ODGOVOR NA CARINE

Kineska istraga protiv Googlea: Novi udarac za tehnološkog giganta?

05.02.2025 u 13:22

Bionic
Reading

Najnovija mjera stigla je nekoliko minuta nakon što je američki predsjetnik na snagu stavio uvozne carine za kineske proizvode

Kineska vlada pokrenula je antimonopolsku istragu protiv Googlea, pokrenuvši novo poglavlje u složenom odnosu između tehnološke tvrtke i Kine koji traje još od ranih 2000-ih.

Istraga je dio niza kineskih mjera najavljenih u utorak, kao odgovor na carinu od 10 posto koju je američki predsjednik Donald Trump uveo na uvoz kineskih proizvoda. Ostale mjere uključuju carine na američki ukapljeni prirodni plin i druge proizvode, kao i stavljanje dviju američkih tvrtki na popis nepouzdanih entiteta, što bi im moglo zabraniti ulaganja u Kinu.

Googleov odnos s Kinom

Google je pokrenuo svoju kinesku tražilicu google.cn 2006. godine. Tražilica je bila cenzurirana kako bi se uskladila s kineskim zakonima, a do 2009. godine Google je držao oko 36 posto tržišnog udjela u Kini.

Godine 2010., nakon kibernetičkog napada i sve većeg neslaganja s kineskim pravilima o cenzuri, Google je objavio da više nije spreman blokirati rezultate pretraživanja. Zatvorio je svoju kinesku tražilicu i korisnike preusmjerio na svoju stranicu u Hong Kongu. Kineske vlasti kasnije su blokirale gotovo sve Googleove usluge unutar tzv. 'Velikog kineskog vatrozida' (Great Firewall), uključujući Gmail, preglednik Chrome i samu tražilicu, čineći ih nedostupnima korisnicima u kontinentalnoj Kini.

Kina inače blokira većinu zapadnih internetskih platformi, uključujući Google, Facebook i Instagram.

Djeluje li Google i dalje u Kini?

Iako Googleove usluge nisu dostupne u Kini, tvrtka i dalje ima prisustvo u zemlji, fokusirano uglavnom na prodaju i inženjering vezan uz oglašavanje. Google ima i zaposlenike koji rade na uslugama poput Google Clouda i korisničkih rješenja.

Tvrtka održava urede u Pekingu, Šangaju i Shenzhenu.

Zašto Kina istražuje Google?

Kineska državna uprava za regulaciju tržišta objavila je u utorak da istražuje Google zbog sumnje na kršenje antimonopolskih zakona. Regulatori nisu dali dodatne pojedinosti, ali vijest je objavljena nekoliko minuta nakon što su na snagu stupile nove američke carine.

Što bi ova istraga mogla značiti za Google?

Budući da još nema detalja o specifičnim optužbama, utjecaj na Googleovo poslovanje u Kini ostaje nejasan. Ipak, kratkoročno poslovanje vjerojatno neće biti pogođeno, s obzirom da antimonopolske istrage mogu potrajati mjesecima. Neki stručnjaci smatraju da bi istraga mogla biti usmjerena na Googleov operativni sustav Android za pametne telefone te da bi mogla poslužiti kao pregovarački alat u trgovinskom ratu između SAD-a i Kine. John Gong, stručnjak za antimonopolsko pravo sa Sveučilišta za međunarodno poslovanje i ekonomiju u Pekingu, izjavio je da se kineski proizvođači pametnih telefona već dugo žale na Googleove tržišne prakse.

'Sada je Google na redu. No, još uvijek se radi o istrazi, zar ne? Odluka još nije donesena', rekao je Gong, dodajući: 'Mislim da je ovo još uvijek predmet pregovora.' Nakon što je kineski tehnološki div Huawei 2019. godine stavljen na američki popis nepouzdanih entiteta, tvrtka je razvila vlastiti operativni sustav HarmonyOS, jer više nije mogla surađivati s američkim tvrtkama, uključujući Google.

Google je i ranije bio optuživan za kršenje antimonopolskih zakona u zemljama poput Europske unije, Južne Koreje, Rusije, Indije i Turske, zbog navodnog zloupotrebljavanja tržišne dominacije, zaključuje Associated Press.