsApp je godinama korisnicima omogućava objavu male linije teksta koja bi se pojavila pored kontakta. S vremenom je, doduše kopirao značajku Instagrama te je kratki tekst pretvorio u WhatsApp Status. Problem je što je Instagram platforma koja je osmišljena kao javna, dok je WhatsApp namijenjen manjim krugovima poznanika, užem krugu prijatelja i bliskoj obitelji. Dijeljenje statusa na WhatsAppu, osim ako to programu ne zabranite - dostupno je apsolutno svim vašim kontaktima.
Da biste to promijenili, odite u postavke i mijenjajte način na koji se statusi dijele. Uđite u Settings i idite na Account > Privacy > Status te tamo birajte želite li dijeliti sa svim kontaktima, svim kontaktima osim izabranih te među samo izabranim kontaktima.