NIJE IM PRIKLADNO

Google neće provjeravati činjenice u svojoj tražilici i na YouTubeu

17.01.2025 u 09:33

Bionic
Reading

Zahtjev za provjerom činjenica izvorno je implementiran novim Kodeksom prakse Europske komisije o dezinformacijama

Google je Europskoj uniji poručio kako se neće pridržavati nadolazećeg zakona o provjeri činjenica.

Neće dodavati provjere činjenica u rezultate pretraživanja i video zapise na YouTubeu, kao ni koristiti podatke provjere činjenica prilikom rangiranja ili uklanjanja sadržaja.

Google ni dosad nije koristio provjeru činjenica u sklopu svojih pravila moderiranja sadržaja. No, bili su uložili u europsku bazu podataka za provjeru činjenica uoči nedavnih izbora za Uniji.

Zahtjev za provjerom činjenica izvorno je implementiran novim Kodeksom prakse Europske komisije o dezinformacijama. Krenuo je kao dobrovoljni skup samoregulacijskih standarda za borbu protiv dezinformacija, ali će uskoro postati obvezan.

U pismu Komisiji Googleov predsjednik za globalna pitanja Kent Walker naveo je kako integracija provjere činjenica 'jednostavno nije prikladna ili učinkovita za naše usluge'.

Tvrtka je također istaknula svoj trenutni pristup moderiranju sadržaja, sugerirajući kako je napravila odličan posao tijekom prošlogodišnjeg ciklusa izbora diljem svijeta.

Ukazali su i na novu značajku dodanu YouTubeu prošle godine, koja određenim korisnicima omogućuje dodavanje kontekstualnih bilješki u videozapise, za što smatraju kako ima 'značajan potencijal'.

Ovaj je program sličan X-ovoj značajki Community Notes i što god već spremaju u Meta Platforms.

Google će nastaviti ulagati u sadašnje tehnologije moderiranja sadržaja, poput vodenog žiga Synth ID i otkrivanja umjetne inteligencije na YouTubeu.

Zasad nije poznato kako će Unija reagirati kad praksa digitalne provjere činjenica postane zakon, piše Engadget.