KLJUČNI DOKAZI?

Pogled iz svemira na strahote: Ove snimke otkrivaju razmjer ratnih zločina u Ukrajini

28.10.2024 u 14:34

Bionic
Reading

Organizacije koje istražuju moguće ratne zločine u Ukrajini sve više se oslanjaju na satelitske snimke kao potencijalne dokaze. Kako se rat u Ukrajini nastavlja, pravnici i udruge za ljudska prava upotrebljavaju te snimke u tužbama protiv Rusije. Europska agencija za suradnju u kaznenom pravosuđu (Eurojust) navodi da se sve više oslanjaju na te slike jer 'pružaju ključne informacije i jačaju istrage o međunarodnim zločinima'

Eurojust trenutno ima više od 3.000 dosjea povezanih s mogućim ratnim zločinima u Ukrajini. Agencija koordinira pravosudnu mrežu u kojoj tužitelji svakodnevno razmjenjuju dokaze, a uz to upravlja međunarodnom bazom podataka o zločinima kojoj nacionalna tijela mogu pristupiti.

Satelitske snimke koriste se uz druge vrste dokaza kao što su videozapisi, fotografije, audio snimke, izjave svjedoka i svjedočanstva žrtava. Satelitske slike mogu biti korisne pri utvrđivanju vremenskog slijeda određenog napada ili akcije, pojašnjava Will Goodhind, istraživač i analitičar satelitskih snimaka iz istraživačkog projekta Contested Ground. Primjerice, slike omogućuju istražiteljima da usporede stanje prije i poslije eksplozije, što pomaže u procjeni vrste korištenog oružja te identificiranju je li napad bio ciljani udar ili slučaj 'neselektivnog bombardiranja'.

Jedna od prednosti satelitskih snimaka je i njihova vjerodostojnost – metapodaci koji prate svaku sliku ne mogu se falsificirati, čineći ih 'objektivnijima i pouzdanijima od svjedočanstava', ističe Goodhind. Tužitelji također mogu uspoređivati satelitske slike iz različitih izvora ili pod različitim kutovima kako bi se dodatno potvrdila autentičnost dokaza, piše Euronews.

Satelitske snimke Ukrajine
  • Satelitske snimke Ukrajine
  • Satelitske snimke Ukrajine
Satelitske snimke Ukrajine Izvor: Profimedia / Autor: AFP / AFP / Profimedia

Vodeći dobavljači satelitskih snimaka u Ukrajini

Ključne kompanije koje nude satelitske snimke u Ukrajini su Planet Labs, Maxar Technologies i BlackSky, navodi međunarodni pravnik Matthew Gillett. Planet Labs, primjerice, ima 15 satelita visoke rezolucije i 200 satelita srednje rezolucije u niskoj Zemljinoj orbiti, što im omogućava praćenje događaja diljem svijeta, uključujući Ukrajinu.

Planet Labs koristi svoje snimke za istraživanje masovnih grobnica te dokumentiranje početnih faza ruske invazije. Tvrtka surađuje i s nekoliko tijela UN-a kako bi dokumentirala štetu na školama, bolnicama i ključnoj infrastrukturi, što je evidentirano u njihovom 'dosjeu za procjenu štete'.

Rat u Ukrajini
  • Rat u Ukrajini
  • Rat u Ukrajini
  • Rat u Ukrajini
  • Rat u Ukrajini
  • Rat u Ukrajini
Rat u Ukrajini Izvor: EPA / Autor: KATERYNA KLOCHKO

Prepreke u korištenju satelitskih snimaka kao dokaza

Međutim unatoč njihovoj važnosti, postoje prepreke u pristupu satelitskim snimkama i njihovoj primjeni u pravnim procesima. Na primjer, pravni timovi mogu dobiti ograničen pristup materijalima od strane Međunarodnog kaznenog suda (ICC) ili NATO-a, što može otežati slučajeve. Ta su ograničenja ponekad uzrok kašnjenja u procesuiranju, jer tužitelji moraju zatražiti dopuštenje za izuzeća od pravila o korištenju snimaka.

Dodatno, postoje rizici od pogrešnih interpretacija zbog oblaka, šume ili dima, upozorava Gillett. Crne mrlje na asfaltu, primjerice, mogu izgledati kao eksplozije, dok u stvarnosti mogu predstavljati mrlje od goriva.

Rat u Ukrajini - Časiv Jar
  • Rat u Ukrajini - Časiv Jar
  • Rat u Ukrajini - Časiv Jar
  • Rat u Ukrajini - Časiv Jar
  • Rat u Ukrajini - Časiv Jar
  • Rat u Ukrajini - Časiv Jar
    +24
Rat u Ukrajini - Časiv Jar Izvor: Profimedia / Autor: Handout / AFP / Profimedia

Procesuiranje ratnih zločina u Ukrajini

Ratni zločini, genocid i zločini protiv čovječnosti obično se procesuiraju na domaćim ili međunarodnim sudovima poput Međunarodnog kaznenog suda (ICC). Ukrajinski sudovi provode suđenja u odsutnosti, što znači da se osobe mogu osuditi i bez njihove prisutnosti u sudnici. Eurojust navodi kako je dosad provedeno 481 takvo suđenje u Ukrajini.

Na međunarodnoj razini, ICC je 2023. godine izdao naloge za uhićenje ruskog predsjednika Vladimira Putina i njegove povjerenice za dječja prava Marije Lvove-Belove zbog navodne odgovornosti za nezakonito premještanje djece iz Ukrajine u Rusiju. Godine 2024. izdana su još četiri naloga za uhićenje ruskih državljana, uključujući visoke članove ruske vojske i mornarice.